На Девети май от 19 часа българският президент Румен Радев обяви от сградата на Дондуков 2, че ще внесе в Народното събрание предложение за референдум българският лев да бъде запазен през 2026 г. Това е част от неговите правомощия, които той дълго време отказваше да упражни, въпреки призивите от граждански активисти да го направи. Ето как държавният глава аргументира действията си:
Днес отбелязваме Деня на обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени демокрацията и свободната воля на гражданите. България като пълноправен член на Европейския съюз е изправена пред стратегическо решение: въвеждането на единната европейска валута. След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната.
В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане. Противоречиви са оценките на всички нива на обществената пирамида: в политическата класа, в експертните среди и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото.
Това, което най-много липсва обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите.
Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус. С вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще.
Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще даде възможност да се чуят всички аргументи ЗА и ПРОТИВ. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години.
Предлаганият от президента въпрос за референдум е: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“
Още същата вечер предложението беше подкрепено от председателя на партия „Има такъв народ“ Станислав Трифонов. Ето какво заяви той в социалните мрежи:
Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция. Аз и моите колеги инициирахме референдум, още когато бяхме телевизионно предаване. На него участваха три милиона и половина българи. Заради това, че тогавашната политическа класа замете този референдум под килима, сега ние съществуваме като политическа партия. Затова и в сегашното управление, в което участваме, нашето условие е да бъдат променени и улеснени правилата, по които се провеждат референдуми. Тоест, аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да се питат гражданите на България. Подкрепям това от цялото си сърце. Само ще ви припомня, че за провеждането на референдум за приемането на еврото, иницииран от Възраждане, ние направихме всичко по силите си, за да може този референдум да се случи. Така че ние от ИТН подкрепяме идеята на Президента да се питат гражданите. Искам да бъда ясен. Аз съм за това България да приеме еврото и да влезе в еврозоната, но първо съм българин и след това съм европеец, и на подобен референдум аз ще казвам публично и на висок глас какво е моето мнение, но какво ще се случи, ще решат хората, българските граждани, защото това е тяхно право и такава е пряката демокрация. А политиците, тъй като са производни на българския народ, трябва да се съгласят с това, което иска суверенът.
Затова ще допълня следното – ние сме част от управляващото мнозинство, за да решаваме проблемите на държавата, а не да вървим против принципите си. Като участници в правителството, ние ще подкрепяме нашите партньори за всичко, което е полезно за държавата и всичко, което сме договорили в документа за съвместно управление. И когато има възможност за това суверенът да бъде питан, ние ще подкрепяме тази възможност.