Неотдавна изпратихме сурвакарите, а пределите ни вече се огласят от звънците, хлопките и чановете на кукерите.
Двата вида маскарадни игри, широко разпространени по българските земи, са разположени в преходните периоди: от старата към новата година и по време на възраждането на природата в началото на пролетта. Макар идеята им да е обща – благославяне за плодородие – при тях се наблюдават регионални специфики и различия.
Произходът на маскарадните игри и същността на обредността им от край време занимават учените ни. За документирането на кукерската и сурвакарската обредност е направено повече, отколкото за който и да било друг календарен обред и въпреки това изглежда, че не всичко е казано.
За да изясним въпросите, свързани с маскарадните живи старини, поканихме д-р Милена Любенова. Тя ще ни запознае с кукерите и сурвакарите и ще ги сравни. Ще ни преведе през епохите, в които бихме могли да открием корените им и ще ни посочи трансформациите, на които са подложени в наши дни. Ще ни представи обредните действия, смисъла и персонажите им, за да си припомним вечната жажда за здраве и плодородие на народа ни, както и вярата му, че можем да ги извикаме. Ще ни разкаже за Международния фестивал на маскарадните игри в Перник и за представителната листа на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство, в която е включен обичай от българските маскарадни игри.
Д-р Милена Любенова е ръководител на Националния център за нематериално културно наследство при Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Работата й е свързана с документирането, архивирането и дигитализацията на фолклорни материали. Обект на изследователския й интерес са локалната история и култура и проблемите, свързани с опазването на нематериалното културно наследство.
Маскарадните игри ни носят здраве и плодородие
Снимките във видеото са предоставени с любезното съдействие на Националния център за нематериално културно наследство при ИЕФЕМ – БАН