Getting your Trinity Audio player ready...
|
Реджеп Тайип Ердоган е победител след балотажа на изборите за президент на Турция и ще управлява страната в следващите 5 години. Това стана ясно от председателя на турската Върховна избирателна комисия Ахмет Йенер, цитиран от Би Би Си. Окончателните резултати все още на са обявени, но по неофициални данни настоящият турски президент има преднина от около 4% пред кандидата на опозицията Кемал Кълъчдароглу. Това е първият балотаж за Ердоган в борбата му за президент, до този момент той печели изборите още на първия тур.
В късния следобед в деня на изборите Ердоган благодари за доверието, че избирателите са му поверили отново да управлявя Турция за още пет години. Така той обяви победата си, въпреки липсата все още на официални резултати.
Към Турция пристигнаха и първите поздравления от лидерите на Русия, Унгария и Сърбия. Президентът на Русия Владимир Путин, унгарският премиер Виктор Орбан и президентът на съседката ни Сърбия Александър Вучич поздравиха Ердоган за победата му, въпреки липсата на окончателните резултати.
До балотаж се стигна, след като нито един от двамата кандидати не можа да вземе повече от 50% от гласовете на избирателите на първи тур, който се проведе преди две седмици.
Победата на Ердоган беше очаквана, тъй като той получи повече гласове на първия тур от изборите, като на втория получи подкрепа от третия кандидат – националиста Синан Оган.
Кандидатът на опозицията Кемал Кълъчдароглу определи вота като „най-нечестните избори от години”. Според него резултатите са силен зов за промяна сред турското население срещу автократичното управление понастоящем.
Предимството на Ердоган е значително поради пълния контрол над медиите, държавните институции и не малкото държавни ресурси. Той си осигури трети 5-годишен мандат, след като през 2017 г. прокара конституционна реформа, която превърна Турция в президентска република. И така Ердоган управлява Турция от 20 години – първо като премиер, а от 2014 г. като президент. Той често е обвиняван от опозицията за авторитарната си политика, репресивни действия срещу опозиционни лидери и влошената медийна свобода. В последно време обаче най-големите критики Ердоган получи заради фискалната си политика, високата инфлация в страната и срива на турската лира.
На изборите за парламент алиансът, в който водещата роля е на ислямската партия на Ердоган – Партия на справедливостта и развитието, си гарантира достатъчно места в парламента за мнозинство. Втори е алиансът с водеща роля на Републиканската народна партия на Кълъчдароглу.
По време на мандата си 69-годишният Ердоган води активна външна политика, която често влиза в противоречие с политиката на съюзниците на страната му от НАТО. Той поддържа близки отношения с Москва, въпреки руската инвазия в Украйна в началото на 2022 г. В последно време се заговори, че Партия на справедливостта и развитието може да обърне курса си на управление към прозападен за сметка на Москва, но за сега това остава в сферата на спекулациите.
Турция започва да придобива ново геостратегическо значение за големите световни сили, дори когато икономиката ѝ навлиза в период на нарастваща нестабилност, а държавното ѝ устройство става все по-разделено.