• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 5 юни, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят

Турция на кръстопът – идва ли краят на Ердоган

отЕкип на The Epoch Times
17 май , 2023
Турция на кръстопът – идва ли краят на Ердоган

Лидерът на Републиканската народна партия (РНП) и кандидат за президент Кемал Кaлъчдароглу (вляво) и Турският президент Реджеп Тайип Ердоган от Партията на справедливостта и развитието (вдясно) (Burak Kara/Getty Images)

Анталия, Анкара, Истанбул, Адана, Измир и други големи градове гласуват за промяната

Кой ще бъде президент на Турция ще се реши на балотаж, след като нито един от двамата основни претенденти не си осигури абсолютно мнозинство в изборите на 14 май.

Според официалната избирателна комисия на Турция досегашният президент Реджеп Тайип Ердоган, ръководител на Партията на справедливостта и развитието (ПСР), си е осигурил около 49% от гласовете.

Кемал Кaлъчдароглу, лидер на опозиционната Републиканска народна партия (РНП), е получил около 45% от гласовете, а третият кандидат, Синан Оган, е събрал около 5%.

Големите градове като Анталия, Анкара, Истанбул, Адана, Измир са гласували за Кемал Кълъчдароглу, докато Ердоган е силно подкрепен от целия Анадолски район, известен с ниско ниво образовани хора и крайно религиозни такива.

Ердоган и Кълъчдароглу ще се изправят един срещу друг на втория тур на изборите, насрочен за 28 май.

По време на вота избирателите гласуваха и за всички 600 места в парламента на страната.

Според официалното преброяване на гласовете парламентарният блок, ръководен от ПСР, печели почти половината от местата в Народното събрание, а алиансът, ръководен от CHP, си осигурява около 35%.

id5265916 turkeygettyimages 1490358592 1200x800 1
Хора минават под плакатите на кандидатa за президент Кемал Кaлъчдароглу (Burak Kara/Getty Images)

По данни на избирателната комисия общата избирателна активност е над 88% от имащите право на глас около 64 млн. избиратели в Турция. Около 4 млн. млади хора са имали възможност да гласуват за първи път.

Според историка Д-р Ибрахим Карахасан има няколко грешки, които са били допуснати по време на кампанията и са попречили на Кълъчдароглу да спечели изборите с 2,3 до 4 пункта, както предричаха социолозите две седмици преди вота.

Едната причина е, че партиите от опозиционния шесторен съюз по места не са работили достатъчно по отношение на президентския вот, а са обърнали внимание на парламентарния вот. Друга причина която се изтъква е, че по места тези партии от шесторната коалиция не са поставяли подходящи хора, уважавани със силни позиции, които отстъпвали по качества на хората определени от Ердоган.

Противоречиви виждания

Ердоган и неговата ислямистка Партия на справедливостта и развитието са на власт от 2003 г. насам, като преди това спечелиха няколко избори и обикновено запазваха контрола върху парламента. Това до голяма степен се дължи на подкрепата, на която се радват в селските, по-слабо развити райони на страната. След 20-годишно управление и придобития огромен политически опит, много медии и институции попадат под контрола на Ердоган, а те са от огромно значение, когато става въпрос за печелене на избори.

id5264894 turkey election gettyimages 1254715681 1200x800 1
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган гласува на парламентарните избори в Турция в избирателна секция в квартал “Ускудар” в Истанбул, Турция, на 14 май 2023 г. (Umit Bektas-Pool/Getty Images)

По време на мандата си 69-годишният Ердоган води активна външна политика, която често влиза в противоречие с политиката на съюзниците на страната му от НАТО. Той също така поддържа близки отношения с Москва, въпреки руската инвазия в Украйна в началото на 2022 г.

Но през последните години популярността на Ердоган и неговата партия намалява. Това се дължи на продължаващата валутна криза, която доведе до необуздана инфлация в страната и нарастващо недоволство от икономическата политика на Ердоган. ПСР беше остро критикувана и за справянето си с двете опустошителни земетресения през февруари, които отнеха живота на десетки хиляди хора в Южна Турция.

Опозицията

За разлика от Партията на справедливостта и развитието Републиканската народна партия изповядва светски принципи и е известна с прозападните си възгледи. Често описвана като “лявоцентристка”, тя е създадена от Мустафа Кемал Ататюрк, основател на съвременната Турска република.

В предишни изборни състезания с ПСР Републиканската народна партия е била категорично побеждавана, като е получавала около 20% от гласовете. Това обаче е достатъчно, за да се утвърди като водеща опозиционна сила в Турция.

С надеждата да отстрани Ердоган този път, РНП създаде идеологически разнообразен съюз от шест партии, който включва националисти, консерватори и ислямистка партия.

id5264889 kemal kilicdaroglu gettyimages 1490142824 1200x800 1
Лидерът на Републиканската народна партия (РНП) и кандидат за президент на основния опозиционен алианс Кемал Кaлъчдароглу говори пред медиите в централата на РНП в Анкара, Турция, 15 май 2023 г. (Burak Kara/Getty Images)

Ако дойде на власт, опозицията обеща да съживи спряната кандидатура на Турция за присъединяване към Европейския съюз, което отразява нейната прозападна ориентация. Тя също така обеща да промени паричната политика на Ердоган с цел ограничаване на инфлацията.

Външна политика

При управлението на Ердоган Турция постигна деликатен баланс между Русия и Запада. Макар че Анкара осъди руската инвазия в Украйна, тя също така отказа да подкрепи западните санкции срещу Русия, с което подразни съюзниците си от НАТО.

Турция поддържа широки търговски връзки с Русия, с която има дълга морска граница в Черно море. Почти половината от вътрешните енергийни нужди на Турция се задоволяват с природен газ, внесен от внушителната ѝ северна съседка.

Нещо повече, Ердоган поддържа приятелски отношения с руския президент Владимир Путин. Това позволи на Анкара да поеме ролята на посредник – която малцина други биха могли – между Москва и Киев.

Кълъчдароглу неведнъж е посочвал, че отношенията между Турция и Русия ще се запазят и под негово ръководство. Миналия месец той заяви пред група руски учени, че “здравите” отношения с Москва са “в интерес на Турция”.

Въпреки това в неотдавнашно интервю за медията The Wall Street Journal Кaлъчдароглу подчерта дългогодишното членство на Турция в НАТО – и задълженията, които привидно произтичат от него.

“Турция трябва да се съобразява с решенията, взети от НАТО”, каза той и подхрани спекулациите, че под негово ръководство Турция може да наложи санкции на Русия, ръководени от Запада.

Геополитически последици

Турция остава жизненоважна геополитическа разделителна линия между Запада и Евразийския блок в момент, когато светът се преполяризира, особено след началото на войната между Русия и Украйна през февруари 2022 г.

erdogan and putin
Руският президент Владимир Путин се среща с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган (Л) в черноморския курорт Сочи, Русия, 14 февруари 2019 г. (Sergei Chirikov/Pool/AFP via Getty Images)

Понастоящем тя е и единственият сигурен ключов търговски мост, чрез Каспийско море, между независимите централноазиатски държави с пазарите и доставчиците във външния свят. Това е доминиращата характеристика на стратегическия пейзаж, който се движи напред.

Централноазиатските държави сега предоставят най-значимото стратегическо предимство, което Западът може да използва в новата студена война, за да действа като клин между Русия и Китай. Това беше геополитическо предимство, което беше отказано на Запада по време на Студената война.

Само поради този факт резултатът от изборите в Турция през 2023 г. е от решаващо значение за глобалната стратегическа архитектура занапред. Победа на отиващия си Ердоган би продължила двусмислеността на ситуацията, която става все по-очевидна през последните две десетилетия на неговото управление. Победа на лидера на опозицията Кaлъчдароглу би съживила до известна степен отношенията между Турция и Запада. Все пак ситуацията около Турция се е променила дотолкова, че дори едно ново, прозападно правителство в Анкара – ако бъде избрано на 28 май – би имало по-ограничени възможности, отколкото в миналото.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
1
Снимка (pinterest)

Домашен сироп от Роза Дамасцена

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Георги Господинов с романа Time Shelter - победителят в литературната класация Booker за 2023 г. (снимка: thebookerprizes.com)

Музиката във “Времеубежище” – плейлист от Георги Господинов

0
0
Lotus Fairy Tale i 1a 1 700x420 1

Приказка за лотоса – вдъхновение за малки и големи

0
0
Снимка: (Africa Studio/Adobe Stock)

Тревожната тенденция “със съгласието на детето”

0
0
Леонид Брежнев и Тодор Живков в София (публичен домейн)

„16-та република. Предателството на БКП“ разкрива опитите за сливане на България със СССР

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Турският президент Тайип Ердоган се обръща към привържениците си след първите резултати от втория тур на президентските избори в Истанбул, Турция, 28 май 2023 г. (Murad Sezer/Reuters)

Реджеп Тайип Ердоган – новият стар президент на Турция

0
0
Визуално представяне на криптовалутата Биткойн, Лондон, 30 май 2021 г. (Edward Smith/Getty Images)

Европейският съюз въвежда първите регулации за криптоактиви

0
0
Логото на Международния валутен фонд (МВФ)

МВФ: Цените на жилищата в Европа са силно завишени

0
0
Предмети от два комплекта "Build-a-Queer", изпратени през април 2023 г. от Queer Trans Project. (The Epoch Times)

САЩ: Стотици деца получиха комплекти за смяна на пола

0
0
Кристин Андерсън говори за 15-минутните градове

Кристин Aндерсън: 15-минутните градове целят “пълен контрол”

0
0
Европейските знамена се веят на половин мачта един ден след смъртта на британската кралица Елизабет II. (John Thys/Getty Images)

Евродепутати призовават за контрол над изкуствения интелект

0
0
Илон Мъск излиза от административната сграда "Филип Бъртън" в Сан Франциско, Калифорния (Justin Sullivan/Getty Images)

Илон Мъск се обявява срещу промяната на пола при непълнолетни

0
0
Колаж с Доналд Тръмп 45-ия президент на САЩ и Джо Байдън (отдясно), 46-ия президент на САЩ (Епок Таймс България)

Байдън се кандидатира за втори мандат, Тръмп нарече управлението му “провал”

0
0
Си Дзинпин прави обръщение пред сесия на Общото събрание на ООН. (Spencer Platt/POOL/Getty Images)

ООН иска извънредни правомощия при глобални кризи

0
0
погребална церемония

Шеф на космическите сили на САЩ: Русия използва космически оръжия в Украйна

0
0
Френският президент Еманюел Макрон (вляво) и китайският лидер Си Дзинпин участват в заседание на френско-китайския бизнес съвет в Пекин на 6 април 2023 г. (Снимка: Ludovic Marin/Pool/AFP via Getty Images)

Остри критики срещу Еманюел Макрон след визитата му в Китай

0
0
Логото на TikTok

Забрана за TikTok в структурите на ЕС и много правителства по света

0
0
Следваща публикация
Логото на Международния валутен фонд (МВФ)

МВФ: Цените на жилищата в Европа са силно завишени

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • “Шен Юн”
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria