Украински градове, разположени в близост до атомната електроцентрала в Запорожие бяха обстрелвани от руската артилерия през нощта на 28 август 2022 г., съобщават местни служители. Опасенията на местните жители от радиационна катастрофа растат.
От руското министерство на отбраната съобщават, че за последните 24 часа централата е била подложена на украински обстрел, само ден след разменените обвинения за нападение срещу най-голямата ядрена централа в Европа между Москва и Киев, което на свой ред предизвика сериозна международна загриженост.
Украинската ядрена компания „Енергоатом“ заявява, че не разполага с нова информация за нападения срещу централата.
В изявление от неделя Държавният департамент на САЩ заявява, че Москва не желае да признае сериозността на радиологичния риск в Запорожкия завод и е блокирала проект на споразумение за неразпространение на ядрени оръжия, тъй като в него е споменат подобен риск.
Ръководителят на областната администрация на Запорожие Олександър Старух съобщи в Telegram в неделя, че руските сили са нанесли удари по жилищни сгради в главния град на областта, намиращ се на около два часа път с кола от централата, и в град Охрив, разположен на изток.
Говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков съобщи, че са изстреляни девет снаряда от украинската артилерия при две отделни атаки, които са паднали на територията на ядрения завод. „В момента техническият персонал на пълен работен ден следи за техническото състояние на атомната централа и осигурява нейната работа. Радиационната обстановка в района на атомната електроцентрала остава нормална“, се казва в изявлението му.
Организацията на обединените нации и Киев призоваха за изтегляне на военното оборудване и персонал от централата, за да се гарантира, че тя не е мишена.
Външният министър на Украйна Дмитрий Кулеба съобщи, че руските сили са превърнали централата във военна база, като излагат на риск целия европейски континент и нямат никакви право да бъдат разположени там. „Руските военни трябва да се махнат от централата“ – казва той в Twitter.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) чака разрешение за свои служители да посетят централата. Два от реакторите на централата бяха изключени от електрическата мрежа миналата седмица поради обстрел.
ФСБ разкри извършителката на убийството на Даря Дугина
Руските служби за сигурност (ФСБ) идентифицираха извършителката на атентата, при който загина 30-годишната Даря Дугина, дъщерята на общественика и граждански активист Александър Дугин. Това е 33-годишната Наталия Вовк, украинска гражданка, избягала от Русия в Естония. Това съобщава пресцентърът на ФСБ, цитиран от ТАСС.
Вовк е пристигнала в Русия на 23 юли 2022 г. заедно с 12-годишната си дъщеря Софя Шабан. В деня на убийството майка и дъщеря са присъствали на литературно-музикалния фестивал „Традиции“, където Дугина е поканена като почетен гост.
На 21 август, след контролиран от разстояние взрив на колата, с която е пътувала Дугина, Вовк и дъщеря ѝ напускат Русия през Псков към Естония.
За да планират убийството и да съберат информация за ежедневието на Дугина, Вовк наема за себе си и дъщеря си апартамент в същата сграда, в която е живяла жертвата. За да шпионира журналистката, украинската гражданка е използвала автомобил „Мини купър“. При влизането в Русия регистрационната табела е била на Донецката народна република – E982XH DPR, в Москва табелата е сменена с Казахстанска, а при напускането на Русия е украинска – AH7771IP.
„Материалите от разследването са дадени на комитета за разследвания“, съобщават от ФСБ. Според тях атентатът е планиран и извършен със съдействието на украинските служби за сигурност. Предстои иск за есктрадацията на Вовк от Естония.
Междувременно бащата на убитата Даря направи изявление след шокиращото събитие. То е в понеделник публикувано в Телеграм канала на руския бизнесмен Константин Малофеев.
Руският народ няма да бъде сломен, така че убийците на Даря няма да постигнат целите си, казва Дугин. Той определя дъщеря си като „патриот, военена кореспондент и философ“ и допълва: „Тя никога не е призовавала за насилие и война“.
„Враговете на Русия я убиха по страхлив и подъл начин. Но дори и с такива непоносими удари няма да успеят да ни сломят. Кървавият им терор е насочен към най-добрите и най-уязвимите сред нас. Но ще се провалят. Сърцата ни няма да искат отмъщение и възмездие. Това е низко, не подхожда на руския народ. Нужна ни е нашата Победа. Моля ви, спечелете я!“, казва Дугин.
Взрив край Москва, (само)убийство в централна Украйна за ден
При атентат в Москва вечерта на 20 август загина дъщерята на Александър Дугин, 30-годишната Даря. Новината е съобщена от ТАСС, която цитира Андрей Краснов, ръководител на общественото движение “Руски хоризонт” и съмишленик на Дугина.
“Даша дойде на едно голямо дискусионно събитие, защото “Традиции” не е фестивал в класическата си форма, а дискусия за актуалните тенденции в областта на културата, музикалата, киното, литературата. Аз самият бях там. Близо до село Болшие Вяземи е имало детонация, колата се е запалила веднага, изцяло е била обхваната от пламъци. Тя е загубила контрол, защото е карала с висока скорост и е излетяла на отсрещната страна на пътя”, разказа Краснов.
По думите му колата е на баща й, а той пътувал с друга кола. Самият Дугин е станал свидетел на трагедията.
Според руските медии след излизането си от пътя джипът „Land Cruiser“ се е блъснал в крайпътна постройка. Мощният взрив е предизвикан от 200-300 грама тротил.
Премиерът на ДНР Денис Пушилин веднага обвини “терористите от украинския режим” за атентата, чиято цел била Александър Дугин. Междувременно живеещият в Украйна руснак Илия Пономарев, бивш депутат и противник на Путин, заяви, че отговорност поема никому неизвестната групировка „Национална республиканска армия“, която обявява война на руския президент. Говорителката на външно министерство Мария Захарова заяви, че руските власти работят в посока да разследват украинско участие в атентата.
30-годишната Даря Дугина бе политически наблюдател на Международното евразийско движение, начело на което бе нейният баща. Тя активно сътрудничеше на прокремълската телевизия “Русия днес” и е сред авторите е на “Книга Z” за руското нахлуване в Украйна. Баща ѝ Александър Дугин е известен като философ и консервативен публицист, един от идеолозите на “руския свят” и неоевразийството – концепции за доминиране на Русия над съседите ѝ, противопоставяне на САЩ и НАТО и разпространяване на влиянието ѝ на евразийския континент. От 2014 г. Дугин застава против русофобията в Украйна. Заради репликата си, че „украинците трябва да се убиват, убиват, убиват“ по повод трагичните събития в Одеса на 2 май 2014 г. е уволнен от Московския държавен университет. Дугин е в списъка със санкции на ЕС от 2014 г. и в списъка със санкции на САЩ и Канада от 2015 г. заради предполагаемото му участие в анексирането на Крим от Русия. От месец юли в санкционните списъци на Великобритания е и Даря.
На 20 август вечерта в дома си в град Копривницки в Централна Украйна е открит мъртъв Олександър Наконечни – ръководител на Украинските служби за сигурност в Кировоградска област, съобщават от „Франс прес“. Трупът е намерен от съпругата на Наконечни, която е чула изстрел, докато е била в друга стая на общия им апартамент. Според Андрий Лаврус, политик от района, Наконечни се е самоубил.
От местната прокуратурата съобщават, че полицията води разследване, без да съобщават подробности.
Както „Епок Таймс“ писа, на 19 юли украинският президент Володимир Зеленски уволни шефа на службите за сигурност в цяла Украйна Иван Баканов, негов приятел от детинство. Като причина за уволнението тогава Зеленски изтъкна, че много от служителите в УСС сътрудничат с руснаците в окупираните райони. Кировоградска област се намира на север от Николаевска, която е завзета от руските войски още през март. Кировоградска област е подлагана на обстрел от руските войски на два пъти – през април и май. Наконечни е бил назначен поста областен ръководител на УСС през януари 2021 г.
Киев обстрелва Запорожката атомна централа, отрече за атака в Крим
Обстрелът на Запорожката АЕЦ от украинските въоръжени сили е акт на атомен тероризъм, заяви Иван Нечаев, заместник-директор на Департамента за информация и медии на руското външно министерство, цитиран от ТАСС. Според него резултатът от тези действия може да е катастрофа, по-сериозна от тази в Чернобил през 1986 г. Заплахата няма да бъде само за Украйна и Русия, но и за европейските държави, казва Нечаев. България също би била сериозно засеганата. Засега руските ракети за противовъздушна отбрана успяват да отбият всички удари по централа с бойни дронове и тежка арилерия. Тоива стана ясно от изявление на Владимир Рогов, представител на руските власти в Запорожка област. Според Рогов украинците готвят провокация в централата, за да продължат с шантажа на Европа. Според украинският ядрен оператор „Енергоатом“ Запорожката АЕЦ рабопти при риск от нарушения на нормите за пожарна и радиационна безопасност. Централата е най-голямата в Европа с шест реактора и произвежда една четвърт от цялото нужно на Украйна електричество. В момента тя работи със 70% от капацитета си.
Запорожката АЕЦ е в ръцете на руските войски още от месец март 2022 г. Амбицията на Русия е да изключи централата от мрежата на Украйна и да започне да захранва с нея собствената си електрическа мрежа, главно за нуждите на Крим. В централата работят украински ядрени експерти, а руски експерти насочват действията на руските военни как централата да функционира едновременно безопасно и в полза на Русия.
Междувременно съветникът на украинския президент Михайло Подоляк отрече украинските войски да са извършвали атентати в Крим. Екплозията на 9 август, отнела живота на един и ранила седем души, сред които и две деца, се случи на летището в Саки на полуостров Крим, откъдето Русия извършва удари по Запорожието, Херсонска област и Николаевска област. Официалната версия на Москва е взривяване на авиационни боеприпаси.
Шрьодер със знаково интервю, предава послания от Путин
Бившият германски канцлер Герхард Шрьодер, социалдемократ и дългогодишен съюзник на руския президент Владимир Путин, даде вчера за немското списание „Щерн“ и телевизия RTL интервю, в което говори за газовата криза и за условията, при които Русия би прекратила военните си действия в Украйна.
Интервюто идва след лична среща на Шрьодер с руския президент Владимир Путин в края на юли. Любопитно е, че там го среща репортер на RTL, а обяснението на Шроьдер е „На почивка съм.“ „Многократно осъдих войната“, казва той на двамата си събеседници Николаус Бломе и Грегор Петер Шмиц. „Но дали личното ми отчуждаване от Владимир Путин би донесло нещо на някого? Трябва ли да скачам според всяка тояга, която някой поднесе пред мен? Не съм такъв човек. Взел съм решението си, стоя зад него и мисля, че така бих могъл да бъда полезен отново.“
Концлерът споделя още, че получава много писма от германски граждани, в които пише: „Добре е, че все още има някой, който в настоящия конфликт държи каналите за разговори с Русия отворени.“
Според Шрьодер спирането на конфликта няма да мине без преговори, за които „Германия и правителството ѝ носят отговорност, заедно с Франция“. „Европа в това отношение е длъжник на Русия“, казва още той и допълва, че не желае да изземва ничии функции по отношение на медиацията, но е готов да помогне с каквото може. Според него Русия е готова за преговори при няколко условия: Украйна остава извън НАТО; Крим остава руски; за Донбас се намира решение по модела на швейцарските кантони.
Шрьодер казва още, че причината Германия да получава толкова малко газ по „Северен поток“ са не една, а няколко неработещи турбини. „За работата на газопровода са нужни пет турбини. Една винаги трябва да бъде резервна, това е според руските закони. Втората беше в Канада и сега в Мюлхайм. Третата е развалена и в момента се поправя. Четвъртата миналата седмица беше на редовен технически преглед. Работи само турбина номер пет и изпомпва въпросните 20 процента, или 30 милиона кубични метра газ. Ако работеше и трубина номер две, количеството щеше да е 60 милиона. От „Сименс Енерджи“ казват, че те не смущават газопадаването и могат да доставят турбината по всяко време.
От Киев осъдиха интервюто. Украинският президент Зеленски заяви, че е „отвратително политици с европейски ценности да работят за Русия“.
„Няма нищо по-цинично от твърдения на привърженици на Путин, че Русия е готова за преговори“, допълни украинският външен министър Димитро Кулеба.