Русия използва 69 ракети и 298 дрона, включително ирански дронове Шахед при атаката.
В най-голямата въздушна атака от началото на руско-украинската война, Москва изстреля 367 дрона и ракети срещу украински градове през нощта на 25 май, при което загинаха най-малко 12 души и десетки бяха ранени, съобщиха украински официални лица.
Трима от загиналите са деца от северния регион Житомир, потвърдиха местните власти.
Русия използва 69 ракети и 298 дрона, включително ирански дронове тип Шахед при атаката.
Въздушният удар дойде часове преди третата и последна размяна на затворници между Москва и Киев, тъй като двете страни размениха стотици военнопленници в опит да намалят напрежението в конфликта, който започна с руското нахлуване в Украйна през 2022 г.
На 24 май двете страни размениха 307 свои затворници като част от по-голямата многодневна размяна, след като размениха 390 затворници на 23 май. Русия и Украйна се договориха предходната седмица по време на преговори в Турция всяка страна да освободи по 1000 военнопленници, пленени по време на продължилите повече от три години боеве.
Украинският президент Володимир Зеленски призова Съединените щати, които настояват за прекратяване на огъня между Украйна и Русия, да осъдят нощната атака.
„Мълчанието на Америка, мълчанието на другите в света само насърчава [руския президент Владимир] Путин“, написа той в Телеграм. „Всеки такъв терористичен руски удар е достатъчна причина за нови санкции срещу Русия.“
Москва не коментира незабавно атаките, но руското министерство на отбраната съобщи, че е свалило 110 украински дрона с противовъздушната си отбрана през нощта.
Руските ракети и дронове удариха повече от 30 града и села, включително Киев, Житомир, Хмелницки, Тернопил, Чернигов, Суми, Одеса, Полтава, Днипро, Миколаев, Харков и Черкаси, каза Зеленски.
Въпреки че нощното нападение се явява най-мащабната атака във войната по отношение на броя на изстреляните оръжия, други удари доведоха до повече жертви.
Най-малко 12 души загинаха при атаката и още 60 бяха ранени, според украинския вътрешен министър Игор Клименко.
„Това беше комбиниран, безмилостен удар, насочен срещу цивилни. Врагът отново показа, че целта му е страх и смърт“, написа Клименко в Телеграм.
Часове след нападението, Зеленски написа в публикация в социалната платформа X, че 303 затворници са върнати в Украйна, като каза, че третата част от „сделката за размяна 1000 за 1000“, договорена в Турция, е завършена на 25 май.
„Днес бойци от нашите въоръжени сили, националната гвардия, държавната гранична служба и държавната служба за специален транспорт се връщат у дома“, каза той.
Руското министерство на отбраната също потвърди размяната, като заяви, че всяка страна е приветствала обратно още по 303 войници на 25 май, след размените през предходните дни.
Постигане на споразумение за прекратяване на огъня
Както Украйна, така и нейните европейски съюзници настояват Русия да подпише 30-дневно споразумение за прекратяване на огъня в опит да сложат край на продължаващата повече от три години война.
Киев искаше американският президент Доналд Тръмп да наложи допълнителни санкции на Москва, след като Путин не се съгласи незабавно да спре бойните действия.
Въпреки големия брой ракети и дронове в нощната атака, украинските военновъздушни сили съобщиха, че са успели да свалят 266 дрона и 45 ракети.
Това беше втората по големина въздушна атака за два дни, след като Русия изстреля десетки балистични ракети и дронове по Киев вечерта на 23 май.
„Без натиск нищо няма да се промени, а Русия и нейните съюзници само ще натрупват сили за такива убийства в западните страни“, написа в Телеграм ръководителят на кабинета на Зеленски, Андрий Ермак. „Москва ще се бие, докато има възможност да произвежда оръжия.“
От украинските дронове, които Русия твърди, че е прехванала през нощта, 12 са били свалени на път към столицата, според Сергей Собянин, кмет на Москва.
На 19 май вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че Путин изглежда няма план за прекратяване на войната.
„Не съм сигурен, че самият Владимир Путин има стратегия как да приключи войната“, каза Ванс пред репортери на борда на Еър Форс Ту на 19 май.
Както Ванс, така и Тръмп настояват Русия да се съгласи на прекратяване на огъня и в крайна сметка да сложи край на войната си с Украйна.
Райън Морган, Том Озимек, Ройтерс и The Associated Press допринесоха за този доклад.