• За нас
  • Пишете ни!
петък, 18 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало САЩ

САЩ имат предимство пред Пекин в конфронтацията с митата

отТери Ву
12 април , 2025
Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images

Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images

Според експерти митническата конфронтация надхвърля икономическия конфликт: Доналд Тръмп и Си Дзинпин изправят икономическата мощ на САЩ срещу комунистическия политически контрол

С влизането в сила на реципрочните мита за търговските партньори на САЩ на 9 април, президентът Доналд Тръмп насочи голяма част от вниманието си към китайския режим.

Когато Тръмп обяви нови 34-процентни мита за Китай—довеждайки общите допълнителни американски мита до 54 процента—Пекин отговори с допълнителни 34-процентни мита върху американските стоки. Така Китай стана първата държава, която предприе ответни мерки.

Тръмп повиши залозите на 7 април, заплашвайки с допълнителна 50-процентна ставка върху китайските стоки ако режимът не оттегли своята 34-процентна ответна ставка до 8 април. Министерството на търговията на китайския режим отговори на 8 април, заявявайки, че Китай няма да приеме исканията на Тръмп и обеща да се „бори докрай“.

Пекин обяви на 11 април, че ще увеличи митата върху вноса от САЩ от 84 на 125 процента, в отговор на решението на САЩ да повиши митата върху китайските стоки до общо 145 процента.

Новата митническа ставка ще влезе в сила в събота, 12 април 2025 г., съобщи китайското Министерство на финансите.

Белият дом потвърди на 10 април, че митата на САЩ върху китайските стоки са се увеличили до 145 процента, като се вземат предвид по-ранните 20-процентни мита, наложени във връзка с трафика на фентанил.

Досега около 70 страни са поискали да преговарят със Съединените щати, според министъра на финансите Скот Бесент.

Мнението на експерти е, че докато много световни лидери в крайна сметка ще отговорят на американските искания след първоначалния протест, лидерът на Китайската комунистическа партия (ККП) Си Дзинпин няма да го направи—дори при отправения ултиматум.

„Си счита себе си във вътрешен и международен аспект като човека, който се противопоставя на Америка, и хората, които искат да се противопоставят на Америка, трябва да се наредят зад председателя Си“, коментира пред The Epoch Times Кристофър Балдинг, старши изследовател в британския мозъчен тръст Henry Jackson Society.

„Би било катастрофално за Си да бъде видян да отстъпва пред Тръмп по какъвто и да е начин.“, добави той.

Според експертите ККП не може и не иска да даде на Съединените щати това, което те искат: Китай да контролира износа на суровини за фентанил и да отвори пазара си.

Настоящата митническа конфронтация между САЩ и Китай е повече от търговски конфликт, според Йе Яо-Юен, професор по международни изследвания в Университета „Сейнт Томас“ в Хюстън.

„Това е по-агресивно раздалечаване, защото ескалиралите мита ще причинят по-нататъшно спадане на двустранната търговия“, коментира Йе пред The Epoch Times. „Когато разделянето продължи, това ще доведе до студена война.“

Експертът по Китай Александър Ляо смята, че сегашната ситуация в крайна сметка ще се превърне в състезание между Тръмп и Си. Тръмп разчита на мощта на американската икономика, докато Си разчита на подкрепата от системата за строг контрол на комунистическия режим.

Предвид това, Си е в неблагоприятна позиция, защото има малко пространство за маневриране в политиката. „Вашингтон има много карти“, сподели той пред The Epoch Times. „Пекин има малко.“

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2025%2F04%2F08%2Fid5838400 China Trump Tariffs 25097181957222
Хора минават покрай електронно табло, показващо шанхайския търговски индекс, в брокерска къща в Пекин на 7 април 2025 г. Aнди Уон/AP Photo

Всички пътища водят към Пекин

Когато обяви реципрочните тарифи в Розовата градина във Вашингтон на 2 април, Тръмп показа списък с държави и техните мита. Въпреки че Китай беше начело на списъка, той не получи най-високата ставка. Други страни от Югоизточна Азия, които китайските компании използват за транзитно преминаване, включително Виетнам и Камбоджа, получиха почти 50-процентни мита.

Но според Балдинг истинската цел на настоящата администрация е Китай.

„Мисля, че те искат да бъдат много по-агресивни с Китай, но искат да го направят много тихо“, отбеляза той и допълни, че подходът на Вашингтон да обяви широкомащабни глобални мита всъщност направи така, че тези върху китайските стоки да не изпъкват толкова много.

Балдинг поясни също, че Тръмп прилага митата по-различно към други страни, отколкото към Китай. В случая с американските мита върху други нации, ставките са определени да насърчават преговорите. Но тези, наложени на Китай, са толкова високи, че правят преговорите много трудни за Пекин.

Три страни бяха приемници на по-ранните 25-процентни мита за фентанил: Канада, Мексико и Китай.

Двете северноамерикански държави бяха освободени от реципрочните мита само преди седмица. От Белият дом заявиха, че Канада и Мексико ще останат в режима на тарифи за фентанил и ще преминат към режима на реципрочни мита, след като постигнат двустранно споразумение със Съединените щати.

За сравнение, Китай получи реципрочни мита в допълнение към тарифите за фентанил. Болшинството китайски вносни стоки сега са подложени на повече от 60-процентни мита – сумата, която Тръмп обеща по време на предизборната си кампания.

Според Балдинг, такава висока митническа ставка в началото на преговорите прави много трудно за Си да постигне каквато и да е сделка. Той обясни, че китайският лидер би трябвало да направи много компромиси към Съединените щати, които той не е склонен да направи —за да намали наполовина митническата ставка на Вашингтон. А дори и това да се случи, оставащата половина все още би била твърде висока за Китай.

Експертът е на мнение, че Тръмп иска да се отдели от Китай, колкото може повече.

След като републиканецът се завърна в Белия дом, много от външните му политики са пряко и косвено свързани Китай.

В интервю за CBS News на 6 април, министърът на търговията Хауърд Лутник каза, че целта на глобалните мита е да се попречи на Китай да използва други държави, за да пренасочва стоки към Съединените щати. Това е, което много китайски компании правеха по време на първия мандат на Тръмп, за да заобиколят неговите тарифи.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2025%2F04%2F07%2Fid5838282 EpochImages 3874437758
Контейнери за превоз на товари в пристанището на Лос Анджелис на 28 март 2025 г. Джон Фредрикс/The Epoch Times

Държавният секретар Марко Рубио посети Панама като част от първото си официално пътуване зад граница. Скоро след визитата му Панама заяви, че няма да поднови споразумението си с китайската инициатива „Един пояс, един път“ – геополитическа платформа на ККП за разширяване на глобалното ѝ влияние.

Американски бизнес консорциум, воден от мега инвеститора BlackRock Inc., е в процес на купуване на базираната в Хонконг компания, която управлява пристанищата в двата края на Панамския канал – ключов морски проход за военни кораби и товари между Атлантическия и Тихия океан. Окончателното споразумение не беше подписано на 2 април, както беше планирано първоначално, тъй като китайската агенция за регулиране на пазара поиска одит няколко дни преди това.

Стремежът на Тръмп да придобие Гренландия също е свързан с Китай. По думите на Рубио, Съединените щати искат да купят Гренландия поради липса на доверие, че Дания ще може да устои на навлизането на китайския режим в стратегическо местоположение в Арктика. Регионът е критичен за бъдещата конкуренция в природните ресурси и контрола на глобалните транспортни маршрути.

Поука от минали уроци

47-ият президент е взел поука от първия си мандат и сега се справя с Китай по различен начин, анализират експертите.

При първата администрация Тръмп отдели две години за преговори и подписване на търговска сделка „фаза едно“ с Китай. В крайна сметка Пекин не изпълни обещанието си да закупи допълнително за две години американски продукти на стойност 200 милиарда щ. д.

Доналд Тръмп неколкократно спомена, че Си му е обещал да накаже всеки, който произвежда фентанил и го изпраща в Съединените щати. Обещание, което също не беше спазено.

Ляо счита, че стратегията на ККП е да проточва нещата. Например, може да отнеме две години, за да се постигне споразумение и още една година, докато Вашингтон се усети, че Пекин не е изпълнил обещанията си. А такива забавяния костват пари на Съединените щати.

Затова този път, налагайки митата предварително, Тръмп незабавно прехвърля разходите върху Си, обяснява експертът.

Търговският дефицит на САЩ с Китай беше около 300 милиарда щ. д. през 2024 г. Това означава, че отрицателното въздействие на 34-процентните мита ще се усети много по-остро в Китай, отколкото в Съединените щати.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2025%2F04%2F07%2Fid5838283 GettyImages 1175349621
Президентът Доналд Тръмп държи писмо от китайския лидер Си Дзинпин, докато обявява първоначална сделка с Китай, по време на среща със специалния пратеник и китайски вицепремиер Лиу Хъ в Овалния кабинет на 11 октомври 2019 г. Никълъс Камм/AFP чрез Getty Images

Икономиката на Китай от години разчита на модел, базиран на износа. През 2024 г. растежът на износа на Китай беше една от малкото добри новини за Пекин. Поради ниските цени на износа, растежът на обема на износа на Китай изпревари обема на световната търговия с 12 процента спрямо 3 процента към септември 2024 г., по данни на Съвета за външни отношения. Последните данни подкрепят същата тенденция.

Тъй като Китай продължава да се бори да стимулира потреблението, той има по-голяма нужда от чуждестранни купувачи поради производствения си свръхкапацитет. По-малкият износ вероятно ще доведе до натрупване на стоки, а вътрешната потребителска база не може да ги абсорбира. Такива условия ще засилят ефекта от митата върху китайската икономика.

Кой ще отстъпи първи?

Много от износа на Китай за Съединените щати са заменяеми стоки, което означава, че американските потребители могат лесно да намерят алтернативи. Следователно е по-малка вероятността те да плащат за увеличението на цените на китайските стоки поради митата. Вместо това, американците ще купуват стоки, внесени от други страни.

image 9
Изброените продуктови категории са по NAICS кодове по данни от преброяването. Диаграма: The Epoch Times Източник: Бюрото за преброяване на населението на САЩ, създадено с Datawrapper

Редките полезни изкопаеми са изключение. Китай произвежда 90 процента от критично важните метали в света. Пекин добави на 4 април ключови редкоземни елементи към експортния контрол, като част от ответните мерки срещу реципрочните мита на САЩ.

Според Ляо, това е отчасти причината, поради която Тръмп преследва критично важни минерали в Украйна. В крайна сметка, когато цените на тези суровини за оръжия и електроника вече не се поддържат изкуствено ниски поради монопола на Китай, повече компании ще се присъединят към преработвателния бизнес.

Според американския икономист Дейви Дж. Уон, Съединените щати и Китай не са в търговска война, а в битка за пренастройване на международния търговски аранжимент и дори на световния ред.

„Пекин вижда предизвикателствата, които Тръмп поставя, като отхвърляне на китайския икономически модел“, коментира Уон пред The Epoch Times. „В допълнение към това и сериозното предизвикателство към цялата китайска система. Следователно, Си не може да отстъпи. В противен случай, неговата легитимност в Китай ще се срине.“

САЩ имат повече карти

Ляо е на мнение, че за Си, устойчивостта на комунистическата политическа система е ключова. Китайският народ ще стане по-беден и по-недоволен. Обаче, ако комунистическият апарат държи народа под контрол, Си би могъл да издържи.

Той също така счита, че уязвимостта на Тръмп би дошла от американската икономика. Ако икономиката може да оцелее след първоначалния шок и избирателите не загубят търпение, той може да остане фокусиран върху твърдата си позиция срещу ККП.

Американският фондов пазар претърпя големи спадове преди броени дни, движени главно от несигурността на глобалните реципрочни мита. Повече от 6 трилиона долара изчезнаха от капиталовия пазар, което е най-големият тридневен спад от лятото на 2020 г. по време на COVID-19 пандемията.

Сътресенията на фондовата борса оказаха допълнителен натиск върху Белия дом и 47-ия президент, който често е давал заслуга на администрацията си за повишаването на фондовия пазар.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2025%2F04%2F07%2Fid5838285 GettyImages 2209012423
Брокери на Нюйоркската фондова борса в Ню Йорк на 7 април 2025 г. Трите основни борсови индекса се понижиха отново за трети пореден ден заради митата на САЩ. Майкъл М. Сантяго/Getty Images

Балдинг вярва, че Тръмп най-вероятно ще издържи, докато фондовият пазар се приспособява, защото американското правителство дава приоритет на националната сигурност, което е различно от фокуса на Уолстрийт върху бизнес печалбите.

Самият Тръмп вече описа сътресението на пазара като необходима болка в името на по-голямата цел за балансиране на търговията и връщане на американското производство обратно в страната.

„Понякога трябва да вземеш лекарство, за да оправиш нещо“, заяви той на 6 април.

Държавният глава свърза търговския дисбаланс между САЩ и Китай с националната сигурност и посочи, че Пекин използва огромния си излишък със Съединените щати за финансиране на армията.

„Не искаме това“, увери Тръмп в Овалния кабинет на 7 април. „Не искам те да вземат 500 [милиарда], 600 милиарда долара годишно и да ги харчат за своята армия.“

Балдинг и Йе вярват, че ако Тръмп успее да сключи споразумения с ключови държави като Виетнам, Южна Корея и Япония за значително намаляване на митата в рамките на следващия месец – бизнесите ще получат повече сигурност. Това би допринесло за стабилизирането на фондовия пазар.

Ляо е убеден, че Вашингтон държи повече карти. Той счита, че в допълнение към по-нататъшното повишаване на митата, Съединените щати биха могли да окажат допълнителен натиск върху ККП, като се обединят със съседни на Китай страни като Виетнам и Индия, които не са фенове на Пекин. САЩ биха могли също така да предприемат подход, базиран на правата на човека, да публикуват доклад за произхода на COVID-19 или да публикуват доказателства за насилственото отнемане на органи от затворници по съвестта и етнически малцинства в Китай.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Протестът в София на 16 юли срещу Пеевски, Борисов и Сарафов, както и в защита на кмета Благомир Коцев (снимка: Епок Таймс България)

София, Варна и Русе се вдигнаха на протест срещу Пеевски, Борисов и Сарафов и в защита на кмета Благомир Коцев

0
0
МЕУ (https://egov.government.bg/wps/portal/ministry-meu/home)

Гражданите вече имат достъп до първата справка от електронното досие на автомобилите

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Бившият президент Барак Обама говори на Националната конвенция на Демократическата партия през 2024 г. в Чикаго на 20 август 2024 г. Джон Фредерикс/The Epoch Times

Барак Обама иска демократите да се „стегнат“

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Бившият президент Барак Обама говори на Националната конвенция на Демократическата партия през 2024 г. в Чикаго на 20 август 2024 г. Джон Фредерикс/The Epoch Times

Барак Обама иска демократите да се „стегнат“

0
0
Президентът Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом на 5 юни 2025 г. Анна Мънимейкър/Getty Images

Доналд Тръмп обяви 30-процентни мита за Европейския съюз и Мексико

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images, снимка на AP, Freepik

Затворът „Алигатор Алкатраз“ е депортационен център сред 30 000 алигатора

0
0
Джефри Епстийн на 28 март 2017 г. Регистър на сексуалните престъпници в щата Ню Йорк чрез AP

Джефри Епстийн се е самоубил и не е имал „списък с клиенти“

0
0
Тръмп посети Централен Тексас, епицентъра на катастрофалното наводнение, при което загинаха над 120 души

Доналд Тръмп посети епицентъра на катастрофалното наводнение в Тексас

0
0
Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Ето как да спасим лева

0
0
Президентът Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом на 5 юни 2025 г. Анна Мънимейкър/Getty Images

Доналд Тръмп обяви 30-процентни мита за Европейския съюз и Мексико

0
0
Ножаро-ковашки събор „Огън и искри“,Стара Загора, 5-6 юли, 2025 г. (снимка: Георги Христозов)

Ножаро-ковашкият пленер „Огън и искри“ в Стара Загора възроди духа на българската традиция

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images, снимка на AP, Freepik

Затворът „Алигатор Алкатраз“ е депортационен център сред 30 000 алигатора

0
0
Световна титла – българските волейболистки на върха

Световна титла – българските волейболистки на върха

0
0
Следваща публикация
Българският куклено-театрален филм „Под наем“ ще участва в кинофестивала в Кан

Българският куклено-театрален филм „Под наем“ (Rent) ще участва в кинофестивала в Кан

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria