Виетнам, с новия си ръководител, ще проведе за първи път общи брегови патрули с Филипините, тъй като и двете страни имат териториални спорове с комунистически Китай, който в последните години се изостря.
Ханой съобщава, че техният 2,400-тонен граничен кораб CSB 8002 е взел участие в съвместните учения от 5-ти до 9-ти август. Те са от „огромно политическо значение“, казва в изявление министърът на отбраната на Виетнам.
Ученията показват, че и двете нации смятат ККП за истинска заплаха, казва Су Цу-юн, изследовател и директор на Отдела за защитна стратегия и ресурси на Тайванския институт за изследване на националната отбрана и сигурността.
“Макар Виетнам да поддържа официални връзки с ККП, враждебността между двете правителства е дълбока; затова се и формира този съюз с Филипините, за да балансира натиска от Пекин“, казва той за „Епок Таймс“.
Посещението на виетнамския отбраняващ границите кораб и съвместното учение е „възможност за отбранителните сили на двете страни да подобрят сътрудничеството си, както и прилагането на законите по море, за да се гарантира запазването на мира, стабилността и сигурността в морската зона и региона, се казва още в изявлението на министерството на отбраната на Виетнам.
Според военни от двете държави ученията включват издирвателни и спасителни операции, предпазване от противников огън и експлозии, и морска сигурност.
Новото сътрудничество последва съвместни учения между Филипините, Япония и САЩ в Южнокитайско море през юли. Филипините и Япония проведоха първи съвместни морски учения на 2-ри август, а САЩ и Филипините – на 31-ви юли.
Пекин претендира за почти цялото Южнокитайско море, а това е в противоречие с международно признатите извънредни икономически зони на Филипините, Виетнам и други югоизточни нации по стратегическия воден път.
В средата на юли Виетнам изпрати искане до Обединените нации да разшири териториалните си претенции върху континенталния шелф на Южнокитайско море от сегашните 200 морски мили, които включват Парацелските и островите Спратли, за които претенции има и Китай в своята Линия на деветте тирета. Подобен иск са входирали през юни и Филипините.
Управляващата в Китай комунистическа партия, ККП, е изразила твърдото си несъгласие с исканията на Виетнам и е подала официално възражение към Ханой.
Заставане срещу стремежите на ККП за разширение
Су казва, че двете държави са изпратили официални и неофициални политически сигнали към Пекин, които означават несъгласие със стремежите на ККП за разширяване в оспорваните води.
„Обединението на двете държави показва, че Пекин няма да се справи толкова лесно със съпротивата им срещу разширението на Китай в Южнокитайско море.“
Пенсионираният генерал-майор на Тайван Ю Цун-чи, съветник на Републиканската асоциация „Формоза“ казва, че държавите в цялата първа верига от острови (тя включва първата верига от главния Тихоокеански архипелаг извън Югоизточния континентален бряг) предстои да се сблъскат с „нахлуване от сивата зона“, като ККП ще използва рибарски лодки, неофициални въоръжени сили, както и своите погранични и морски войски.
Според него най-успешният начин да се противостои на ККП е да се засили общото сътрудничество между всички държави от първата верига острови, като общи патрули от страна на граничните войски. Защото по брой на военните кораби „нито една държава не може да се сравнява с Китай“.
Ю добавя, че след общите военни учения между Филипините, Япония и САЩ, а сега и с Виетнам, нападателното отношение на ККП значително е намаляло. След сблъсъка през юли между плавателни съдове на Филипините и Китай, правителството на ККП дори се съгласи на финансови компенсации.
Позицията на новия лидер на Виетнам То Лам
След внезапната смърт на дългогодишния комунистически лидер Нгуен Фу Трон през юли, новият лидер на страната става президентът на Виетнам То Лам.
Според Су Лам предприема линията на отваряне на социализма към капитализма, подобна на стратегическите реформи на Дън Сяопин.
В допълнение Су казва: „Тъй като Китай иска да сложи ръка върху целия важен воден път в Южнокитайско море, Виетнам, разбира се, ще разчита на жизнеспособността на военноморската си флота [за морския път]. Тъй като Виетнам е държава, която силно зависи от доставки по Южнокитайско море, ако всички важни морски области попаднат под контрола на ККП, то ще бъде непоносимо за Виетнам. Така че е възможно [новото виетнамско ръководство] да се обърне за сътрудничество към САЩ.
„В същото време САЩ също ще се опита да спечели от сделката, като продаде на Виетнам от своите F-16“, допълва Су. Но той е предпазлив за плановете на новия лидер на Виетнам, въпреки съвместните военни учения с Филипините.
„Нека не забравяме, че Виетнам също е комунистическа държава.“
„Те сякаш са по-склонни да се ориентират към Русия, докато имат напрегнати отношения с Китай. И все пак, сътрудничеството с Филипините е ясен знак, че Виетнам не е доволен от ККП.“
В бъдеще Су не изключва възможност за сътрудничество на Виетнам с Япония, САЩ и с всички държави в Южнокитайско море, за да се противостои на плановете за разширяване на ККП.