Ако тепърва навлизате в света на инвестирането, вероятно се чудите: Откъде да започна? Може би ще ви помогне първо да си отговорите на някои лични въпроси. Какви са общите ви инвестиционни цели? С колко време разполагате, за да ги постигнете? Какво ниво на риск сте готови да поемете или колко можете да загубите на фондовия пазар, без да се паникьосате?
Отговорите на тези въпроси са индивидуални за всеки инвеститор. Но те ще ви помогнат да определите кои инвестиционни стратегии ще са подходящи за вас.
Инвестиционната стратегия е набор от правила и начин на мислене, които определят подхода ви към инвестирането. Тя диктува какви видове инвестиции купувате, както и как определяте разпределението на активите си – комбинацията от акции, облигации и други ценни книжа, които ви интересуват.
Но съществуват много видове инвестиционни стратегии и няма универсално решение. Ето няколко основни инвестиционни стратегии, на които експертите разчитат от години.
Купи и дръж
Стратегията „Купи и дръж“ търси инвестиции, за които вярвате, че ще се представят по-добре в дългосрочен план. Идеята е да задържите тези инвестиции за дълго време, дори когато пазарът спада.
При това е важно внимателно да анализирате акциите, които избирате в рамките на стратегията „купи и дръж“. Обърнете внимание на историческите резултати на акциите, печалбите, дълга и други показатели.
Но тази стратегия може да включва и индексни фондове – диверсифицирани фондове, които имитират широк пазарен индекс като S&P 500.
Стойностно инвестиране
Стойностното инвестиране включва търсене на инвестиции, които смятате за подценени и които се продават на по-ниска цена от действителната им стойност.
Необходимо е да извършите задълбочен анализ на тези компании, както и на пазара, за да идентифицирате акции, които наистина имат потенциал.
Идеята тук е търсене на изгодни сделки. Купувате евтини акции на компании, за които очаквате бъдещ растеж. Така че това включва и елементи от стратегията „купи и дръж“.
Активно инвестиране
Активното инвестиране е доста различно от стратегията „купи и дръж“. То включва активно търгуване с ценни книжа с цел максимизиране на възвръщаемостта и надминаване на широкия пазарен индекс. Изисква много внимателен технически анализ, проучване и определяне на правилния пазарен момент, което носи известен риск.
Активното инвестиране може да бъде свързано и с по-високи такси поради допълнителните разходи за сложни изследвания и анализи.
Пасивно инвестиране
Пасивното инвестиране е противоположността на активното инвестиране. Вместо да търгувате активно с ценни книжа, за да надминете пазарния индекс, вие инвестирате в ценни книжа, за да имитирате възвръщаемостта на широк борсов индекс.
Можете да направите това, като инвестирате в индексни фондове. Това могат да бъдат взаимни фондове или борсово търгувани фондове (ETF), които следват широк пазарен индекс като S&P 500.
Но можете да диверсифицирате портфейла си с различни индексни фондове. Предимството тук е широката диверсификация, тъй като индексните фондове могат да инвестират в различни акции и облигации и се управляват професионално.
Съществуват различни онлайн инструменти, които можете да използвате, за да съставите персонализирано разпределение на активите. След това можете да запълните празните места с индексни фондове.
Ръстово инвестиране
Ръстово инвестиране включва инвестиране в акции на нововъзникващи компании, за които смятате, че ще растат с бързи темпове.
Исторически погледнато, технологичните и аерокосмическите компании попадат в тази категория.
Може би сте забелязали, че някоя компания е пуснала нов продукт или технология, които са уникални и трудни за възпроизвеждане от конкурентите. Вземете например Amazon. Въпреки огромния си размер, инвеститорите все още я смятат за ръстова акция поради постоянните ѝ приходи и иновации в различни области, като например услугите за изчисления в облак и навлизането в света на изкуствения интелект.
Доходно инвестиране
Целта на доходното инвестиране е да се инвестира в ценни книжа, които могат да генерират предвидим и постоянен поток от доходи.
Много инвеститори прилагат тази стратегия, когато навлизат в пенсионна възраст и се нуждаят от поток от доходи за покриване на основните разходи за живот.
Тази стратегия обикновено включва по-безопасни инвестиции като облигации, облигационни фондове, държавни ценни книжа и акции, изплащащи дивиденти.
Заключение
Инвестирането може да бъде колкото вълнуващо, толкова и сложно. Но не е задължително да бъде такова, когато избирате правилната инвестиционна стратегия. Съществуват много възможности: стойностно, ръстово, доходно инвестиране и списъкът продължава. Но в крайна сметка трябва да прегледате тези стратегии и да видите коя от тях съответства на общите ви финансови цели, времевия хоризонт и толерантността към риска.
The Epoch Times copyright © 2025. Изразените възгледи и мнения са на авторите. Те са предназначени само за общи информационни цели и не трябва да се тълкуват или интерпретират като препоръка или покана за инвестиране. The Epoch Times не предоставя съвети в областта на инвестициите, данъците, правото, финансовото планиране, планирането на наследство или други лични финанси. The Epoch Times не носи отговорност за точността или актуалността на предоставената информация.