• За нас
  • Пишете ни!
събота, 23 септември, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

След 7 години арестуваните в Сърбия български Фалун Гонг практикуващи получиха справедливост

отЕкип на The Epoch Times
10 юли , 2021
След 7 години арестуваните в Сърбия български Фалун Гонг практикуващи получиха справедливост

Кадър от пресконференцията в БТА, дадена на 18 декември 2014 г. (снимка: Цветан Тошков, The Epoch Times)

Съдът в Сърбия се произнесе по 4 от петте дела срещу сръбската полиция, заведени от практикуващи Фалун Гонг заради неправомерното им задържане през декември 2014 г. Арестът им се случва по време на срещата 16+1 между китайския премиер (тогава Ли Къцян) и премиерите на 16 източноевропейски държави от социалистическия блок, сред които и България, и е под претекст, че практикуващите представляват заплаха за националната сигурност на Сърбия. Съдът се произнася, че арестите са били незаконни и сръбската държава е задължена да заплати на ищците по 1000 евро обезщетение. Присъдата е окончателна и не подлежи на обжалване.

Сред арестуваните в Белград 11 Фалун Гонг практикуващи са 7 български граждани, от които четирима решават да заведат дело срещу своя незаконен арест. Те отиват там по покана на свой съмишленик от Сърбия, за да изобличат престъпленията на китайското правителство, сред които насилственото отнемане на органи от живи хора с цел извършване на трансплантации. Излизащите разкрития за това престъпление са толкова ужасяващи, че пред него бледнее дори и Холокоста.

Практикуващите са арестувани още при пристигането им в хостела на 14 декември вечерта, като са били отнети личните им документи и мобилни телефони. С полицейски ван те са отведени в полицейско управление, а след това и в лагер за бежанци, където прекарват следващите три денонощия. След това са ескортирани до границата с полицейски автомобил. Повдигнати са им обвинения за нарушаване на обществения ред и заплаха за националната сигурност на република Сърбия.

bleklisted stilovi grejd 011bm
Кадър от филма „The Blacklisted“, в който лично част от потърпевшите български Дафа практикуващи разказват за преживяното в Сърбия

„В началото, в полицейското управление ни посрещна един млад служител, който изглеждаше по-стресиран дори от нас — заявява Лилия Костова, една от задържаните тогава Дафа практикуващи. — Когато го попитахме в какво сме обвинени, той вдигна рамене и няколко пъти повтори: „Не зная, заповед отгоре.“

„Когато човек стане жертва на подобно незаконно отвличане в държава от Европа, кандидат за членство в Европейския съюз, веднага се замисля на какво са подложени всъщност последователите на Фалун Гонг в Китай. Те са изцяло в ръцете на един безмилостен диктаторски комунистически режим“ — продължава практикуващата.

Тя е сред онези, които са подали жалба срещу полицейския произвол, проявен от държавата. „В подобни случаи мълчанието е съучастие в престъпление.“

Продължилото седем години дело е истинско изпитание за адвокатката Душка Маркович. Тя се чувства безкрайно облекчена, че то най-после е завършило, при това успешно. Остава да се решат още два случая, което най-вероятно ще се случи през есента.

Съпругът на г-жа Маркович Деян пък посвещава три години усилия да бъде заснет документален филм по случая – „В черния списък“. Въпреки усилията на китайското посолство в Сърбия филмът да не бъде излъчен, той се радва на сериозен интерес от публиката.

„Наскоро правехме упражненията на Фалун Дафа в парка и един минувач ме посочи с думите: „О, този мъж е бил тормозен от полицията, гледах го във филм!“ — разказва Деян Маркович.

“И така постигнахме целта си – да обърнем внимание върху жестокото нарушаване на човешките права в Китай — продължава той. — Макар и да не се случи както го бяхме планирали, медийният ефект беше значителен, заснехме филм, а сега имаме и съдебни решения в наша полза. Репутацията на Фалун Дафа в Сърбия е изчистена. Да, не можахме да вдигнем банери с надпис „Спрете преследването на Фалун Гонг“, но филмът „В черния списък“ е достъпен в 76 държави по популярните канали за излъчване.”

bleklisted stilovi grejd .Still027
Във филма се показват и кадри от преследването в Китай

Сред спечелилите делото е и финландската гражданка от китайски произход Лан Лихуа. Тя е била подложена на преследване и в Китай, където за една година е незаконно задържана в затвора. „Хранеха ни само с вода, в която плуваха листа недоварено, изядено от гъсеници зеле“, казва тя. „В Сърбия поне ни хранеха добре, макар и с твърде много месо.“

Лан в момента работи за изданието на „The Epoch Times“ на китайски език в САЩ. Отскоро цялото ѝ семейство са на сигурно място във Финландия, далеч от преследването на ККП.

Пaричното обезщетение от всички спечелени дела практикуващите искат да бъде компенсация за дългогодишния труд на г-жа Маркович и за благотворителни каузи в Сърбия, тъй като „това са пари на сръбските данъкоплатци и те следва да останат в Сърбия“.

„Мотивацията ми да повдигна иска беше да се даде гласност на случая, казва Мартин Ангелов, друг от спечелилите делото в Сърбия Дафа практикуващи. „В Китай преследването на Фалун Дафа е изключително мащабно, но поради отличната пропаганда на партията отзвукът по света и в самия Китай е минимален. Втората е разпространението на репресиите и влиянието на ККП извън Китай. От години ние говорим, че репресиите ще се случат рано или късно и в други държави и това вече е факт, който според мен заслужава внимание.“

На 20 юли се навършват 22 години от началото на преследването на Фалун Гонг в Китай, а наскоро КНР чества грандиозно 100 години от създаването на комунистическата си партия. В поздравлението си по повода премиерът на Сърбия Александър Вучич обяви, че „няма друга партия или политическа организация в света, която да се похвали с резултатите, постигнати от ККП, включително над 700 милиона китайски граждани, спасени от бедност“. Вучич обаче, случайно или удобно, забравя за милионите, убити по време на политическите кампании на ККП – поземлената реформа, Културната революция, потушаването на студентските протести през 1989 г., геноцидът върху уйгурското и тибетското малцинство и гореспоменатото преследване на Фалун Гонг. Ако добавим към това репресиите в Хонконг, заплахите към Тайван, прикриването на истината около коронавируса от Ухан, получаваме сериозно предупреждение за опасност, което международната общност не бива да продължава да игнорира в името на печалби с много нули отзад. Защото, както се казва и във филма „В черния списък“: „Не може финансовите интереси да бъдат поставяни преди човешкия живот.“

Споделете тази статия
Tags: Фалун Дафа

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

С прочетения Манифест за независимостта от 22 септември 1908 г., княз Фердинанд става цар (снимка: исторически архив)

Честваме 115 години от независимостта на България

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Събраният плод от дренки се подготвя за производство на сироп (снимка: Милена Атанасова)

Рецепта за домашен сироп от дренки

0
0
Чешмата е изградена изцяло със средства от дарители, а идеята е на журналиста Георги Тошев (Ева Иванова/Epoch Times)

В памет на журналиста Милен Цветков откриват чешма в София

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Кадър от представление на първокласници от училище "Свети Климент Охридски" в Добрич, посветено на Трети март-национален празник на българия преди 1944 (снимка: dobrudja.tv)

Трети март – противоречивият национален празник

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Comments 1

  1. Георги Динов says:
    Преди 2 години

    Премиерът на Сърбия Александър Вучич също попадна в черния списък на престъпната ККП

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

С прочетения Манифест за независимостта от 22 септември 1908 г., княз Фердинанд става цар (снимка: исторически архив)

Честваме 115 години от независимостта на България

0
0
Чешмата е изградена изцяло със средства от дарители, а идеята е на журналиста Георги Тошев (Ева Иванова/Epoch Times)

В памет на журналиста Милен Цветков откриват чешма в София

0
0
Министър-председателят на България Николай Денков (снимка: Валентина Петрова, AP, чрез epochtimes.de)

Нов политически сезон със стари политически принципи

0
0
(en.wikipedia.org)

В памет на Георги Марков

0
0
Знаме на гордостта на прогреса се развява над тълпа ЛГБТ активисти по време на митинг в Западен Холивуд, Калифорния, на 9 април 2023 г. (Алисън Динър/AFP чрез Getty Images)

Решението на Европейския съд в Страсбург по правата на човека не променя Конституцията на България

0
0
Жители на София приветстват пристигането на части на Червената армия

Деветосептемврийският преврат – начало на червения терор в България

0
0
Българският фолклорен ансамбъл „София -6“ получава приза „Златен мост“ на 24-тия Фестивал за култури и изкуства в Истанбул, август 2023 г.

Нов световен триумф на фолклорен ансамбъл „София -6“

0
0
Коли са под вода, след проливни дъждове в Община Царево, 5.09.2023г. (публичен домейн)

Емил Пейчев: Моделът „Лапчев-Цигуларов“ вече е опасен за всички

0
0
Нургюл Салимова по време на Световната купа по шахмат в Азербайджан, 2023 г.(снимка:Rasim Huseynov)

Нургюл Салимова с исторически успех в шахмата

0
0
Резиденция Белиш - организатор на фестивала .CAD - Camp and Design Belish 2023

Започва фестивалът .CAD 2023 на Резиденция Белиш

0
0
c7c4128cd27c4f88b3da8cf3862137c9

Случаят „400 шева“ – касае се за трафик на хора, а не за домашно насилие

0
2
Паметникът на Шипка, снимка Shutterstock

Защо точно сега 24 май да стане национален празник?

0
0
Следваща публикация
Сградата на Райхстага, в която се помещава Германският Бундестаг, 16 декември 2013 г. (Джон Макдугъл /AFP чрез Getty Images)

Германия трябва да се противопостави на нарушаването на човешки права в Китай въпреки бизнеса

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria