Управляващата Либералдемократическа партия на починалия след покушение бивш японски премиер Шиндзо Абе, спечели проведените вчера избори в Япония. Според японската информационна агенция „Киодо“ дясноцентристката ЛДП печели най-малко 63 места от 125-те, разпределени на изборите. Коалиционният партньор на ЛДП „Комейто“ печели 12 места, с което правителството си осигурява солидно мнозинство (119 и 27 места) в 248-членната горна камара на парламента.
Така новото правителство може да търси квалифицирано мнозинство от две трети, за да промени пацифистката следвоенна конституция на Япония. Една от главните цели на Шиндзо Абе е била да премахне член 9, който забранява на Япония да притежава въоръжение или въоръжени сили с „потенциал за война“.
За това намекна, на пресконференцията след изборната победа, новият премиер на Япония Фумио Кишида. „Възнамерявам на първо място да съживя икономиката на страната“, казва той. „В същото време ще работя стъпка по стъпка по въпросите на дипломацията, сигурността и промяната на конституцията.“
Покушението над Абе Кишида коментира с думите: “Насилието заплаши нашия изборен процес, самата основа на демокрацията ни. Готов съм да премина този процес, колкото и висока цена да трябва да платя за това.“
Кишида е центрист от Хирошима, който иска забрана на ядрените оръжия и е от по-ляво настроената фракция на партията. Абе е смятан за „ястреб“ спрямо Китай, заради възраждането на форума Quad, в който влизат Индия, Япония, Австралия и САЩ и заради национализирането на необитаваните острови Сенкаку, които Китай смята за свои под името Диаою.
Според анализатори трагичните събития от 8 юли са допринесли за успеха на ЛДП. Бившият японски премиер Шиндзо Абе бе прострелян в гърба по време на предизборно събитие. Бил е ранен във врата и в лявата част на гръдния кош. Въпреки усилията на лекарите да спасят живота му, няколко часа по-късно той е починал в болницата от раните си. Полицията е задържала нападателя на местопрестъплението – 41-годишния Тецуя Ямагами, жител на Нара. От него е било конфискувано оръжие. Мотивите за деянието остават неизяснени. Ямагами е казал на полицията, че свързва Абе с религиозна организация, довела до банкрута на семейството му. Групата остава неидентифицирана.
Целият свят изпрати съболезнователни телеграми за Абе. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън посети в неделя Токио, за да изрази съболезнования и да проведе срещи с висши държавни служители на Япония. “Благодаря Ви, министър-председателю Кишида, за възможността да изразя уважението си и да споделя с Вас и Вашата нация тъгата за един голям политик. Дълбоко натъжени сме от убийството на един от най-ценните си приятели. Съюзът между САЩ и Япония остава силен“, пише Байдън в Twitter.
„Съболезнования на семейството на премиера и на народа на Япония по повод бруталното посегателство, отнело живота на бившия премиер“, изрази и българският президент Румен Радев. Премиерът Шиндзо Абе ще остане в съвременната история като виден държавник и умел политик, твърдо отстоявал интересите на страната си, посочва държавният глава. „Българският народ ще запомни неговото знаково посещение в България през 2018 г., с което той внесе значим личен принос и в развитието на традиционните приятелски отношения между България и Япония“, подчертава президентът Радев.
Единствено в Китайската народна република новината за смъртта на Шиндзо Абе предизвиква буен възторг, заради гореспоменатите му действия срещу амбициите на комунистическия режим.
Шиндзо Абе е министър-председател на Япония през 2006 – 2007 година и отново от 26 декември 2012 до 16 септември 2020 г. Абе е най-младият премиер на Япония и един от двама, заемали поста два пъти. Политическите традиции в семейството му са силни. Дядо му по майчина линия – Нобусуке Киши, е бил министър-председател, а баща му Шинтаро Абе – министър на външните работи на Япония.