Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Съветската окупация в България (1944 – 1947 г.)“ е новият уебсайт на Държавна агенция „Архиви“, който съдържа и пълен списък на жертвите на Червената армия в България
На 9 септември 2024 г. Държавна агенция „Архиви“ (ДАА) публикува за потребителите новия си уебсайт „Съветската окупация в България (1944 – 1947 г.)“, който е част от тематичната дигитална колекция „Архивите говорят“.
Уникалният сайт можете да разгледате от линка https://sovoccup.archives.bg, в който са публикувани 1472 документа с 2670 изображения, като голяма част от тях се публикуват за първи път. Платформата обхваща следните теми:
- Поведение на съветските войски
- Снабдяване
- Финансова издръжка
- Съюзна финансова комисия
- Стопански отношения
- За българо-съветската дружба
- Галерия
В секцията документи на уебсайта „Съветската окупация в България (1944 – 1947 г.)“ може да се търси информация по ключови думи, теми и година на създаване.
Сред категоричните приноси на тази платформа, извлечен от самите документи, е и изготвеният пълен списък на жертвите на Червената армия в България. Списъкът на загиналите български граждани по време на съветската окупация дава възможност на роднините и съгражданите на жертвите да научат каква е била съдбата им.
Председателят на ДАА Михаил Груев споделя за проекта:
Вече 80 години след края на Втората световна война в публичното пространство, в медиите и историографията споровете за конкретните измерения на приноса на Червената армия и ролята ѝ за победата над Тристранния пакт продължават. Основната, но не единствена причина за това, се дължи на факта, че мисията ѝ след действителното освобождение на източноевропейските народи от нацизма не приключва, а прераства във фактическа окупация на тази част от континента. Макар навсякъде победоносните червеноармейци да са посрещнати като истински освободители – с цветя и песни, със сълзи от радост и приветствени лозунги – много скоро става ясно, че те имат и други планове. Воювалите години наред войници, преминали хиляди километри през кървави битки, обръгнали на смърт и човешки страдания, показват и другото си лице. На много места фактическият край на бойните действия ознаменува началото на грабежи, убийства и изнасилвания, на издевателства, към които командирите им се отнасят, ако не съучастнически, то поне пасивно-насърчително.
Държавна агенция „Архиви“ е държавната институция в Република България, която осъществява в национален мащаб политиката по събирането, съхраняването, организирането и използването на архивните документи с историческо значение.
Председателят на ДАА посочва още:
Убеден съм, че сайтът „Съветската окупация на България (1944 – 1947 г.) ще предизвика обществен интерес и публичен отзвук. Надявам се той да запълни важна и съществена празнина в познанията на цялото ни общество за близкото минало.
Настоящата инициатива е част от усилията за осветляване периода на съветската окупация в България, която причинява най-големия политически, икономически и нравствен крах в новата българска история.
Гледайте онлайн и документалния филм „Второто освобождение“, с копродуцент – Държавна агенция „Архиви“. Филмът, с режисьор Светослав Овчаров и сценаристи Евелина Келбечева и Светослав Овчаров, разказва чрез архивни документи за съветската окупация на България по време на Втората световна война от есента на 1944 до зимата на 1947 г.