Getting your Trinity Audio player ready...
|
Вземането на студен душ няколко пъти седмично набира все по-голяма популярност като начин за подобряване на здравето. Според някои експерти студеният душ може да подобри състоянието на тялото и ума ви по няколко неочаквани начина.
История на студовата терапия
Терапията със студен душ или потапяне в студена вода присъства в различни култури по света като начин за подобряване на здравето. Благоприятните ѝ ефекти са документирани още през 3500 г. пр.н.е., когато в древноегипетския медицински текст „Папируса на Едуин Смит“ пише за използването на студа за терапевтични цели. Древните гърци са използвали студената вода за релаксация и социализация. Хипократ дори е казал, че „водата може да лекува всичко“.
През 20-и век Едгар А. Хайнс-младши помага да се обясни как терапията с потапянето в студена вода действа на организма и как влияе върху кръвното налягане и автономната нервна система, която играе важна роля за променливостта на сърдечната честота. До началото на 2000 г. е широко известно, че студената вода помага на спортистите да се възстановят след тренировка и намалява възпалението.
Студовата терапия в съвремието
Вим Хоф, известен също като „Леденият човек“, печели прякора си, като чупи световни рекорди, свързани с излагане на студ, включително плуване под лед на разстояние 66 метра и потапяне в ледени кубчета за повече от 112 минути. Според уебсайта му той се е научил да контролира дишането, сърдечния ритъм и кръвообращението си, като се е излагал на екстремни условия.
Той разработва Метода Вим Хоф (Wim Hof Method) и впоследствие започва да обучава хора по целия свят как да контролират съзнанието и тялото си, като овладяват студа чрез дишане, студова терапия и концентрация.
Неговите последователи са първите, които твърдят, че методът му може да подсили имунната система, да подобри съня, да увеличи енергията и да помогне на тялото да се излекува.
Ползи за здравето
Не е необходимо да изкачвате връх Килиманджаро с къси панталони, за да се възползвате от предимствата на студовата терапия. Студеният душ няколко пъти седмично може да доведе до положителни и трайни физиологични промени чрез предизвикване на състояние на хормезис (идеята, че малки количества стрес водят до адаптация, подобряваща здравословното ни състояние, бел.ред.). Този феномен създава благоприятен ефект върху организма при излагане на привидно вредни или стресиращи фактори. Принуждаването на организма към термогенеза или производство на топлина под въздействието на стреса от студа предизвиква хормезис и в крайна сметка може да доведе до по-добро здраве.
Засилване на имунитета
Шокът от горещ към студен душ за минута-две може да ви предпази от циркулиращите вируси, като стимулира производството на бели кръвни телца. Едно проучване от Холандия, наречено „Cool Challenge“, установява, че при хората, които в продължение на 90 дни са вземали редовно студени душове, е намалял броят на дните на боледуване с отсъствие от работа. Друго проучване показва, че студеният душ може да създаде устойчивост към някои видове рак. Изследователите предполагат, че мишки, излагани за кратко на студ всеки ден, увеличават Т-клетките и „естествените клетки убийци“, както се нарича третата основна популация от лимфоцити – част от имунната система, и че избрана форма на студова терапия може да се превърне в опция за лечение на някои видове рак като допълнителна имунотерапия.
Стимулиране обмяната на веществата
Съществуват два вида мазнини: кафяви мазнини, наричани още кафява мастна тъкан (КМТ), и бели мазнини. Белите мазнини са видът, който свързваме със затлъстяването и сърдечните заболявания. Въпреки това всеки се ражда с кафяви мазнини и тъй като бебетата не могат да треперят, кафявите мазнини им помагат да се стоплят. Ранни изследвания прокараха идеята, че кафявите мазнини напълно изчезват в зряла възраст и остават само белите мазнини. Последните изследвания обаче откриват активни кафяви мазнини при възрастните, обикновено след излагане на студ.
Д-р Бен Карвосо, експерт по хиропрактика, посочва: „КМТ е супергероят на мастната тъкан. За разлика от обикновения си бял събрат, който съхранява енергия, КМТ генерира топлина и помага за изгарянето на калории.“
Проучване, публикувано в специализираното медицинско издание за клинична ендокринология и метаболизъм – Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, установява, че при здрави млади мъже, изложени на студ в продължение на два часа дневно в продължение на 20 дни, се наблюдава 45-процентно увеличение на обема на метаболитно активните кафяви мазнини, което доказва, че излагането на студ може да увеличи техния окислителен капацитет, за да подобри метаболитното здраве.
При друго проучване на здрави мъже, изложени на топли или ниски температури в продължение на два часа, изследователите установяват активирани от студа кафяви мазнини при около половината от участниците. При температура от около 27° С двете групи не се различават съществено по отношение на разхода на енергия. След двучасово излагане при температура 19° C обаче разходът на енергия се увеличава и при двете групи. Индуцираната от студа термогенеза, или производството на топлина, е 252 калории дневно при мъжете с кафяви мазнини и само 78,4 калории дневно при мъжете с без кафяви мазнини.
Непрекъснатото активиране на кафявите мазнини може да подпомогне загубата на мазнини. Допълнителни проучвания обаче биха могли да помогнат да се определи колко кафяви мазнини могат да бъдат активирани, за да се постигне подобрение на клиничното състояние на тялото при загубата на тегло.
Подобряване на инсулиновата чувствителност
Активирането на термогенеза чрез вземане на студени душове може да бъде ефективна терапевтична стратегия за подобряване на метаболитното здраве при хора със затлъстяване и диабет тип 2. Както посочихме, термогенезата е процес, при който се произвежда топлинна енергия в тялото, като по този начин се ускорява метаболизмът и се подпомага изгарянето на повече калории. Хората с по-висок процент телесни мазнини обикновено имат по-малко кафяви мазнини, доказано е, че излагането на студ увеличава обема на кафявите мазнини и активността на КМТ при хора с високо съдържание на бели мазнини.
Проучване, публикувано в медицинското издание Nature Medicine, установява, че мъжете с диабет тип 2 са с подобрена инсулинова чувствителност след краткотрайно излагане на студ. Обемът на кафявите мазнини и метаболитната активност на мъжете са се увеличили, въпреки че нивата им са били много по-ниски от тези, които обикновено се наблюдават при здрави хора. Периферната инсулинова чувствителност на мъжете се е увеличила с около 43%, което е довело до по-добро усвояване на глюкозата от скелетните мускули и е намалило общите нива на глюкоза в кръвта.
Подобряване на настроението
Една от постоянните физиологични реакции на излагането на студ е освобождаването на норепинефрин и допамин в кръвния поток и локус коерулеус – основният източник на производство на допамин и норепинефрин в мозъка. Тези две химични вещества играят съществена роля в подобряващите настроението и когнитивните функции ефекти на излагането на студ.
Ниските нива на норепинефрин или допамин обикновено се свързват с невнимание, намалени когнитивни способности, ниско ниво на енергия и лошо настроение. Фармакологичното изчерпване на норепинефрина може да доведе до депресия; както синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност, така и депресията често се лекуват с медикаменти с инхибитори на обратното захващане на норепинефрина.
Проучване с 92 възрастни в стабилно здравословно състояние, диагностицирани с депресия, които са преминали през 10 сеанса криотерапия на цялото тяло, показва значително намаляване на депресивните симптоми и подобряване на качеството на живот и настроението. Криотерапията се прилага под формата на локално охлаждане с лед или замразяване на участък от тялото с различни криогени като течен азот, фреон, въглероден диоксид.
Изследователите са установили, че студовата терапия намалява влошаването на психичното здраве при разстройства на настроението, особено при депресия, и може да подобри психичното благополучие. Тя е посочвана и като полезен начин за подобряване на стандартното фармакологично лечение.
Констатациите от доклада показват, че студеният душ в продължение на две до три минути при температура 27° С, предшестван от петминутен период на постепенна адаптация, за да не бъде промяната на температурата толкова шокираща, може да облекчи депресивните симптоми, когато се извършва веднъж или два пъти дневно в продължение на няколко седмици до месеци.
Как да вземате студен душ
Ако сте готови да превърнете студения душ в част от ежедневието си, д-р Карвосо предлага конкретни препоръки. „Започнете да вземате студен душ с температура на водата между 10° С и 15° С в продължение на пет до 10 минути. Ако в началото ви е твърде студено, можете да опитате с кратки обливания с хладка вода и постепенно да достигнете посочената температура.“
Допълнителни препоръки на д-р Ерик Берг, екперт в хиропрактиката и фитнеса, включват:
- Обливайте със студена вода различни части на тялото, за да се адаптирате към температурата;
- Отпуснете се и дишайте дълбоко;
- Пуснете си релаксираща музика за разсейване на вниманието;
- Когато тренирате, вземете душа след тренировката;
- Опитайте да започнете със студена и да завършите с гореща вода.
Предпазни мерки при студен душ
Студените душове като цяло се считат за безопасни, но все пак е важно да се посъветвате с лекар, преди да започнете терапия със студена вода, особено при хора с известни сърдечносъдови проблеми или феномен на Рейно. Феноменът на Рейно е епизодично състояние, което се появява, когато студ, емоционален стрес или друго предизвикват малките артерии в тялото да се свият, намалявайки притока на кръв до тези области.
Д-р Карвосо посочва пред The Epoch Times: „Ако правите нещо повече от студен душ като например потапяне в езеро със студена вода, внимавайте за хипотермия – особено ако останете потопени за дълъг период от време.“ Той също така предлага да слушате тялото си: „Ако започнете да треперите неудържимо значи е време да започнете да се затопляте.“
Въпреки това д-р Хелене Гласбърг, доцент в Училището по медицина „Перелман“ към Университета на Пенсилвания, посочва че хората с известни сърдечни заболявания не трябва да рискуват потенциалните последствия от рязкото потапяне в студена вода, защото то може да изложи някои хора на риск от инфаркт или инсулт.
Студената терапия за здравословни цели е древна практика и може да бъде полезна от физиологична и психическа гледна точка, стига да се провежда безопасно с напътствия от страна на медицинско лице. Може да е необходимо време и практика, за да се аклиматизирате към студения душ, но това е обещаваща интервенция в начина на живот, която може да подобри здравето по различни начини.
Алисън Демаджистър е медицински писател на свободна практика за The Epoch Times. Тя е регистрирана медицинска сестра, която преди това е работила в областта на интензивните грижи. Специализира в теми, свързани с кардиологията.
Само да добавя че при температура на водата от 10 градуса 5-10мин си е малко множко примерно за човек начинаещ започва се с по малко и се стига до 2 Мин може с стечение на времето да се увеличи плавно времето .