• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот Семейство, традиции

„Суперсилата“, на която можете да научите децата си

отДжеф Миник
26 октомври , 2024
"Суперсилата", която можете да научите децата си, според експерт по етикет

Генералната репетиция помага на децата да се запознаят с официалната подредба на масата. (Biba Kayewich)

Getting your Trinity Audio player ready...

Когато преподава добри маниери на децата, експертът по етикет Дженифър Скот напомня на родителите винаги да имат предвид причината зад учтивото поведение

Авторката Дженифър Л. Скот казва, че маниерите на масата и комуникацията са на върха на списъка с родителските притеснения, когато става въпрос за поведение и етикет при децата.

Дженифър Л. Скот била на събиране на група за домашно обучение на деца, когато малкият син на нейна приятелка се приближил.

„Той казал: „Здравейте, госпожо Скот, как сте тази вечер?“ Проведе кратък едноминутен разговор с мен, но това беше направо забележително. Той се приближи с ясен глас, направи контакт с очите и се обърна към мен с „госпожо Скот“, и това беше толкова приятно“, казва Скот, автор на популярните наръчници за елегантност и стил „Мадам Шик“.

Най-новата книга на Скот е „Деца ценители – етикет, маниери и добър живот за родители и техните наследници“ (Connoisseur Kids: Etiquette, Manners, and Living Well for Parents and Their Little Ones). Според Скот две теми оглавяват списъка с родителските притеснения, когато става въпрос за етикет – маниерите на масата и комуникацията. Момчето, което я впечатлило, очевидно било на прав път, когато става въпрос за любезен разговор.

Но едно е да притежаваш добри маниери, а друго е да ги научиш в детството. Когато най-голямото й дете, сега тийнейджър, било с десет години по-малко, Скот установила, че било доста трудно да се преподават добри маниери и нямало наръчник, към който да се обърне. Резултатът е „Деца ценители“ и постоянно разширяващият се набор от съвети за етикет за родители на Дженифър Скот.

Значението на маниерите

Когато преподава добри маниери на децата, Скот напомня на родителите винаги да имат предвид причината зад учтивото поведение. „Същността на добрите маниери е внимание и мисъл, както за себе си, така и за другите; да бъдеш добър човек, също добър член на собственото си семейство, и добър жител на общността си“, казва тя, „и това наистина произтича от отношението.“

6-годишният син на Скот, най-малкият от четирите й деца, е блестящ пример в това отношение.

„Той винаги ми държи вратата отворена. Това е напълно естествено за него“, каза тя.

good manners children

„Може би е видял някой от по-големите си братя и сестри да го правят. Но когато всички излизаме от колата и аз нося пет чанти, той държи вратата и ме чака, без значение колко време ми отнема да изляза от колата.“

„Това е толкова приятно и аз винаги съм му много благодарна. И също така му го казвам, а той харесва похвалата. Това е естествен пример за отношение.“

Направете го забавно

Знаейки, че етикетът не идва естествено на децата и че трябва да ги научим, Скот предлага много идеи в „Деца ценители“ за това как да направим уроците по добро поведение интересни и забавни.

„Маниерите на масата са трудна работа, защото родителите стават раздразнителни заради това, че вечерята с малки деца може да се превърне в зоопарк, ако не е под контрол“, казва тя. „А всеки иска спокойствие по време на вечеря, нали?“

Етикетът по време на хранене се отнася до общи съвети като това да изчакаме да бъде сервирано на всички, преди да започнем да се храним; да помолим някой да подаде нещо, вместо да се пресягаме през масата за него и да благодарим на този, който е сготвил ястието.

Но Скот добавя и един чудесен и често забравян съвет за обучение по хранене – списък с теми за разговор. Тя предлага повече от 25 въпроса, включително:

  • Коя беше най-добрата част от деня ти?
  • Кои две неща би взел със себе си на пустинен остров?
  • Какво те кара да се чувстваш обичан?
  • Ако можеше да имаш една суперсила, каква би била тя?
  • Кои са най-важните неща, на които родителите ти са те научили?

Скот препоръчва децата да напишат тези въпроси на отделни листчета хартия, да ги сложат в буркан и да изтеглят едно или две по време на хранене, за да могат всички да отговарят и да обсъждат темата.

Практика, практика, практика

Скот също така силно препоръчва „сухите тренировки“ преди определени събития. Един от любимите й съвети е репетицията.

„Всъщност получавам често този въпрос от родители. Те казват, че например идва някой празник, отиват на вечеря при семейството си и не искат децата да тичат навсякъде. Или за първи път ще ходят в луксозен ресторант“, казва Скот. “Важно е да помним, че децата не знаят какво да очакват, когато отидат на тези места, така че не можем да очакваме от тях да имат добро поведение, ако не знаят какво да правят.“

Добрите маниери на масата обаче не са само за изискани места. Веднъж Скот е във верига за бързо хранене до маса, където родители упрекват детето си за лоши маниери по време на хранене. „Това наистина ме разстрои, защото детето се опитваше да яде, а те го критикуваха“, казва тя. Резултатът неизбежно ще е непродуктивен: Детето вероятно е развило отрицателни чувства към ученето на добри маниери.

„Аз съм изцяло за това да им дадем отговорността и да им покажем какво да очакват“, посочва Скот.

Оттук и повторението. „Правила съм това няколко пъти с децата си – подреждам масата официално и след това казвам: „Добре, какво е първото нещо, което правите?“ И те слагат салфетката в скута си. И после се преструваме, че ядем, а след това им показвам как да държат вилицата.

След това казвам: „Например трябва да отидете до тоалетната. Какво правите?“ Те казват: „Извинете ме“, слагат салфетката на масата, отиват и се връщат.

„Преминаваме през всички възможни сценарии и това е забавно. Те обичат това, защото е игра на роли и ние го разиграваме. Те излизат чувствайки се много уверени.“

Учене на учтива комуникация

Скот си спомня разговор с приятелка, чийто син тийнейджър имал телефонен разговор с потенциален работодател.

„Той не знаеше как да говори по телефона, защото никога не беше говорил с никого освен с приятелите си, където очевидно правилата са много по-свободни“, казва тя.

„Той не знаеше основния протокол за казване на здравейте или дори довиждане и просто затвори. Никога не му се беше случвало. Има неща, които трябва да знаят, като например как да проведат професионално телефонно обаждане или как да говорят с възрастен, и че то е различно от това да говорят с приятелите си.“

По-малките също могат да се възползват от трениране на добрата комуникация лице в лице. Скот посочва тези точки в книгата си:

  • Стойте изправени.
  • Поддържайте контакт с очите.
  • Говорете ясно.
  • Казвайте „моля“ и „благодаря“.
  • Прекъсвайте разговорите учтиво.
  • Ръкувайте се със здраво стискане на ръката.

Всеки от тези мини уроци по учтива комуникация включва забавни игри и дейности, предназначени за родители и деца заедно. В инструкциите си за „Упражнението по говорене“, което е предназначено да помогне за яснотата в речта, Скот пише: „Промърморете нещо на родителя си и вижте дали могат да разберат какво казвате. Сега нека те да промърморят нещо на вас. Тази игра вероятно ще ви разсмее, но помислете колко трудно би било, ако всеки път, когато говорите с някого, не можете да разберете какво казва този човек. Като добри комуникатори трябва да се стремим да говорим ясно и да направим гласа ни да звъни като камбана.“

Моделирайте добро поведение

„Най-доброто нещо, което родителите могат да направят, е да моделират добро поведение в самите себе си“, казва Скот. „Ако не искате децата ви да ходят из къщата и да ядат чипс, тогава и вие не трябва да правите това.“

Даването на пример за децата засяга и възрастните. „Забавното е, че когато четете книгата ми и започнете да правите тези неща с децата си, вие ставате много наясно със собственото си поведение. Веднъж щом започнете да преподавате маниери на децата си, не може да не осъзнаете собствените си маниери.“

behaviour at home
Моделирайте поведението, което искате да видите в децата си. (fcafotodigital/Getty Images)

Бъдете благодарни

За Скот благодарността и това, което тя нарича щастливо сърце, са преплетени с добрите маниери. Това означава например да благодарите на другите с думи или с писмена бележка за тяхната доброта, услуга и подаръци.

„Да бъдеш благодарен за това, което имаш, те кара да се отнасяш по-добре към нещата си и към хората в живота си“, казва Скот. „Ако не си благодарен, не си наистина толкова съзнателен за поведението си.“

В „Деца ценители“ Скот предлага този поразителен съвет за младите си читатели: „Правете всичко с щастливо сърце! Когато сгрешите, просто се изправете и започнете отново. Утрешният ден винаги носи нови възможности.“

Скот споделя: „Когато говоря за щастливо сърце, това е да правиш всичко това с чувство на забавление, радост и щастие.“

Суперсила за цял живот

Докато преподаването на добри маниери на децата може да бъде предизвикателство, Скот вярва, че „това е предизвикателство, което си заслужава да се приеме“, защото маниерите, които се превръщат в навици, носят безброй ползи за цял живот. По тази причина тя вярва, че „махалото ще се промени“ и практиката на етикет и маниери ще се върне в нашата култура.

Както често казва на собствените си деца и на другите: „Когато практикувате добри маниери редовно, това се превръща в нещо като суперсила и хората ще се отнасят с вас по различен начин. Вратите ще се отварят за вас. Възможностите ще се появяват. Ще се отличавате от тълпата по забележителен начин.“

„Добрите маниери не са без значение. Те са суперсила и когато ги използвате, стигате много далеч в живота.“

ВИЖТЕ СЪЩО
Забавно упражнение, което да споделите с детето си, е да поддържате дневник „аз-и-ти“. Просто пишете на детето си в специален дневник, определен за тази цел и искайте да ви отговаря. Shutterstock
7 начина да насърчим детето си да харесва писането
classical music2 1200x1482 1
Защо е важно децата да оценят класическата музика
5 min.dnevnik na blagodarnostta
Дневник на Благодарността ще помага на децата
70 opasni neshta
Книгата „70 опасни неща, които да направим заедно с децата си“ прави чудеса с родители и деца
ekranna snimka 2023 07 09 160533
Изследване: TikTok предлага на децата самонараняване и хранителни разстройства
opasnost ot pornografija
Децата и интернет порнографията
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0

Свързани Публикации

Личен архив: Милена Атанасова

Боядисване на великденски яйца с естествени материали

0
1
Честита Цветница (Shutterstock)

Цветница – именници, традиции и обичаи

0
0
Лазалки

Какво се прави на Лазаровден

0
0
Онлайн събитието "Успешно решаване на конфликти с тийнейджър" в рамките на инициативата "Месец на семейството"

Успешно решаване на конфликти с тийнейджър – събитие от поредицата „Срещи за семейството“

0
0
Двете многодетни семейства, които спечелиха наградите на конкурса на Седмица на брака 2025 в България

Две многодетни семейства спечелиха наградите на конкурса на Седмица на брака 2025

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
Следваща публикация
Индия отхвърля присъединяването към най-голямото търговско споразумение в света поради непрозрачните практики на Китай

Индия отказва да се присъедини към най-голямото търговско споразумение в света поради непрозрачните практики на Китай

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria