Getting your Trinity Audio player ready...
|
Планът ще продължи шест месеца – от септември 2024 г. до февруари 2025 г. – и ще получи финансиране от 135 милиона долара
Световната здравна организация (СЗО) стартира глобална стратегия за спиране на предаването на маймунска шарка, наричана маймунска вариола. Планът, обявен на 26 август, ще включва „стратегическа ваксинационна“ кампания.
Здравната агенция на ООН, която обяви извънредна ситуация в областта на общественото здраве от международно значение в началото на август, заяви, че планът ще продължи шест месеца – от септември 2024 г. до февруари 2025 г. , с планирано финансиране от близо 135 милиона щатски долара.
„Стратегическите ваксинационни“ усилия ще са насочени към хората с най-висок риск, като „близки контакти на скорошни случаи и здравни работници, за да се прекъснат веригите на предаване“, заяви агенцията.
Планът на СЗО ще се съсредоточи върху „прилагане на всеобхватни стратегии за наблюдение, превенция, готовност и реакция; напредък в изследванията и равноправен достъп до медицински мерки като диагностични тестове и ваксини; минимизиране на предаването от животни на хора; и овластяване на общностите да участват активно в предотвратяването и контрола на епидемията“, според изявление.
Служителите казват, че подвариант на вируса е причинил глобално безпокойство, защото изглежда се разпространява по-лесно чрез рутинен близък контакт.
Генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус заяви в изявлението от 26 август, че епидемията от маймунска шарка, която е възникнала в Демократична република Конго, „може да бъде контролирана и може да бъде спряна“.
„За това е необходим всеобхватен и координиран план за действие между международните агенции и националните и местните партньори, гражданското общество, изследователите и производителите, и нашите държави-членки“, каза той.
Повече потвърдени случаи извън Африка
Филипините потвърдиха още две инфекции с вируса на маймунската шарка от по-лекия вариант Clad II, заяви министерството на здравеопазването на 26 август, с което броят на активните случаи достигна три.
„Продължаваме да наблюдаваме на местно ниво предаване на маймунска шарка Clad II тук във Филипините, по-специално в Метро Манила“, заяви министърът на здравеопазването Теодоро Ербоса в изявление.
Филипините са имали 12 лабораторно потвърдени случая от юли 2022 г. Световната здравна организация обяви миналия месец епидемията от маймунска шарка за глобална извънредна ситуация в областта на общественото здраве. Това е най-високата форма на предупреждение на СЗО, обявена за втори път за две години, поради епидемия в Демократична република Конго, която се е разпространила в съседни страни.
От януари 2023 г. Демократична република Конго е съобщила за повече от 27 000 предполагаеми случая на маймунска шарка и повече от 1 300 смъртни случая.
Заболяването води до грипоподобни симптоми и лезии, изпълнени с гной. Обикновено е леко, но може да бъде фатално. Децата, бременните жени и хората с отслабена имунна система, като тези с ХИВ, са с по-висок риск от усложнения.
Други страни извън африканския континент, които са потвърдили случаи на маймунска шарка през август, включват Швеция и Тайланд.
Без локдауни
През август служител на СЗО подчерта, че маймунската шарка няма да доведе до локдауни или затваряния, нито ще ограничи друга активност.
„Ще влезем ли в локдаун в европейския регион на СЗО, дали е още един COVID-19? Отговорът е ясен: „не““, каза Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа, дни след обявлението за извънредна ситуация на СЗО.
„Преди две години контролирахме маймунската шарка в Европа благодарение на прякото ангажиране с най-засегнатите общности на мъже, които имат сексуални отношения с мъже.“
В актуализация около същото време Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ заявиха, че маймунската шарка в момента представлява нисък риск за Съединените щати и че в страната не са открити случаи на маймунска шарка от Clad I.
Reuters допринесе за настоящия материал.