Getting your Trinity Audio player ready...
|
Топлинният удар или слънчевият удар е най-тежкото свързано с топлината състояние, което е обект и на бързо развиващата се спешна медицинска помощ. Ако не се лекува, то може да доведе до бързо и тежко увреждане на мозъка, сърцето, бъбреците, мускулите и дори до смърт.
Топлинният удар обикновено е предшестван от по-леки свързани с претопляне състояния, като топлинни крампи, колабиране и топлинно изтощение. Ако човек може да се охлади в рамките на 30 минути, тези по-леки състояния не изискват спешна медицинска помощ. Топлинният удар обаче може да настъпи внезапно или постепенно, дори без предварителни признаци на топлинно увреждане.
Видовете топлинен удар
Топлинните удари се класифицират в две категории въз основа на това дали е налице физическо усилие: топлинен удар при физическо усилие и топлинен удар без физическо усилие.
Топлинният удар при физическо натоварване засяга предимно млади и здрави хора, които извършват интензивни дейности като спорт или тежка работа в гореща и/или влажна среда.
При прилагане на интензивни медицински грижи смъртността от топлинен удар при натоварване е 26,5 %.
Топлинният удар без физическо натоварване, известен също като класически топлинен удар, обикновено се появява при хора, които имат затруднения с регулирането на телесната си температура като възрастни хора, малки деца или хора с хронични заболявания. За разлика от топлинния удар, причинен от физическо усилие, този вид може да се развие за няколко дни. По-уязвими са хората със съпътстващи заболявания като затлъстяване, диабет, хипертония, сърдечни заболявания, бъбречна недостатъчност, деменция и алкохолизъм.
При прилагане на интензивни медицински грижи смъртността от класическия топлинен удар е 63,2 %. Това е така, защото в случай на топлинен удар при физическо натоварване човек обикновено прекратява дейността си, щом се забележат признаците, а без физическо натоварване състоянието на човек продължава да се влошава.
Какви са симптомите и ранните признаци на топлинен удар?
Понастоящем в света се използват два набора от критерии за топлинен удар.
Според критериите за топлинен удар на Боушама, Bouchama heatstroke (B-HS), топлинен удар настъпва, когато температурата на тялото надхвърли 40 С, кожата е суха и са налице нарушения на централната нервна система. Това популярно определение се използва в клинични условия.
При по-възрастните пациенти обаче често не се наблюдава силно повишаване на температурата, а определението на Bouchama не включва други маркери за увреждане на органите. Поради това Японската асоциация за точна медицина (Japanese Association for Acute Medicine – JAAM) въведе свои собствени критерии за топлинен удар, които включват компоненти, обхващащи бъбречни и чернодробни усложнения и други фактори, но не включват температурата като един от критериите.
Тъй като топлинното изтощение обикновено е предшественик на топлинния удар, а симптомите му са сред тези на топлинния удар, с малко изключение, признаците на топлинното изтощение могат да предупреждават за предстоящ топлинен удар.
Симптоми на топлинно изтощение и топлинен удар
Топлинното изтощение има следните симптоми:
- Повишена сърдечна честота или дишане
- Пулсиращо главоболие
- Световъртеж
- Лека дезориентация/усещане за объркване
- Прекомерна жажда
- Мускулна слабост или крампи
- Раздразнителност
- Гадене или повръщане
- Бледност (бледа кожа)
- Обилно изпотяване
- Припадък или загуба на съзнание
- Трескава телесна температура
- Умора
- Намалено отделяне на урина
Допълнителни симптоми на топлинен удар
Когато топлинното изтощение премине в топлинен удар, психическото състояние на пациента също се влошава, което може да помогне за разграничаване на топлинното изтощение от топлинния удар.
Допълнителните симптоми на топлинен удар включват следното:
- Изключително висока телесна температура: Основната телесна температура може да достигне 40 С или повече.
- Зачервена кожа: Това се дължи на повишената телесна температура.
- Променено психическо състояние или поведение: Освен обърканост и раздразнителност, пациентът може да има неясен говор, възбуда, силно безпокойство, затруднена концентрация, халюцинации и делириум.
- Припадъци: Мозъкът може да се увреди, когато тялото се тресе неконтролируемо за продължителен период от време.
- Кома: Загуба на съзнание може да настъпи както при топлинно изтощение, така и при топлинен удар.
- Липса на потене: Това е признак, че тялото вече не реагира нормално на потта, за да се охлади, което води до прегряване.
- Внезапно, крайно изтощение: Пациентът може внезапно да се почувства слаб и уморен.
- Сух, подут език: Топлинният удар може да доведе до подуване и изсъхване на езика.
Ако пациентът, страдащ от топлинен удар, не получи медицинска помощ навреме, той може да получи увреждане или загуба на функция (недостатъчност) на жизненоважни органи или дори да умре. Това е така, защото продължителното пребиваване при толкова високи температури може да доведе до разграждане или неправилно функциониране на протеините и клетъчните мембрани в организма. Интензивната топлина може да доведе и до разрушаване на клетките на сърдечния мускул и кръвоносните съдове, което допълнително да увреди органите.
Първа помощ при топлинен удар
Ако някой прояви признаци на топлинен удар, а именно висока телесна температура над 40 C, обадете се на телефон 112. Докато чакате да пристигне помощ, предприемете следните действия, за да охладите прегрелия човек:
- Преместете пострадалия на сенчесто, добре проветриво място или на закрито.
- Свалете излишните дрехи.
- Незабавно охладете пострадалия, като:
- осигурите студена водна баня, което може да се направи безопасно и за възрастни хора (като следите кръвното налягане и телесната температура, за да избегнете преохлаждане), докато телесната температура падне под 38 C;
- приложите изкуствено дишане, ако е необходимо;
- напръскате пострадалия с маркуч, ако не е възможно да се направи студена водна баня;
- поставете ледени кубчета или студени, мокри кърпи/гъби върху тялото, включително главата, врата, подмишниците, гърба и областта на слабините, като охлаждането на тези области може да намали телесната температура, тъй като всички те имат кръвоносни съдове в близост до повърхността на кожата;
- използвате вентилатор.
- Ако пострадалият е в пълно съзнание, предложете половин чаша хладка вода, която да пие бавно на всеки 15 минути. Избягвайте течности с алкохол или кофеин. Напитките за спортисти също са добър избор, тъй като съдържат вода и електролити;
- Останете с пострадалия до пристигането на медицинските специалисти.
Какви са основните причини за топлинен удар?
Топлинният удар настъпва, когато системата за регулиране на температурата на организма се провали, обикновено в комбинация с дехидратация и фактори като прекомерно производство на метаболитна топлина (от физическо натоварване), екстремна топлина от околната среда и неадекватно или нарушено отвеждане на топлината. Това води до бързо повишаване на телесната температура, което прави механизма на изпотяване неефективен. В резултат на това тялото е претоварено от топлина и не може да се охлади, което предизвиква възпаление, увреждащо клетките.
Както при натоварването, така и при класическия топлинен удар следните фактори могат да допринесат за това:
- Носене на прекалено тесни дрехи, които възпрепятстват изпаряването на потта и охлаждането на тялото. Потенето може да представлява до 90 % от усилията на тялото за намаляване на топлината.
- Обезводняване, тъй като не пиете достатъчно вода, за да замените течностите, изгубени при изпотяване.
- Престой на влажно и/или лошо проветрено място, където влажността намалява способността на тялото да се охлажда чрез изпотяване.
- Консумация на алкохол, който може да попречи на терморегулацията на тялото ви.
- Слънчево изгаряне.
- Приемане на лекарства. Страничните ефекти на някои лекарства могат да направят хората склонни към дехидратация или да повишат телесната им температура.
През лятото температурата в автомобил, паркиран навън, може да се повиши с 20 градуса в рамките на 10 минути и със зашеметяващите 40 градуса в рамките на един час, дори ако времето не изглежда много горещо. При явлението, наречено „синдром на забравеното бебе“, възрастен може несъзнателно да остави дете в колата, в резултат на което то получава топлинен удар или умира.
Фази на топлинния удар
Според изследване в медицинското издание The New England Journal of Medicine топлинният удар обикновено има три фази, които са по-ясно изразени при топлинния удар при физическо натоварване, отколкото при класическия:
- Хипертермично-неврологична остра фаза: Тази фаза води до бързо повишаване на телесната температура и неврологични симптоми.
- Хематологично-ензимна фаза: Тази фаза достига своя пик от 24 до 48 часа след събитието и включва промени в кръвните параметри и нивата на ензимите. Дисфункцията и недостатъчността на полиорганните системи могат да достигнат своя пик по време на тази фаза.
- Късна бъбречно-чернодробна фаза: Ако клиничните симптоми продължават 96 часа или повече, тази фаза може да настъпи и да засегне бъбреците и черния дроб.
Кой е по-вероятно да получи топлинен удар?
Всеки може да получи топлинен удар, но следните групи хора са изложени на по-висок риск:.
- Хора на възраст над 60 години, чиято централна нервна система се е влошила и вече не може да регулира телесната температура в достатъчна степен.
- Хора, които живеят сами или са социално изолирани/бездомни.
- Бременни или кърмещи майки, които обикновено имат по-висока телесна температура.
- Кърмачета и малки деца, чиято централна нервна система не е напълно развита и които имат ниска степен на изпотяване.
- Мъже. Мъжете са по-предразположени към топлинен удар от жените, но не и към други заболявания, свързани с топлината.
- Хора, които преди това са преживели топлинен удар.
- Хора с наднормено тегло или затлъстяване, чието тяло генерира повече вътрешна топлина от средното.
- Лица, страдащи от недостиг на сън, тъй като недостигът на сън може да намали потенето.
- Лица с ограничена подвижност, като например такива, които са приковани към легло или се нуждаят от помощ при ежедневните дейности, както и хора със сензорни или когнитивни проблеми.
- Хора, които работят на открито, например строителни работници и работници.
- Хора с хронични заболявания като диабет, муковисцидоза и респираторни заболявания; психични разстройства (напр. шизофрения и депресия); или проблеми със зависимости от наркотични вещества (напр. кокаин, хероин и екстази).
- Хора, които приемат някои лекарства, които могат да ги направят склонни към дехидратация (напр. диуретици, лекарства за остри и хронични бъбречни заболявания и хипергликемия) или висока телесна температура (напр. пеницилини, противотуберкулозни средства, хинидин и фенитоин).
- Хора, преживяващи внезапно горещо време, например гореща вълна.
- Хора, живеещи в дом с лоша вентилация и без климатик.
- Хора, които не пият достатъчно вода.
- Хора, които пият прекомерно количество алкохол.
- Хора, живеещи в градовете. Тези хора са податливи на „ефекта на градския топлинен остров“ (urban heat island effect), при който в градовете и метрополните райони е по-топло, отколкото в близките селски и крайградски райони. Това се дължи на способността на бетонните сгради да поглъщат топлина през деня и бавно да я отделят през нощта, което води до повишени нощни температури.
- Спортисти, войници и физически активни хора, подложени на повишено физическо натоварване, са податливи на топлинен удар, особено ако са прекалено мотивирани или подложени на натиск от страна на треньори и/или съотборници.
- Пожарникари и хора, които работят в гореща среда и носят обемни или тежки дрехи (напр. пожарникарско оборудване, рекламни или други костюми при развлекателни дейности, лични предпазни средства).
Диагностика
Диагностиката на топлинния удар обикновено се извършва от медицинските специалисти в спешното отделение. Те внимателно оценяват симптомите на пациента, извършват физически преглед и измерват ректалната му температура (счита се за най-точна), за да открият всякакви други потенциални причини за повишената температура, за да изключат други медицински състояния.
За по-нататъшна оценка на състоянието, потвърждаване на диагнозата и/или оценка на увреждането на органите, медицинските лица могат да поискат специфични изследвания:
- Кръвна картина или пълна кръвна картина (ПКК), която е специфичен вид кръвен тест, който предоставя ценна информация за клетките в кръвта на човека. Тестът измерва нивата на белите кръвни клетки, червените кръвни клетки и тромбоцитите в кръвта. Той оценява способността на пациента да пренася кислород чрез анализ на показателите на червените кръвни клетки, хемоглобина и хематокрита.
- Анализът на кръвните газове е широко използван диагностичен инструмент, който оценява нивата на газовете и киселинно-алкалното съдържание в кръвта. Анализът на кръвните газове предоставя изключително важна информация за частичните налягания на кислорода и въглеродния диоксид в кръвта, като по този начин дава представа за състоянието на оксигенацията и вентилацията на пациента (от съществено значение за оценката на дихателната функция). Той е полезен и при критични заболявания, за да се измери киселинността на кръвта и по този начин – метаболитната стабилност на организма.
- Изследване на серумните нива на калий, което измерва нивото на калий в кръвния серум. Калият е жизненоважен минерал, който улеснява нервната и мускулната комуникация, подпомага клетъчния обмен на хранителни вещества и осигурява здрава сърдечна дейност. Този стандартен тест се използва, за да се гарантира, че се поддържат безопасни нива на електролита. Нивата на калий могат да бъдат повлияни от приема на храна и от бъбречни нарушения. Дехидратацията и топлинният удар могат да натоварят силно бъбреците.
- Тестовете за протромбиново време (PT) и частично тромбопластиново време (PTT) са две изследвания на кръвосъсирването, които могат да покажат, че е започнало тежко усложнение – десеминирана интравазална коагулация. То често съпътства полиорганна недостатъчност.
- Тестът за креатин киназа (CK), известен също като тест за креати фосфокиназа (CPK), е кръвен тест, който измерва ензим, намиращ се предимно в мускулните клетки, включително скелетните и сърдечните мускули и мозъчните тъкани. Нивата са повишени при увреждане на скелетните мускули и рабдомиолиза – медицинско състояние, характеризиращо се с разграждане на мускулната тъкан, което води до освобождаване на креатин киназа и миоглобин – мускулен протеин – в кръвта. Утаяването на миоглобина в бъбреците може да доведе до остро бъбречно увреждане.
- Изследването на урината, се прави, за да се провери за инфекция, глюкоза и проблеми с бъбречната филтрация, а миоглобинът – за оценка на евентуална рабдомиолиза при топлинен удар.
- Компютърна томография (КТ) на главата се извършва в повечето случаи, когато пациентът изпитва объркване, за да се изключи наличието на други лечими мозъчни състояния или увреждане на централната нервна система.
- Изследване с магнитен резонанс (МРТ) може да се извърши при пациенти с постоянни неврологични симптоми, за да се оценят лезиите в малките съдове, причинени от исхемия или кръвоизлив, и да се установи цитостатичен оток, свързан с необратимо увреждане на невроните.
- Рентгенова снимка на гръдния кош може да се извърши при наличие на специфични респираторни симптоми или опасения за потенциални усложнения, свързани с топлинния удар.
- Изследването с електрокардиограма (ЕКГ) е лесна и безболезнена процедура, с която може да се проследи електрическата активност на сърцето, тъй като топлинният удар понякога може да причини необичаен сърдечен ритъм или да разкрие съществуващи проблеми със сърдечния ритъм, които може да се нуждаят от специализирана медицинска помощ.
- Лумбалната пункция, известна също като спинален тест, е медицинска процедура, използвана за вземане на проба от гръбначно-мозъчна течност от пространството около гръбначния мозък. Тя може да изключи други причини за високата телесна температура.
Медицинските специалисти трябва внимателно да изберат най-подходящите тестове. Повече тестове не означават непременно по-добри резултати, тъй като понякога те могат да доведат до забавяне на диагнозата. В най-лошия случай такова забавяне може да увеличи смъртността на пациентите.
Какви са усложненията при топлинен удар?
Бързото лечение може да доведе до по-леки клинични признаци, а повечето пациенти се възстановяват от всеки етап на топлинен удар без трайни последици в рамките на няколко дни. Прогнозата се влошава, когато бъбречната и чернодробната дисфункция продължат повече от 96 часа.
Проучванията при аутопсия показват, че влошаване на функционирането или недостатъчност на крайните органи след топлинен удар се дължи предимно на причинената от топлината клетъчна смърт, микросъсирване, кръвоизлив и възпалително увреждане. Някои неврологични последици могат да продължат няколко седмици до месеци. Според проучване съществува по-висок риск от смъртност при лица, които преди това са били хоспитализирани заради топлинен удар.
В зависимост от това колко дълго телесната температура остава висока, топлинният удар може да доведе до много усложнения, включително следните:
- Кома
- Синдром на остър респираторен дистрес (ARDS)
- Подуване и възможно трайно увреждане на мозъка (напр. атрофия на мозъчните клетки) и други жизненоважни органи
- Бъбречна и/или чернодробна недостатъчност
- Застойна сърдечна недостатъчност
- Нередовен сърдечен ритъм
- Увреждане на нервите
- Проблеми с кръвообращението (напр. намален приток на кръв към сърцето)
- Рабдомиолиза
- Синдром на остра респираторна недостатъчност
- Антероградна амнезия
- Когнитивни нарушения
- Дисеминирана интравазална коагулация
- Метаболитна дисфункция
- Компартмент синдром (много рядко)
Какви са начините за лечение на топлинен удар?
От трите фази на топлинния удар най-важна за лекарите от първичната или спешната медицинска помощ е острата фаза, тъй като бързото разпознаване и лечение през този етап може да бъде животоспасяващо.
1. Методи за охлаждане
В клинични условия лечението на топлинния удар включва бързо охлаждане на тялото чрез механични средства, придружено от стандартни реанимационни процедури. Тъй като прогнозата се влошава, когато температурата на тялото остава висока, усилията за охлаждане могат да бъдат забавени само чрез съществена кардиопулмонална ресусцитация (CPR). Общите методи за охлаждане включват следното:
- Потапяне в студена вода: Този метод се счита за най-ефективен, въпреки че е неудобен за пациента. Проучванията показват, че потапянето в студена вода може да постигне типична скорост на охлаждане от около 0,2 C на минута при топлинен удар с физическо натоварване.
- Изливане на вода: Когато няма възможност за потапяне в студена вода, студената вода може да се излива върху лицето на пациента.
- Вентилация с хладен въздух: Електрически вентилатор може да помогне за охлаждането на човека.
- Охлаждащи чаршафи/одеала: Медицинското лице може да увие пациента в охлаждащи или мокри чаршафи.
- Ледени компреси: Медицинското лице може да постави ледени кубчета на врата, слабините, гърба и подмишниците на пациента. Този метод се понася добре от по-възрастните пациенти.
- Промивка със студена вода: Това лечение включва използването на тънки и огъващи се тръбички или катетри за запълване на телесните кухини със студена вода, което помага за намаляване на общата температура на тялото. За тази цел катетърът може да се постави в ректума, пикочния мехур или в гърлото.
- Кардиопулмонален байпас: В изключително тежки случаи кръвта на пациента се пренасочва от сърцето и белите дробове към машина за събиране на кръв. Там тя се охлажда, преди да бъде върната в тялото. Този метод обаче изисква висококвалифициран персонал и модерно оборудване.
- Изпарително и конвективно охлаждане: При тази комбинация от методи се използва разпръскване на хладка вода или студени компреси заедно с непрекъснат въздушен поток над тялото, като например вентилатор или климатик, за да се постигне скорост на охлаждане до почти 33 F (0,31 C) в минута. Този метод се понася добре и от по-възрастни пациенти.
- Охладени интравенозни течности: Те се въвеждат в тялото през вена на ръката на пациента.
Докато използвате някой от тези методи, е важно да следите внимателно сърдечната честота и дишането на човека и да сте напълно готови за сърдечна реанимация, ако е необходимо.
За съжаление, не могат да се използват фармакологични средства, тъй като те не могат да ускорят охлаждането. Антипиретичните лекарства като аспирин и ацетаминофен са неефективни, тъй като свързаното с топлината заболяване повишава телесната температура по различен път от типичната треска. Освен това тези лекарства могат да влошат коагулопатията и чернодробното увреждане при пациентите с топлинен удар.
2. Рехидратация
Хидратацията също е от съществено значение при охлаждането на пациента. След като пациентът бъде настанен в болницата, медицинският персонал ще го рехидратира интравенозно, за да компенсира загубата на течности или електролити.
Ако е в пълно съзнание, пациентът може също да пие вода и/или напитки за спортисти, за да се рехидратира.
3. Лекарства и кислород
По време на и след охлаждащото лечение лекарите могат да дадат на пациента следното:
- Бензодиазепин, за да спре треперенето/припадъците по време на охлаждащите процедури, тъй като треперенето/припадъците генерират вътрешна топлина.
- Допълнителен кислород.
- Антибиотици. Според проучване върху животни прилагането на неабсорбиращи се перорални антибиотици, слабително и клизма преди началото на топлинния стрес намалява смъртността от топлинен удар. Антибиотиците могат да помогнат за намаляване на количеството токсини, отделяни от чревните бактерии през увредената от топлината чревна стена. Необходими са допълнителни проучвания, за да се разбере дали това е полезно при пациенти, които са обект на лечение точно след началото на топлинния удар.
4. Терапии
След като телесната температура на пациента се понижи и лекарите преустановят охлаждащите процедури, незабавната намеса със симптоматична подкрепа на функциите на органите трябва да бъде стандартна грижа, като се има предвид потенциалното развитие на синдрома на системния възпалителен отговор (SIRS).
За съжаление, от края на 2010 г. насам има ограничени терапевтични възможности за справяне с органните дисфункции. Понастоящем се тестват няколко нови подхода за лечение.
За лечение на следните органни дисфункции или недостатъчност лекарите използват следните терапии:
- Терапия за поддържане на изкуствен черен дроб: В документиран случай от Япония пациентът е имал непрекъснати проблеми със съзнанието, което е довело до прилагането на непрекъснато наблюдение на електроенцефалограмата (EEG), което е установило, че основната причина е чернодробна недостатъчност. Пациентът е лекуван с изкуствена чернодробна терапия, която подобрява състоянието му.
- Антикоагулационна терапия: Пациент с почти фатален топлинен удар, страдащ от полиорганна недостатъчност и дисеминирана интравазална коагулация, е лекуван с охлаждане, агресивна обемна реанимация, антикоагулационна терапия (с антитромбин тип 3) и стероиди. По-късно той се възстановява напълно, без да има трайни здравословни проблеми.
- Терапия за пречистване на кръвта: В един случай при петима пациенти с класически топлинен удар се наблюдава бърза прогресия на синдрома на множествена органна дисфункция (MODS). Трима от тях са получили терапия за пречистване на кръвта заедно с конвенционалното лечение, докато останалите са получили само конвенционално лечение. Първите трима се възстановяват, докато другите скоро умират, което предполага, че терапията за пречистване на кръвта може да е довела до по-благоприятни резултати, вероятно чрез отстраняване от кръвта на провъзпалителните цитокини, свързани с топлинния удар.
- Фасциотомия: В случаи на синдром на компертмента (повишено налягане в затворена мускулна група, което затруднява притока на кръв) лекарите могат да извършат хирургична процедура, наречена фасциотомия, която включва разрязване на фасцията (т.е. дебелите слоеве съединителна тъкан, които ограждат мускулните групи), за да се намали налягането в мускула.
- Вазопресорна и инотропна подкрепа: В случаи на сърдечна недостатъчност може да се обмисли интравенозно приложение на добутамин, милринон или епинефрин. При тежка полиорганна недостатъчност може да се използва екстракорпорална мембранна оксигенация (ECMO), ако е необходимо.
Как начинът на мислене влияе на топлинния удар?
Проучванията показват, че начинът на мислене или очакванията за лечение могат да повлияят значително на биологичните системи на организма, подобно на реакцията, наблюдавана при плацебо, чиято ефективност се влияе главно от убеждението на пациента, че са ефективни. Следователно положителните нагласи могат да повишат ефективността на действителните лекарства и лечения. Въпреки че няма конкретни доказателства, че позитивната нагласа влияе върху прогнозата за излекуване и възстановяване при топлинен удар, данните, подкрепящи оптимизма при други заболявания, показват, че той вероятно е по-ефективен от песимизма.
Как мога да предотвратя топлинния удар?
Въпреки че е потенциално фатален, топлинният удар е предвидимо и предотвратимо заболяване. Можете да предприемете следните стъпки, за да предотвратите топлинен удар, особено в горещо време:
- При горещо време се опитвайте да останете на закрито, когато е възможно.
- Когато стане горещо на закрито, затворете щорите или завесите и използвайте вентилатор или климатик.
- Ако климатикът не работи у дома, можете да отидете в климатизиран търговски център, кино или библиотека.
- Ако се налага да останете на открито, стойте на сенчесто място.
- Планирайте енергични дейности и спорт в по-хладните часове на деня, за да избегнете пиковите горещини.
- Защитете се от слънцето, като използвате слънцезащитен крем, носите широкопола шапка или използвате чадър за сянка.
- Правете чести почивки за пиене по време на дейности наоткрито и използвайте спрей, за да се разпръсквате вода по лицето и тялото си, за да предотвратите прегряването.
- Постепенно увеличавайте времето, прекарано на открито, за да позволите на тялото си да се адаптира към горещината.
- Хидратирайте се постоянно, като пиете много течности, особено вода, леко подсолена вода, бульон и спортни напитки. Избягвайте безалкохолните напитки и алкохола, тъй като те могат да ви обезводнят. Също така избягвайте да пиете много студени течности, тъй като те могат да ви докарат стомашни спазми.
- Яжте по-малки количества храна и ястия, които не изискват готвене.
- Избирайте леки, свободни дрехи, изработени от дишащи материи и в светли цветове, за да ви помогнат тялото ви да остане хладно.
- Вземайте хладни душове, колкото по-често – толкова по-добре.
- Консултирайте се с лекарите си, за да разберете дали някое от лекарствата, които приемате, може да намали способността на тялото ви да отделя топлина.
- Никога не оставяйте никого (особено деца и възрастни хора) в затворени автомобили в топли или слънчеви дни, тъй като температурата в автомобила може бързо да стане опасно висока. Това важи дори при леко отворени прозорци. Също така не забравяйте да заключвате паркирания автомобил, за да не могат децата да влязат в него и да попаднат в капан.
- Не забравяйте да проверявате по-възрастните, болни и слаби членове на семейството, приятели и съседи, които може да имат нужда от помощ, за да се справят с горещините.
- Запознайте се със симптомите на свързаните с топлината заболявания, за да помогнете на себе си и на другите да останат в безопасност.
- Проверявайте обявения топлинен индекс, който комбинира температурата на въздуха и относителната влажност, за да оцени колко гореща се усеща средата от човешкото тяло. Когато относителната влажност на въздуха е 60% или повече, тя пречи на ефективното изпаряване на потта, което влошава естествения процес на охлаждане на тялото ви.
- Не забравяйте, че пълното излагане на слънце може да повиши отчетения топлинен индекс с 15 градуса.
Начините за безопасни физически упражнения в горещо време включват следното:
- Пийте от 150 до 300 милилитра вода на всеки 15 до 20 минути, докато тренирате.
- Носете светли дрехи, изработени от дишаща материя.
- Упражнявайте се в закрита фитнес зала.
- Обърнете внимание на хидратацията, когато правите упражнения във вода.
- Увеличавайте интензивността на упражненията постепенно, за да може тялото ви да свикне с температурата.