Getting your Trinity Audio player ready...
|
Новоизбраният президент обещава масови депортации, повишени мита за Китай и други държави, и подкрепя визовата програма Н-1В за чуждестранни квалифицирани работници
Новоизбраният президент Доналд Тръмп ще проведе митинг на 19 януари, ден преди встъпването си в длъжност. Съобщението бе направено до негови поддръжници на 2 януари.
„Това е ПОБЕДНИЯТ МИТИНГ на президента Тръмп в ДЕНЯ преди да положи клетва като 47-ия президент — тълпата трябва да бъде ОГРОМНА!“, се казва в имейл до симпатизантите на републиканеца, рекламиращ митинга, който ще се проведе в Capitol One Arena във Вашингтон.
Официалният уебсайт за инаугурацията, управляван от Тръмп, също потвърди датата, часа и мястото на събитието. „Присъединете се към президента Тръмп в Capital One Arena за победен митинг, който никога няма да забравите!“, гласи обявата.
Събитието ще бъде първият митинг на Тръмп, откакто спечели президентските избори на 5 ноември. В седмиците преди изборния ден Тръмп проведе почти ежедневна серия от митинги, а понякога дори няколко на ден.
Capital One Arena, където играят баскетболният отбор Washington Wizards и хокейният отбор Washington Capitals, побира повече от 20 300 души.
Тръмп покани редица световни лидери на инаугурацията си на 20 януари, но все още не се знае кои от тях ще присъстват на събитието.
Новият президент обеща да започне масова депортация веднага след встъпването си в длъжност. Той също така се закле да наложи високи мита на главния икономически конкурент на САЩ, Китай, както и съседите Канада и Мексико, освен ако тези страни не направят повече за намаляване на нелегалната имиграция и потока от незаконни наркотици като фентанил в САЩ.
През последните дни той е подложен на натиск от консерваторите заради коментари, направени от двама негови съмишленици – технологичния милиардер и собственик на X Илън Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами, относно визите H-1B и чуждестранните работници. Програмата за визи H-1B позволява годишно на 5000 висококвалифицирани чуждестранни работници и 20 000 чужденци, получили висока образователна степен от американски учебни институции, да заемат специализирани работни позиции.
Тръмп потвърди пред репортери на 31 декември, че подкрепя програмата и заяви, че „винаги е смятал, че трябва да имаме най-компетентните хора в нашата страна.“
„Нуждаем се от компетентни хора. Нуждаем се от умни хора, които да влизат в страната ни“, заяви Тръмп. „Имаме нужда да дойдат много хора. Ще имаме работни места, каквито никога преди не сме имали.“
През първия си ден в Белия дом Тръмп обеща бързо да прекрати почти тригодишната война на Русия в Украйна, да прекрати федералните регулации за електрически превозни средства, да увеличи сондажите на петрол и фракинга на природен газ, да намали финансирането на училища, които преподават критична расова теория или налагат задължителни ваксинации, да помилва някои обвиняеми от 6 януари и други.
Дебатът около Н-1В визите
H-1B, създадена от Закона за имиграцията от 1990 г., е временна виза, която позволява на неимигранти да работят законно в Съединените щати в „специализирани професии“. Законът за имиграцията определя „специализирани професии“ като такива, които изискват поне бакалавърска степен и включват „теоретично и практическо приложение на набор от високоспециализирани знания“. Визите H-1B се раздават чрез годишна лотария.
На неимигрант, притежаващ виза H-1B, е разрешено да работи само за работодателя, който го е спонсорирал. Въпросният работодател трябва да докаже, че ще плаща на кандидата или преобладаващата работна заплата за съответната професия, или действителната заплата на работодателя, в зависимост от това коя е по-висока.
H-1B е валидна за три години, но може да бъде удължена до шест. Въпреки че е временна виза, притежателите на H-1B могат да кандидатстват за зелена карта, което се нарича „двойно намерение“.
Обикновено работодателите не трябва да търсят квалифицирани работници от САЩ преди да потърсят кандидати за H-1B.
Годишният таван за виза H-1B е 65 000. Въпреки това различни промени и изключения, одобрени от Конгреса позволяват увеличение на годишната H-1B квота. Двадесет хиляди допълнителни места са отворени за хора, които са получили висши образователни степени в Съединените щати.
Освен това държавните изследователски организации, университетите и изследователските организации с нестопанска цел са освободени от тази квота.
Притежателите на H-1B виза са предимно от Индия, като 72% от одобрените молби за H-1B през 2023 г. са от тази държава. Други 11,7% са от Китай. Много по-малък процент идва от Филипините, Канада, Южна Корея, Мексико, Пакистан и други страни, със силно представителство от Азия.
Поддръжниците на програмата H-1B твърдят, че тя е от решаващо значение за снабдяването на Съединените щати с технически талант, който иначе би им липсвал.
В доклад на Националната научна фондация за 2024 г. се посочва, че негражданите и родените в чужбина американци са значителен източник на STEM таланти, което ще рече таланти в науката, технологиите, инженерството и математиката.
„Причината да съм в Америка заедно с толкова много ключови хора, които създадоха SpaceX, Tesla и стотици други компании, които направиха Америка силна, е заради H1B“, написа Илон Мъск на X на 27 декември в отговор на критичен коментар относно неговата про-H-1B позиция.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп защити H-1B и я нарече „страхотна програма“.
Критиците на Н-1В цитират редица злоупотреби и тревожни явления, като експлоатация на чужда работна ръка чрез подбиване на работните заплати – до умишлена дискриминация срещу граждани на САЩ.
Такъв е случаят с технологични гигант Cognizant, който беше обвинен по съдебен ред в дискриминационно поведение спрямо неиндийски работници и в предпочитания да наема H-1B виза кадри от Индия вместо местни служители.
Критиците сочат също съкращенията в компанията „Дисни“, при които граждани на САЩ е трябвало да обучават своите чуждестранни H-1B заместници.
Институтът за икономическа политика изчисли през 2023 г., че 30-те водещи в H-1B заетостта компании, са наели 34 000 H-1B работници през 2022 г., въпреки че са уволнили над 85 000 души от своя персонал за приблизително същия период.
Критиците също поставят под въпрос твърдението, че в Щатите липсва талант.
Анализ на Центъра за имиграционни изследвания е установил, че около 11,5 милиона притежатели на образователна степен в STEM – както имигранти, така и родени американци – не са работили в STEM.
Анализатори, като инвеститора Ерик Уайнщайн, твърдят, че H-1B и други подобни визи са създадени като част от умишлена стратегия за намаляване на заплатите на американските доктори по философия и други висококвалифицирани специалисти.
След първоначалната си пледоария в защита на H-1B, Мъск призна в Х на 28 декември, че програмата е „повредена и се нуждае от основна реформа“.