Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Турция все повече се интегрира в глобалните незаконни дейности, било то по отношение на наркотици, трафик на хора или пране на пари“, посочва анализатор
Турската организирана престъпност увеличава операциите си в цяла Европа, особено в страни с големи турски и кюрдски малцинства, като разширява сферата си на дейност от търговията с хероин към търговия с кокаин, метамфетамин и синтетични наркотици.
Две убийства – едно в Барселона, Испания, и едно в молдовската столица Кишинев, както и стрелба в Лондон, при която 9-годишно момиче беше критично ранено, между май и юли т.г. бяха свързани с турската организирана престъпност.
Махмут Дженгиз, доцент в Центъра за тероризъм, транснационална престъпност и корупция в университета „Джордж Мейсън“ в щата Вирджиния, заяви пред The Epoch Times: „Двете високопрофилни убийства са значими, тъй като подсказват тревожна тенденция на ескалиращо насилие сред турските организирани престъпни групи в цяла Европа.“
На 4 май Илметтин Айтекин, бос от турската мафия, известен като „Текин Картал“ (Текин Орела), беше застрелян посред бял ден пред ресторант в Барселона след среща с Абдуллах Байбашин. Байбашин, ръководител на известно престъпно семейство, се призна за виновен за внос на наркотици пред британски съд през 2006 г., но по-късно присъдата му беше отменена и той беше депортиран в Турция.
Три седмици по-късно момиче беше критично ранено, след като стрелец на мотоциклет стреля по Кенан Айдогду (44 години) и Мустафа Къзълтан (37 години), пред турско кафене в Далстън, източен Лондон. И двамата мъже се смятат за свързани с базирана в Хакни банда, наречена „Бомбаджилар“ (Бомбаджиите).
На 10 юли Иззет Ерен, един от лидерите на съперниците на Бомбаджиите – Тотнъм Търкс, беше застрелян, докато седеше пред кафене в Кишинев, където е живял поне една година. Ерен беше заловен в Молдова през 2022 г. и трябваше да бъде екстрадиран във Великобритания, но беше освободен под гаранция от властите в столицата Кишинев.
Дженгиз посочи: „Този модел показва, че тези банди може да разширяват операциите и конфликтите си отвъд местните граници, потенциално влияейки върху обществената безопасност в различни градове.“
„Ако тези инциденти на насилие продължат, това може да е сигнал, че турската организирана престъпност се превръща в по-широк европейски проблем, изискващ координиран отговор от правоприлагащите агенции в множество страни.“
Райън Гингерас, историк и автор на книгата „Хероин, организирана престъпност и създаването на съвременна Турция“, посочи: „Турция все повече се интегрира в глобалните незаконни дейности, било то по отношение на наркотици, трафик на хора или пране на пари.“
Той каза пред The Epoch Times: „Търговията с наркотици е обект на диверсификация и Турция е водеща държава за този вид диверсификация. До 70-те години на миналия век Турция беше държава на произход за хероина. Оттогава се превърна в транзитна спирка за опиати.“
„По-новата тенденция изглежда сочи към развитието на местна индустрия за синтетични наркотици, ориентирана към вътрешния и чуждестранните пазари.“