Коментар
Предполага се, че някои от целите на висшето образование са да се развият добри черти на характера, да се изучават стриктно курсове, студентите да бъдат подготвени за работната среда и да се насърчи критичното им мислене.
Разхождайки се из университета и наблюдавайки студентите, човек се чуди колко от гореспоменатите цели се изпълняват в действителност.
Докато обикалям из кампуса на местен университет, ставам свидетел на редица тревожни гледки, които допреди 10 години не можеха да се видят. Повечето студенти или седят, или отиват към занятията си, но те не обръщат внимание на околния свят. Те са хипнотизирани от телефоните си, а много от тях все още са по пижами и се разхождат като зомбита. Как може някой, който има чувство за самоуважение, да остане по пижама по цял ден? Разбираемо е, че човек може през уикенда да се излежава вкъщи по пижама, но да се разхожда на обществени места през седмицата?
Разбира се, ако има пижамен ден веднъж или два пъти в годината, както е в средното училище, е друго, но да си облечен с пижама през повечето време изглежда небрежен навик. Повечето нормални хора стават сутрин, преобличат се, измиват лицето си, сресват косата си и чак тогава посрещат деня. Твърде много ученици от поколението Z изглеждат разчорлени, докато закусват в трапезарията, и много от тях закъсняват за час идвайки по пижама.
Неотдавна не бихте си и помислили да закъснеете за час, защото щяхте да получите отсъствие и да пропуснете важен учебен материал. Откъде идва това нарцистично чувство за правота? То показва липса на уважение към преподавателите и студентите, които идват навреме и са готови да учат. Закъсняването и носенето на пижама са само прояви на по-дълбок проблем, който може да се нарече безразличие към другите, мързел и дефицит на самооценка.
Въпреки че тези небрежни навици са отчасти обусловени от културата, хората могат сами да решат дали ще бъдат мотивирани, или мързеливи. За съжаление голям брой хора от поколението Z и някои „милениалс“ продължават да живеят с родителите си и през 20-те или 30-те си години. Къде е тяхното чувство за независимост, инициативност, гордост или желание да създадат семейство? Изглежда, че те са хванати в капана на вечното юношество по своя собствена воля, а липсата им на осъзнаване на ситуацията е поразителна.
След разводненото прогресивно образование в държавното училище и в колежа много от завършващите смятат, че трябва да печелят много пари на начални позиции в работната сила. Те очакват да им се предлагат няколко почивки на работа, като същевременно полагат минимални усилия (спокойно напускат) в работата си. Ако продължат да се придържат към тези фантазии, ги очакват големи плесници. Освен ако не сте свой собствен шеф, трябва да си проправите път нагоре по кариерната стълбица.
Някои добри фирми се придържат към мотото: „Единственият момент, в който успехът идва преди работата, е в речника“. Това е урок, който младите хора трябва да вземат присърце и да запомнят, защото в противен случай ще бъдат обречени да повтарят едни и същи грешки отново и отново. Тъй като много млади хора не се вслушват в съветите и не се учат от примерите на целеустремени хора, те ще останат пристрастени към виртуалната реалност, която е откъсната от истинския свят.
Има ли някакви решения за манталитета на пижаменото поколение? Да, има много действия, които могат да бъдат предприети от тези, които са приковани към саморазрушителните навици. Първо, тези млади хора трябва да разберат, че в живота невинаги можем да получим това, което искаме. За да възприемат истински тази реалност, може да се наложи няколко пъти да се блъснат в тухлена стена, за да излязат от унеса си, защото са дълбоко затворени в своите пашкули. Колкото по-скоро научат трудните уроци, толкова по-лесно ще им бъде да се отърват от разрушителните навици, за да изградят продуктивна съдба.
След това, се стремете да създадете структура в живота си. Ако ви е трудно да ставате, настройте алармата и се събуждайте с дневна или седмична цел. Една бърза сутрешна гимнастика не би могла да навреди, така че се дисциплинирайте да раздвижите кръвообращението и енергията си преди закуска и учебен или работен ден. Откъснете очи от платформите на социалните медии в полза на това да се насладите на обстановката и да прочетете някоя печатна медия.
Трето, гордейте се с външния си вид и личната си хигиена. Не носете пижама или небрежно облекло на интервю за работа или на работното място. Осъзнавайте заобикалящата ви среда и се съобразявайте с нуждите на другите хора, защото има причина да съществуват социални стандарти. Изградете си навик за надеждност, бъдете точни и правете всичко възможно, за да си осигурите късмет. Вие сте жертва само ако изберете да бъдете такава.
И накрая, има алтернатива за отглеждане на пижамено поколение. Бихме могли да помогнем за отглеждането на младежи, които се учат да общуват ефективно, уважават другите и създават положително първо впечатление без драма. Младежите могат да се учат от опита си, за да поправят грешките си и да преминат към нови предизвикателства. Те трябва да се отърсят от манталитета на правоимащите и да си извоюват път чрез равни възможности и заслуги. Време е да пораснете, пижамено поколение!
Възгледите, изразени в тази статия, са мнения на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.