Американският президент Доналд Тръмп е преуспяващ бизнесмен, чийто пиперлив език и нефилтрирани туитове не са по вкуса на мнозина. Въпреки че в същността си неговите политики са насочени към просперитета на американската нация, още от победата му в изборите през 2016 г. Тръмп е постоянен обект на нападки и критики от политици, медии, холивудски знаменитости, певци, спортисти, кралски особи и дори от членове на собственото му семейство. Президентът доброволно се лиши не само от държавната си заплата, но и от спокойни старини в имението си Мар-А-Лаго във Флорида. Вместо да играе безгрижно голф до края на дните си, той е импийчван, подиграван, осмиван, унижаван, заплашван, хулен и демонизиран. Ролята му на президент на САЩ и световен лидер стана още по-трудна и предизвикателна поради безпрецедентната ККП (Китайска комунистическа партия) вирус пандемия, която нанесе невъзвратими щети върху американската и световната икономика.
Тръмп и неговата администрация могат да се гордеят с редица постижения. Тук ще се спрем само на най-съществените, които доказват, че слоганът от първата му предизборна кампания – „Да върнем величието на Америка“ – не е просто куха фраза.
Икономика
Преди глобалната ККП вирус пандемия сред най-големите икономически постижения на Тръмп са ръстът на работните места, както и на трудовите възнаграждения, по данни на „Washington Post“. По време на неговия мандат средната работна заплата се увеличава с над 3% годишно, а през 2018 г. средният брой новооткрити работни места достига 193 000 на месец. Това се променя през пролетта на 2020 г., когато заради ККП вирус пандемията са закрити 22 милиона работни места. До месец август обаче 48% от тях са възстановени.
Пак по данни на „Washington Post“ нивото на безработица в САЩ преди пандемията е най-ниското от половин век насам – 3,5% в края на 2019 г. и остава такова до февруари 2020 г. За сравнение, нивото на безработицата при встъпването на Тръмп в длъжност е 4,7%.
Със затварянето на икономиката във връзка с мерките за безопасност заради пандемията, безработицата скочи до близо 15% през месец април. Поради проблеми с обичайното проучване на заетостта Министерството на труда на САЩ изчислява, че равнището на безработица вероятно е достигнало до 19,7% . Но август тази цифра намалява до 8,4% и съответно 7,9% през месец септември.
Рекордно постижение на Тръмп е спадът в нивото на безработицата сред чернокожото население, което през август 2019 г. достига най-ниското регистрирано някога ниво от 5,4% (в сравнение със 7,5% в началото на мандата на Тръмп). След настъпването на пандемията през месец август безработицата сред чернокожото население достига 13%.
През първите три години от президентството на Тръмп САЩ отбелязват 2,5% икономически растеж (БВП) в сравнение с 2,3% по времето на Обама, сочи „Washington Post“. Министерството на търговията обяви на 29 октомври, че по предварителна оценка реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на САЩ за третото тримесечие на годината е нараснал с 33,1 процента. Това е най-големият скок в историята, след неговия спад с 31,4 % през второто тримесечие, който също е рекордно висок.
- Реакция по време на пандемията
На 31 януари 2020 г. Тръмп издава изпълнителна заповед, забраняваща достъпа до САЩ на всички лица, пребивавали в Китай в рамките на 14 дни. На 11 март той обявява забрана на пътувания от Европа до САЩ, поради увеличения брой COVID-19 случаи в Европа, особено в Испания и Франция (на същата дата СЗО обявява ККП вируса за глобална пандемия). Първоначално забраната не включва Великобритания и Ирландия, които са добавени седмица по-късно. На 13 март е обявена национална извънредна ситуация.
На 27 март Тръмп подписва приетия от 116-ия Конгрес на САЩ The CARES Аct – нормативен акт за подпомагане, облекчаване и икономическа сигурност по време на коронавируса в размер на 2,2 трилиона долара.
Пълен списък с действията на Доналд Тръмп по време на пандемията, публикуван от Белия дом, може да бъде прочетен тук.
- Данъчна реформа
Тръмп може да се похвали, че е президентът, подписал първата голяма данъчна реформа в страната – Тhe Tax Cuts and Jobs Act – от 30 години насам. Това се случва в края на 2017 г., а през 2018 г. именно тези данъчни промени са посочени като движеща сила за ръста на икономиката от страна на Федералния резерв. Законът сваля ставката на корпоративния данък от 35% на 21%, като същевременно предоставя временни обезщетения за физически лица и техните семейства. Масовото намаляване на регулациите също се отразява добре на американския бизнес. Данъчната политика на Тръмп и републиканците води и до връщане на кешовите резерви в страната на редица големи компании, сред които и „Apple“.
- Историческата първа фаза от търговското споразумение с Китай на президента Тръмп
На 15 януари 2020 г. САЩ и Китай подписват първа фаза от съвместното търговско споразумение между двете страни. Сделката задължава Китай да вземе мерки по предотвратяването на кражби на американски технологии и корпоративни тайни от своите фирми и държавни служители, като същевременно азиатската страна поема ангажимент да закупи продукти от САЩ на стойност 200 млрд. долара през следващите 2 години, съобщава медията bloombergtv.bg. Споразумението обвързва Пекин с избягване на валутни манипулации с цел получаване на предимство и включва система, която да следи дали поетите ангажименти се изпълняват.
- Търговско споразумение САЩ-Мексико-Канада (ЮСМКА – USMCA)
Тръмп подписа споразумение за свободна търговия САЩ-Мексико-Канада (ЮСМКА – USMCA), което замени Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА). То влезе в сила на 1 юли 2020 г. и цели увеличаване конкурентоспособността на северноамериканския регион. Документът включва по-строги изисквания към производителите на автомобили в Северна Америка, нови правила за защита на интелектуалната собственост, разпоредби срещу валутни манипулации, нови правила при електронната търговия и др.
Правителство
- Законодателна реформа The First Step Act
През месец декември 2018 г. Доналд Тръмп подписа закона The First Step Act. Той представлява първата победа в законодателството за неговите защитници, които от десетилетия се стремят към реформа в системата на наказателното правораздаване на федерално ниво. Федералният закон има за цел да намали рецидивизма, като предлага повече възможности за рехабилитация и професионално обучение на настоящи и бивши затворници. Той включва изисквания за хуманно третиране на затворниците: забрана на оковаването на бременни затворнички, прекратяване на поставянето в изолация за повечето непълнолетни затворници и задължително настаняване на затворниците в заведения в рамките на 800 км от техните семейства. С The First Step Act се коригират задължителните минимуми в присъдите, които засягат предимно чернокожите американци. Над 90% от облагодетелстваните от влизащото в сила със задна дата намаляване на присъдите са именно чернокожи американци.
- Повече консерватори във федералната съдебна система
Най-трайното въздействие на Тръмп върху страната ще има назначаването от него на 217 федерални съдии. Част от тях са на доживотни позиции. Дори да не бъде преизбран през ноември 2020 г., политиката му ще продължи да оказва влияние върху обществения ориентир на САЩ поради огромния брой консервативни федерални съдии, назначени от президента.
Тръмп номинира консерваторката Ейми Кони Барет за съдия във Върховния съд на мястото на покойната радетелка за правата на жените Рут Бейдър Гинсбърг. На 26 октомври Сенатът на американския Конгрес утвърди кандидатурата на Ейми Кони Барет за член на Върховния съд на Съединените щати.
- Регулиране цените на лекарствата и промени в Закона за достъпно здравеопазване (Affordable Care Act – ACA), т. нар. Обамакеър
Доналд Тръмп подписа четири документа за намаляване цените на изписваните с рецепти лекарства: заповед, позволяваща законния внос на по-евтини лекарства от страни като Канада; заповед, изискваща търговските отстъпки от фармацевтични компании, които сега попадат в посредници, да се прехвърлят към пациентите; заповед за намаляване цената на инсулина; заповед изискваща от федералната здравноосигурителна каса „Медикеър” да купува лекарствата на същата цена, която плащат другите страни. Тръмп премахна данъчното наказание (мандат) за липса на здравна застраховка в Обамакеър, според което всички жители на САЩ трябваше или да имат здравна застраховка, или да плащат глоба при липсата на такава.
- Борба с трафика на хора
Тръмп нарече трафика на хора престъпление, на което не се обръща достатъчно внимание. Благодарение на създадения от него Екип за координация на борбата с трафика (ACTeam) федералните правоприлагащи органи удвоиха присъдите за трафиканти на хора. През 2018 г. Министерството на правосъдието (DOJ) разобличи организация, която е водещ интернет източник на реклами, свързани с проституция и секс трафик. На 31 януари 2020 г. Тръмп подписа изпълнителна заповед във връзка с борбата с трафика на хора и онлайн експлоатацията на деца в САЩ. Осигурено бе финансиране на Национална гореща линия за трафик на хора, която да спомогне за идентифицирането на нарушителите и предоставяне на необходимата за жертвите помощ. Тръмп подписа и „Allow States and Victims to Fight Online Sex Trafficking Act” (FOSTA), който включва “Stop Enabling Sex Traffickers Act” (SESTA), които дават на правоприлагащите агенции и на жертвите нови средства за борба със секс трафика.
- Историческото споразумение Израел-Бахрейн-ОАЕ и Израел-Судан
Споразумението бележи установяване на официални отношения на еврейската държава с третата и четвъртата арабска страна и са първите, откакто това беше направено от Йордания през 1994 г. и от Египет през 1979 г. Мирните споразумения на Израел с две от най-богатите арабски страни в Персийския залив – ОАЕ и Бахрейн, постигнати със съдействието на САЩ, са ново начало за мира в Близкия изток.
Президентът Доналд Тръмп стана посредник и в нормализирането на взаимоотношенията между Израел и Судан, което също е историческа стъпка за запазване на мирна обстановка в региона.
Национална сигурност
В края на 2018 г. президентът обяви намерението си да сложи край на американското участие във войната в Сирия, а впоследствие и в тази в Афганистан, както и за изтегляне на американските войски.
През юни 2019 г. се състоя историческа среща между Тръмп и Ким Чен-ун. С нея Тръмп стана първият действащ президент, стъпил на територията на Северна Корея.
На 10 септември 2019 г. Тръмп подписа Изпълнителна заповед за модернизиране на санкциите за борба с тероризма. По думите на Държавния секретар на САЩ Майк Помпео в прессъобщение от същата дата, тази изпълнителна заповед е най-важната актуализация за дефиниране на тероризма след атентатите от 11 септември, която позволява по-ефективно санкциониране лидерите на терористични организации, както и техните съучастници.
“Ислямска държава“ изгуби 98% от територията си след убийството на нейния лидер Абу Бакр ал Багдади през октомври 2019 г.
Други постижения на администрацията на Доналд Тръмп
Администрацията на Доналд Тръмп положи и много усилия в борбата за осигуряване на религиозна свобода по света. В тази връзка Държавният департамент на САЩ анализира ежегодно данни за нарушаването на тези права по света и е окачествил китайския комунистически режим като един от най-големите им нарушители.
През юни 2020 г. Тръмп подписа изпълнителна заповед, целяща да увеличи ангажираността на правителството към преследваните заради религиозни убеждения хора по целия свят. Заповедта призовава държавния секретар и другите висши служители да отдават приоритет на религиозната свобода в работата си и иска всяка година да се заделят поне 50 милиона долара чуждестранни фондове за програми, които обслужват и защитават религиозните общности. Доналд Тръмп е единственият президент, който се срещна лично с последователка на преследваната 21 години от китайския режим медитативна практика Фалун Гонг. Срещата се състоя в Белия дом на 17 юли 2019 г., на която присъстваха още 26 жертви на религиозно преследване от различни страни.
На 21 декември 2017 г. Доналд Тръмп издаде изпълнителна заповед 13818, която беше първото прилагане на Закона Магнитски за глобална отговорност по въпроса за човешките права, съгласно който правителството на САЩ наложи санкции срещу 13 лица, описани като „нарушители на човешките права, клептократи и корумпирани участници“.
През септември 2020 г. е прокарано законодателство, забраняващо вноса на стоки, произведени в китайски трудови лагери. През месец юли 2020 г. администрацията на Тръмп налага санкции по Закона Магнитски на висши правителствени лица от Китайската комунистическа партия във връзка с нарушаването на човешките права на уйгурските мюсюлмани в Синдзян.
Службата по гражданство и имиграция на САЩ (USCIS) оповести на 2 октомври 2020 г. забрана на имигрантски визи за членове на комунистически и други тоталитарни партии. „Членство или принадлежност към комунистическа партия или друга тоталитарна партия са несъвместими с клетвата за вярност към САЩ при получаване на гражданство, а именно „подкрепа и защита на Конституцията и законите на Съединените щати“, се казва в изявление на USCIS на същата дата.
Законотворци от Републиканската партия предложиха на 20 октомври законопроект, който обозначава Китайската комунистическа партия като доминираща заплаха за икономиката и националната сигурност на съвременното поколение в САЩ.
Американският президент Доналд Тръмп получи три номинации на Нобелова награда за мир. Той е номиниран през септември от норвежки депутат, който цитира сделката между ОАЕ и Израел, и от шведски депутат, който посочва споразумението между Косово и Сърбия с посредничеството на Тръмп. Третата номинация идва от група австралийски професори по право. Дейвид Флинт, който е един от номиниращите го професори, заявява на 28 септември във виртуално излъчване по Sky News: „Доналд Тръмп се ръководи от две неща, които изглежда липсват на толкова много политици. Първо, той има здрав разум. Той се ръководи само от национален интерес и следователно, в нашата ситуация, от интерес към съюза между Европа и света на Запад от нея. Той взе решението Америка вече да не участва в безкрайни войни, които не постигат нищо друго, освен убийството на хиляди млади американци и огромни дългове за Америка.“
Без съмнение наближаващите президентски избори в САЩ са най-горещото политическо събитие на годината. Страстите ще продължават да се нажежават до развръзката на 3 ноември, а дори и след това. Дали американските граждани ще оценят постигнатото от своя президент – предстои да видим. Независимо от резултата, Тръмп ще остане в историята на САЩ не само като президента, предизвикващ най-полярни емоции у своите съграждани, но и като човека, нарекъл злото в Китай с истинското му име – по същия начин, по който друг забележителен президент републиканец – Роналд Рейгън – нарече СССР „империя на злото“. СССР спря да съществува малко след втория мандат на Рейгън. Дали ККП ще надживее политически Доналд Тръмп? Ще разберем съвсем скоро.