Пандемията от коронавирус нанесе тежък удар на пътуванията със самолет. Уплашени от заразяване с коронавирус, пътниците просто внезапно спряха да летят. Година по-късно от началото на пандемията знаем повече за COVID-19 и как да се предпазим от него.
Важна защитна мярка е инсталирането на Високоефективни филтри за прахови частици (High-Efficiency Particulate Air – HEPA) на борда на повечето съвременни самолети. Въздухът, който дишаме по време на полет, сега се филтрира с HEPA-филтри, които се използват дори в болничните операционни зали. За тях една от най-големите американски авиолинии United Airlines твърди, че премахват 99,97% от бактериите и вирусите. Достатъчни ли са обаче само HEPA-филтрите, за да гарантират защита срещу коронавируса?
Има няколко фактора, които правят нещата още по-безопасни за нас на борда.
Да си припомним, че на самолета седим с лице напред. Тази конкретна конфигурация на седалките на борда ограничава взаимодействието между пътниците и няма контакт лице в лице между тях, следователно вероятността за предаване на вируса намалява.
Друг фактор са облегалките на седалките. Те действат като вертикални физически бариери между пътниците, което допълнително ограничава разпространението на вируса.
И не на последно място наличието на постоянен въздушен поток от тавана към пода на кабината намалява значително риска от предаване на вируса между пътниците, като отвежда мръсния въздух надолу директно към филтрите.
Пътниците често са загрижени доколко вдишваният от тях въздух е свеж и рециклиран, и мислят, че след като машината излети, въздухът във вътрешността на кабината остава същият през целия полет. Малцина знаят, че начинът, по който са конструирани самолетите, дава възможност въздухът под налягане в кабината да излиза през фюзелажа през цялото време на полета и в самолета постоянно да се вкарва свеж въздух от вън.
Тези фактори значително редуцират риска от предаване на коронавируса в салоните на пътническите самолети, а използването на HEPA-филтри прави въздуха на борда много по-чист. Като цяло въздухът в кабината се освежава 20 до 30 пъти на час, което е много повече от освежаването на въздуха в търговските сгради например. Така че летете без притеснения – въздухът в самолета е достатъчно чист.
Ивайло Ангелов е Травъл блогър, експерт по гражданска авиация. Следвайте Ивайло Ангелов в Gab Social: @ivailox
А какво става, когато всички се хранят в самолета и свалят маските?