Getting your Trinity Audio player ready...
|
ККП може да се възползва от ситуацията, в която вниманието и военната помощ на Запада са насочени към европейските и близкоизточните бойни полета
Шокиращата атака на Хамас срещу Израел разпали нова война 20 месеца, след като Русия нахлу в Украйна. Експерти обаче се опасяват дали Съединените щати ще са в състояние да отделят още ресурси, за да помогнат за защитата на световния мир. Защото освен двете войни, продължава да съществува голям риск комунистически Китай да военизира претенциите си към суверенитета на Тайван.
В ранната утрин на 7 октомври базираната в Газа Хамас, класифицирана от САЩ като терористична организация, предприе комбинирана атака срещу Израел по въздух, земя и вода. Терористите на групировката похитиха мъже, жени, деца и бебета, и взеха за заложници много израелски войници и цивилни.
САЩ, Обединеното кралство, ЕС, Япония, Индия, Украйна и десетки други страни изразиха своята солидарност с Израел, като същевременно осъдиха Хамас за бруталните му действия. В същото време Ливан, Иран, Катар, Кувейт и Ирак застанаха на страната на организацията и обвиниха Израел.
Пекин обаче зае интригуваща позиция. На 8 октомври външното министерство на Китай призова съответните страни да запазят спокойствие и да прекратят военните действия, като заяви, че „основният изход от конфликта е в прилагането на решението за две държави и създаването на независима държава Палестина“.
Русия, Саудитска Арабия, Египет и Турция изразиха сходна на Пекин позиция, че замесените страни трябва да проявят сдържаност, за да избегнат по-нататъшна ескалация на напрежението и да предотвратят излизането на ситуацията извън контрол.
Имат ли САЩ ресурси за две войни?
Все още не се знае дали настоящата война в Близкия изток ще се разпространи в по-голям мащаб. Като защитник на международния ред и съюзник на Израел, Съединените щати не останаха безучастни и вече изпратиха втори самолетоносач в Близкия изток. „Въпросът обаче е дали САЩ разполагат с достатъчно енергийни и финансови ресурси.“, коментира пред американския The Epoch Times живеещият в САЩ експерт по китайските политически въпроси Шъ Шан. Той има предвид огромната финансова и военна помощ, която Съединените щати вече предоставиха на Украйна.
Експертът вярва, че движещата сила зад интензивната ракетна атака на Хамас срещу Израел е Иран, който подкрепя ливанската въоръжена групировка Хизбула. Хизбула пък си партнира с Хамас. Според него, предвид тесните връзки на китайския комунистически режим с Иран, има вероятност ККП да е изиграла роля във внезапния удар на Хамас срещу Израел.
Хамас е религиозна и политическа организация, основана през 1987 г. Въпреки, че много западни държави я определят като терористична групировка, комунистически Китай, Русия и повечето арабски страни обаче я наричат „съпротивителна организация“. Хамас отдавна е в конфликт с Израел заради политически, религиозни и гранични претенции.
САЩ имат стратегията „спечелване на две войни едновременно“, но според Шъ Шан техният стратегически център на тежестта не е в Близкия изток.
„Трябва да поддържаме способността на нацията да демонстрира мощ в световен мащаб“, заяви през август 2023 г. адмирал Дарил Каудъл, главнокомандващ на силите на флота на САЩ.
От 9 август до 18 август Военноморските сили и Корпусът на морската пехота на САЩ проведоха мащабно военно учение, което включваше 25 000 войници и обхвана 22 часови зони в Европа, Атлантическия океан и Индо-тихоокеанския регион.
Според Шъ Шан множеството часови зони, включени в учението, сигнализират, че Съединените щати се готвят да водят две войни едновременно – едната срещу Русия в Атлантическия океан, а другата срещу ККП в Индо-тихоокеанския регион.
Председателят на ККП Си Дзинпин приоритизира „обединението на Тайван“ като цел по време на третия си мандат. Агресивната позиция на Пекин предизвиква международна тревога. Президентът на САЩ Джо Байдън многократно повтори, че Съединените щати ще защитят острова, ако Китай нахлуе със сила в Тайван.
Напълно е възможно Пекин да се възползва от ситуацията, в която вниманието и военната помощ на САЩ са насочени към европейските и близкоизточните бойни полета.
Въпросът е дали ако военният конфликт в Близкия изток продължи и дали ако САЩ могат да се справят с две войни едновременно, ще са в състояние да се справят и с трета?
А защо не и с четвърта?
ККП иска САЩ да се замесят в четири войни
ККП вече публично е заявила своята програма за вкарване на Съединените щати в четири войни, като една от тях трябва да бъде с терористична групировка.
Това разкри носителят на награди разследващ журналист от The Epoch Times и експерт по ККП и Китай Джошуа Филип, водещ на рубриката „Crossroads“ по EpochTV и автор на документалните филми „Последната война: 100-годишният заговор за победа над Америка“, „Записите от 6 януари — непубликувани кадри от Капитол Хил“, „Истинската история на 6 януари“, „Проследяване източника на уханския коронавирус“.
В епизода „Връзките на ККП с Палестина“ от 10 октомври 2023 г. той разглежда връзката между Хамас и ККП, както и между ККП и талибаните.
Неговото разбиране е, че ККП планира да вкара САЩ в още една война – идея, която разглежда подробно в своята документална лента „Последната война: 100-годишният заговор за победа над Америка“. Според този план лидерите на ККП възнамеряват да въвлекат Америка в четири отделни войни и считат, че поне една от тях трябва да бъде с терористична организация.
За да подкрепи своята теория с факти, журналистът ни връща към август 2021 г., когато президентът Джо Байдън изтегли американските войски от Афганистан. Талибаните се възползваха от този противоречив ход, тъй като администрацията на Байдън остави след себе си функциониращи американски военни съоръжения и оборудване на стойност десетки милиарди американски долара. И когато талибаните превзеха страната, имаха на разположение оръжие и превозни средства, с които да сформират нова армия, както и да станат трафиканти на оръжие.
Но едно много важно събитие се случва месец преди това – на 8 юли 2021 г., когато талибаните се срещат с лидери на ККП в Китай. Там те установяват взаимоотношения, но преди всичко сигнализират, че талибаните се присъединяват към блока на държавите Китай, Русия, Иран и други, които имат за цел да премахнат доминиращата световна роля на САЩ в икономически и политически аспект. Но според Филип истинската цел на съюзяването на ККП с терористи е план за война.
В „Последната война” се споменава името на един от основните стратези на Пекин – Дзин Цанжун. Той е специалист по американските въпроси и заместник-декан на катедрата по Международни отношения към университета Ренмин в Китай. Мнозина твърдят, че Цанжун има значително влияние върху председателя на ККП Си Дзинпин.
Цанжун изнася реч на 23 юли 2016 г., по време на Американско-китайски симпозиум по стратегическа философия в Гуанджоу, цитирана в горния епизод на Джошуа Филип. В нея той разкрива плана на ККП срещу Америка: „Проблемът със Съединените щати е, че наистина са разнообразни. САЩ имат най-голямата степен на демокрация измежду всички западни държави . Разбира се, разнообразието е едно от предимствата. Хората имат свободи, като свобода на словото. Но това също има и недостатъци. Става трудно за хората да постигнат единодушие. Най-добрият сценарий за САЩ е да имат много явен външен враг. Но ако има два врага, Щатите ще изгубят своя фокус. Такава беше ситуацията преди Втората световна война. Имаше два врага – първият беше нацистка Германия, а другият – червената заплаха, Съветският съюз. Поради това САЩ започнаха да воюват вътре в страната, даже преди войната да започне. Но ако САЩ имат три външни врага, можете да видите как това ще бъде пълен хаос. Да не говорим ако са четири. Така че стратегическата цел на Китай е да подсигури, че САЩ имат четири врага и един от тях трябва да бъде терористична групировка. Русия примерно е единият, но това не е достатъчно.“
Нека да подчертаем думите на Дзин Цанжун, че „стратегическата цел на Китай“ е САЩ да имат четири врага, като един от тях трябва да е терористична групировка.
Според Джошуа Филип скорошните атаки на Хамас срещу Израел кореспондират на всичко това. Има данни, че талибанско оръжие, оставено от Щатите си е проправило път до терористите в ивицата Газа. Има и данни, че Иран е директно замесен в координирането на тази атака. И по-специално след като Байдън им освободи за ползване 6 милиарда долара. Може би най-важното обаче е това, за което се говори най-малко.
През месец юни 2023 г. председателят на ККП Си Дзинпин лично се срещна с президента на Палестина Махмуд Абас. Двамата обявиха установяването на китайско-палестинско стратегическо сътрудничество, което Дзинпин нарече „важен крайъгълен камък в историята на двустранните отношения.“
Джошуа Филип обърна внимание и на нещо друго. Израел разполага с хай-тек защитна система, която задейства аларма при допир. Изненадваща кибератака обаче е обезвредила защитната система и е позволила да се направи пробив през нея. Втората изненада е спускането на паратрупъри, след като защитната система вече е била обезвредена. През 2017 г. се разбра, че Северна Корея е разработила метод на нападение с параглайдъри, които е искала да използва срещу Южна Корея, тъй като чрез тях може да се избегне радарната система. Има и видеозаписи, на които Хизбула се обучава на такива моторизирани глайдъри.
Докато събитията се развиват е важно да запомним, че ККП публично е заявила, че иска САЩ във война с терористична организация.
„[Тези държави], които говорят за „сдържаност“ в момента [е] вероятно да дърпат конците, косвено подкрепяйки Хамас“, коментира пред The Epoch Times Шъ Шан.
Експертът също така добави, че това е „ситуация, която Пекин особено иска да види, така че трябва да обръщаме внимание на всеки необичаен ход от страна на ККП.“ и предупреди: „Бъдете нащрек с ККП“.