• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

Тайван показва на Америка пътя напред

отДжеймс Гори
16 май , 2020
Тайван показва на Америка пътя напред

Жители се наслаждават на хубаво време в парка „Дадаочън“ в Тайпе, Тайван на 15 март 2020 г. (Пола Бронстийн/Гети имиджес)

В САЩ трябва да се поучим от съседната на Китай държава, която избегна епидемията

Много американци в САЩ се противопоставят на драконовските мерки за карантина и са на лице куп доказателства, че са прави да протестират. За щастие някои губернатори и президентът Доналд Тръмп са съгласни с тях.

А също и Тайван.

Моделът на Тайван работи

Тайван доказа, че не е необходими масова карантина, за да се сведе до минимум заразата и дори напълно да бъде ограничена. Въпреки географската си близост с Китай и задълбочените си икономически връзки с континенталната му част (за 2019 г. повече от 2 млн. граждани са пътували до там), островната нация почти напълно избегнат вируса на ККП, познат и като новия коронавирус.

Тайван успя да избегне затварянето на границите и няма нов случай на вируса от повече от месец. Много училища, офиси, ресторанти и кафета останаха отворени.

Това невероятно постижение трябваше да бъде голяма новина преди няколко месеца и дори сега, но не е такава.

Защо е така?

Само седем смъртни случая в нация от 23 милиона

Нормално е да предположим, че единствената нация с такъв успех в справянето с пандемията – 440 случая на заразени и само 7 смъртни случая (към момнета на превод, бел.ред.) – би трябвало да стане обект на най-неотложно проучване и подражание от останалия свят.

Очевидно тайванците са наясно какво трябва да се направи и го правят веднага.

Въпреки това Тайван бива споменаван в новинарските емисии накратко и бегло, обикновено редом с други нации. В интерес на истината малко медии го отразиха, но успехът на Тайван може да е ключът към овладяване на пандемията, без да се налага икономиката да спира.

Преди повече от месец писах за протоколите на Тайван за ограничаване на епидемията. Разбира се, не проследих всяка стъпка, предприета от тайванското правителство, защото, според неотдавнашен доклад в „Журнал на Американската медицинска асоциация“, то е предприело над 124 такива.

Някои от тези ключови стъпки обаче са разбираеми и ефективни и, както бях написал, тези „тайвански протоколи“ са елементарни и лесни за изпълнение.

Ранно тестване на уханските пътници

Една от първите стъпки, които Тайпе предприема, след като Пекин уведомява Световната здравна организация (СЗО) за установени случаи на пневмония с неизвестен произход, е да започне тестване на хората, пристигащи от Ухан. Това става на 31 декември 2019 г.

Тайван знае от дългогодишен опит, че Китайската комунистическа партия (ККП) мами и изопачава всички факти, които биха я злепоставили, и че лъже своите граждани и света за появата на вируса. Ето защо в имейл от месец декември тайванските центрове за контрол и превенция на заболяванията предупреждават СЗО за предаването на вируса от човек на човек. СЗО обаче пренебрегва предупреждението им и вместо това затвърждава лъжливата официална версия на ККП.

След това, в началото на февруари, е поставена забрана на пътуванията от и до Китай. Както президентът Тръмп, така и Тайван са критикувани от СЗО за тези свои действия.

Наредено е завърналите се от Китай да бъдат поставяни под 14-дневна карантина. За да гарантира спазването на карантина, Тайпе използва технология за следене на смартфони. Разбира се това не е нещо, което би могло да бъде приложено навсякъде по света, но то дава своя положителен резултат.

Не по-малко важно е наблюдението и поставянето в изолация на контактните на лицата под карантина в случай, че проявят сипмтоми. Поставените под карантина получават по 30 щатски долара на ден.

Бърза реакция за производство на маски

Тайван веднага прекратява целия износ на медицински маски. Въпреки че заради това е критикуван от други страни, по този начин осигурява маски за цялото свое население. За по-малко от месец тайванските власти създават 60 допълнителни производствени линии.

Оттогава маските са задължителни и има достатъчно за всички. Днес Тайван вече осигурява милиони маски и медицински консумативи на най-силно засегнатите от вируса държави в Европа и света в своята инициатива под надслов „Тайван може да помогне“.

Повсеместна проверка на температурата

Освен гореизложеното в Тайван става задължително измерването на температурата на всеки, който влиза в заведение, офис или друо обществено място и недопускането на лица с повишена температура. Ръцете на всички се дезинфекцират, преди да им бъде позволен достъп до магазин или кафене.

Нека се замислим за малко. Въпреки че Тайван е една от първите нации, изложени на ККП вируса извън Китай, той се справя с пандемията с минимална намеса в обществения живот и завидно ниска смъртност. Всичко това е придружено с минимални карантини, никакви загуби за учебната година, по-малко затворени предприятия, по-малко щети върху икономиката и без вмешателство в гражданските права.

Какво означава това за икономически катастрофалната карантина в САЩ и настоящото възобновяване на икономиката?

Ние можем да се справим по-добре

Това означава, че можем да се справим много, много по-добре, отколкото в момента. Нямаме нужда от фабрично произведени маски, можем сами да си направим такива. Можем да се самоизолираме при необходимост; правим го в продължение на повече от месец. Можем да измерваме температура и да дезинфекцираме ръцете както всички останали.

Нямаме нужда да правим тестове, за да сложим край на карантината и да продължим нормалния си начин на живот. Тайван със сигурност не е разчитал на тестове, за да защити своите граждани и да запази икономиката си.

Стъпките на Тайван трябва да се приложат по най-бързия начин в САЩ. И това означава не само маски за всички, въпреки че те са критично важни. Това включва също измерване на температурата, повсеместно дезинфекциране на ръцете по няколко пъти на ден и поставяне под 14-дневна карантина на хората със симптоми. Междувременно можем да отворим бизнесите, особено онези в нискоетажни сгради, които нямат нужда от асансьори.

Вероятно ще са необходими допълнителни санитарни процедури, за да се гарантира, че помещенията са добре дезинфекцирани. Всъщност това само по себе си би могло да се превърне в бързоразвиваща се индустрия. Може би работещите дистанционно служители ще трябва да продължат да работят дистанционно още няколко седмици, но като цяло няма причина да не можем да последваме примера на Тайван и да не възобновим икономиката си в рамките на няколко седмици.

Не вярвайте на лъжите на ККП

Ключовата причина Тайван да се справи добре с кризата е, че не прие лъжите на Пекин за истина, нито пък повярва на лъжите на СЗО. Тайван знаеше добре за какво става дума и същото трябва да направим и ние.

Тайван предприе правилните стъпки, за да защити своите граждани, независимо от външната критика. Тъй като най-напред осигури своята собствена безопасност, страната сега е пример за света в справянето с кризата и му помага да направи същото.

Отварянето на икономиката на Америка трябва да стане колкото се може по-скоро и най-безопасно. Трябва да последваме примера на Тайван.

Джеймс Гори е писател и оратор от Южна Калифорния. Автор е на книгата „Китайската криза“.

Изразеното мнение в статията е на автора и може да не съответства на гледната точка на „Епок Таймс“.

С какво сме различни от другите медии?

 „Епок Таймс“ е най-бързо развиващата се независима медия в Америка. Ние сме различни от другите медийни организации, защото не се влияем от никое правителство, корпорация или политическа партия. Единствената ни цел е да предоставим на нашите читатели точна информация и да бъдем отговорни пред обществеността. Ние не следваме нездравословната тенденция на водената от дневния ред журналистика. Вместо това се основаваме на принципите на Истина и Традиция.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Дезертьорката от Северна Корея Йонми Парк (Епок Таймс)

Йонми Парк: Китай – Народната република на оковите

0
0
Харисън Форд на премиерата на "Дивото зове" в Лос Анджелис, Калифорния, 13 февруари 2020 г. (Richard Shotwell/Invision/AP)

Харисън Форд в черния списък на Китай

0
0
Демонстранти по време на митинг „Нашите тела, нашите спортове“ на Freedom Plaza във Вашингтон, 23 юни 2022 г. (Ана Мънимейкър/Getty Images)

Кой празнува 8 март?

0
0
Сградата на Европейската комисия в Брюксел, Белгия, на 10 ноември 2019 г. (symbiot/Shutterstock)

Какво ни спести Мъск за цензурата на ЕС в Twitter

0
0
Новак Джокович жестикулира

Новак Джокович побеждава Pfizer и Moderna в директни двубои

0
0
Логото на Microsoft и ChatGPT

Изкуствен интелект (AI) – ползите и опасностите от тази мощна технология

0
0
радикалния феминизъм

Феминизмът никога не е бил за равноправие

0
0
Университета на Минесота затвори своя Институт "Конфуций" през 2019 г. (снимка: Стивън Матюрен/Getty Images)

Запознайте се с новите китайски институти „Конфуций“

0
0
Работник реже тръби близо до въглищна електроцентрала в провинция Хъбей (Грег Бейкър/Getty Images)

Китайската компартия доказва, че борбата за „климата“ няма нищо общо с климата

0
0
masterbanner

Ли Хонгджъ, основателят на Фалун Гонг, публикува статията „Как се е появил човешкият род“

0
0
Погребални работници товарят тела във фургони за кремация в оживено местно погребално бюро в Шанхай на 13 януари 2023 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Реалните мащаби на пандемията в Китай и крахът на ККП

0
0
Фенове по време на Световната купа по Fortnite на стадион "Артър Аш" в Ню Йорк (Johannes Eisele/Getty Images)

Видеоигрите са мощно политическо оръжие

0
0
Следваща публикация
Въздушна снимка на лабораторията от 4-та степен на безопасност в Института по вирусология в град Ухан, провинция Хубей, направена на 17 април 2020 г. (Хектор Ретамал/ AFP/Getty Images)

Помпео: "Огромен брой доказателства свързват ККП вируса с лабораторията в Ухан"

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.