• За нас
  • Пишете ни!
събота, 23 септември, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

За кого се грижи Световната здравна организация?

отПитър Джан
13 април , 2020
За кого се грижи Световната здравна организация?

Логото на Световната здравна организация (СЗО) от централата ѝ в Женева (Снимка - FABRICE COFFRINI / AFP от Getty Images)

Действията на Световната здравна организация (СЗО), спечелила си ироничното название „Уханска здравна организация“, и на генералния ѝ директор, д-р Тедрос Аданом Гебрейесус, повдигат сериозни въпроси за политизирането на институцията и нескритите ѝ усилия да угоди на китайското комунистическо ръководство, докато Пекин продължава да крие информация за коронавируса, известен още с името „ККП вирус“.

СЗО вече има лоша репутация заради провали при справяне с епидемии през годините. Например през 2015 г., по време на мандата на подкрепяната от Пекин Маргарет Чан, СЗО призна, че е била „зле подготвена“ за избухването на заразата с ебола.

В статия на списание „Тайм“ СЗО изброява осем урока, които е научила от кризата, включително необходимостта от „по-ясна комуникация“. По-късно СЗО предлага девет мерки за по-добри резултати при бъдещи зарази, сред които и „работна сила в случай на спешна ситуация в глобален мащаб“ с фонд за финансиране на извънредни обстоятелства.

Разказите на Пекин

Но този път провалът на СЗО не се състои само в некомпетентността им, а и в открито разпространение на становищата на Пекин относно настоящата криза с коронавируса.

В началото на януари се чуха критики по адрес на СЗО заради това, че подкрепя Пекин в омаловажаването на вируса. Здравни експерти по цял свят бяха изумени, че въпреки драконовските мерки на Пекин за контрол върху информацията, включително заплахи с арест на лекарите-изобличители на епидемията, генералният директор на СЗО похвали Пекин за „гарантиране на нашата сигурност“ и обяви извънредно положение за общественото здраве в световен мащаб едва на 23 януари, дни след затварянето на Ухан, епицентъра на заразата.

Дотогава смъртоносният вирус вече беше достигнал Европа и Северна Америка.

СЗО увърта в продължение на дни, преди да даде на уханския вирус названието „COVID-19“, от страх да не обиди Пекин. Бавната реакция на СЗО да предупреди света за тази фатална болест доведе до обществено възмущение срещу Гебрейесус. В рамките на дни 456 000 души подписаха петиция с искане за неговата оставка.

Според уебсайта на СЗО Китай е 16-ият от 20-те най-големи донори на организацията, изоставайки далеч след САЩ, които са най-големият донор, дори след като администрацията на президента Доналд Тръмп предложи да съкрати финансирането им с 65 милиона долара. Въпреки това влиянието на Пекин върху СЗО е видимо и диктува многобройни критично важни решения.

Тревожно е и измамното управление на уебсайта на СЗО с информация за коронавируса. Например първоначално на английската версия на уебсайта пише: „Следните мерки НЕ СА ефективни срещу COVID-2019 и може да донесат вреда: пушене, вземане на билкови лекарства, носене на няколко маски и самолечение с антибиотици.“

Предупреждението срещу вземане на билкови лекарства присъства на френската, арабската и руската версии, но не и на китайската версия на уебсайта. Сега е премахнато и от английската.

СЗО очевидно лансира дезинформация за пандемията, отчитайки китайската рекламна кампания в подкрепа на традиционните китайски билкови средства за борба с коронавируса, което е тревожно, неетично и безотговорно, особено спрямо засегнатите пациенти и смелите медицински работници на фронтовата линия по цял свят.

Когато д-р Брус Айлвард, помощник-директор на СЗО, заяви, че начинът на справяне на Китай с коронавируса може да се ползва за пример от други държави, той със сигурност пропусна, ако не и подкрепи, системата на това оруелско общество, където липсват върховенство на закона, прозрачност и свобода на печата.

Изказването на д-р Айлвард пред медиите: „Ако имах COVID-19, бих искал да ме лекуват в Китай“ – провокира китайските интернет потребители незабавно да изтъкнат невежеството му относно ужасяващите условия на китайските заведения за изолация на болните. Един потребител дори публикува насмешлива покана към наивния канадец да се регистрира като жител на Ухан.

Коронавирусът беше открит от китайски лекари още през декември 2019 г., но Пекин възпря публичната му разгласа до 23 януари. Според доклада „Цензурирана зараза“ на Университета в Торонто, от 3 март 2020 г., от декември насам Пекин цензурира съдържание за коронавируса в социални мрежи като WeChat и YY и продължава да ограничава информационния поток по темата, включително коментарите за д-р Ли Уънлян – изобличителят на епидемията, който почина от коронавируса.

Безотговорно е СЗО, международните медии и правителствата по света да ползват без коментар данните и статистиките на Пекин, предвид репутацията му на фалшификатор на цифрите по време на епидемията с ТОРС и сега, при избухването на заразата от коронавирус в Ухан.

Западните медии, правителства и СЗО изглежда се доверяват на данните на Пекин, без да ги поставят под съмнение.

Това международно посредничество изглежда набляга на нуждите на комунистическите лидери в Пекин вместо на благосъстоянието на 1,3 милиарда китайци и още 23,7 милиона души в Тайван.

Тайванското чудо

През годините СЗО демонстрира навика да смесва политиката с общественото здраве.

Въпреки енергичните усилия на редица държави-членки Тайван не получава членство в СЗО и така няма достъп до данните и ресурсите на организацията. Това затъмнение беше от особено значение по време на епидемията от ТОРС през 2003 г. и сега, при пандемията от коронавирус.

С цел да накара Тайван да възприеме „една страна, две системи“, пропагандата на Пекин дори описва тайванците като „родна плът и кръв“. Но когато Тайван изпада в здравни кризи като ТОРС или коронавирус, или когато кандидатства за членство в СЗО, тази кръвна връзка изцяло се губи.

Според д-р Чен Чен-Джен – епидемиолог, възпитаник на университета „Джон Хопкинс“ и вицепрезидент на Тайван, Тайпе е получил от САЩ свързана с ТОРС информация през 2003 г., тъй като Пекин е отказал съдействие.

Статия на „Форен Полиси“ отбелязва, че „всяка година, близо 60 000 полета превозват 10 милиона пътници между Тайван и Китай. Тайван има особен интерес да предпази от най-новата здравна заплаха своите граждани и тези на света… Въпреки това беше изключен от спешните срещи на СЗО за новия коронавирус.“

Влиянието на Пекин върху решенията на СЗО и на други международни организации не остава незабелязано. На 14 май 2019 г. двама изследователи от „Центъра за нова американска сигурност“ издадоха доклада „Народна република на Обединените нации“, който хвърля светлина върху новопоявилия се ревизионизъм в международните организации.

В доклада се казва: „Китай все повече използва икономическа, политическа и институционална власт, за да променя отвътре глобалната система за управление… Така международните организации станаха сцена за идеологически спорове, в които целта на Пекин е да направи така, че авторитарното управление да изглежда законно колкото демократичното.“

Бидейки самоуправляваща се демокрация, Тайван се намира само на 130 км. от континентален Китай. Ако не друго, блокирането от Пекин на усилията на Тайван да стане член на СЗО по време на епидемията с ТОРС научи островната нация да изгради система за обществено здраве, така че да е подготвена за нова криза.

В същото време Тайван отхвърли континенталния комунистически режим. Президентът Цай Инуън спечели историческа подкрепа на последните избори. Тази подкрепа демонстрира силната обществена воля за поддържане автономност от континентален Китай. С отстраняването на лансирания от Пекин кандидат, страната се отрече от предложението на режима за „една страна, две системи“.

С над 850 000 тайванци, живеещи в континентален Китай, и още 400 000 работещи там, Тайван е посрещнал около 2,7 милиона жители на континентален Китай през 2019 г. и това прави острова най-уязвимото място в условията на пандемията от коронавирус.

Въпреки това прозрачността, карантината, социалното дистанциране, мерките за наблюдение, употребата на големи информационни масиви и ефективното главно командване се оказаха решаващи за ограничаването на смъртоносната болест до само 382 случая към 10 април.

Според редица здравни експерти най-важната мярка, предприета от тайванското правителство, е била забраната за пътуване към и от континентален Китай и Хонконг още преди разразяването на епидемията.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

С прочетения Манифест за независимостта от 22 септември 1908 г., княз Фердинанд става цар (снимка: исторически архив)

Честваме 115 години от независимостта на България

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Събраният плод от дренки се подготвя за производство на сироп (снимка: Милена Атанасова)

Рецепта за домашен сироп от дренки

0
0
Чешмата е изградена изцяло със средства от дарители, а идеята е на журналиста Георги Тошев (Ева Иванова/Epoch Times)

В памет на журналиста Милен Цветков откриват чешма в София

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Кадър от представление на първокласници от училище "Свети Климент Охридски" в Добрич, посветено на Трети март-национален празник на българия преди 1944 (снимка: dobrudja.tv)

Трети март – противоречивият национален празник

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни говори на пресконференция в края на срещата на външните министри от Г-7 в хотел Karuizawa Prince в Каруизава, Япония, 18 април 2023 г. ( Франк Робишон/Pool/AFP via Getty Images)

Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“

0
0
Ким Чен Ун, Ли Хонгжун и Сергей Шойгу на военен парад в Пхенян, Северна Корея (KCNA via Reuters)

Задълбочаващото се партньорство между Китай, Северна Корея и Русия буди тревога

0
0
Терминала за зърнени култури със силози за зърно в черноморското пристанище Констанца, Румъния (Anca Cernat/Reuters)

Полша, Унгария и Словакия въвеждат забрани за зърно от Украйна

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0
Логото на еврото пред централата на Европейската централна банка във Франкфурт (Ralph Orlowski/Getty Images)

Как зеленият фанатизъм и санкциите унищожиха германската икономика

0
0
Джордж Сорос произнася реч

Сорос: Тръмп ще застраши глобалисткото единство, ако спечели изборите

0
0
Руският президент Владимир Путин поздравява турския си колега Реджеп Тайип Ердоган преди разговорите им в Сочи, Русия, на 4 септември 2023 г. (Alexey Nikolsky/Pool/AFP via Getty Images)

„Нов етап“ в отношенията между Путин и Ердоган

0
0
Джо Байдън участва във видео среща със Си Дзинпин на 15 ноември 2021 г. (Alex Wong/Getty Images)

„Бомба със закъснител“ – какво означава коментарът на Байдън за китайската икономика

0
0
Електрически скутери на компаниите за споделена микромобилност Lime и Dott, паркирани за наемане на улица в Париж (Charles Platiau/Reuters)

Париж без електрическите тротинетки от днес

0
0
На 26 август 2023 г. на Площада на Републиката в Париж се проведе митинг с призив за прекратяване на продължаващото преследване на Фалун Дафа в Китай. (minghui.org)

Френски правителствени служители се обявиха в подкрепа на Фалун Гонг

0
0
Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, Брюксел, Белгия, на 29 януари 2020 г. (Alexandros Michailidis/Shutterstock)

ЕС: Закон за цифровите услуги ще регламентира съдържанието в интернет

0
0
Нургюл Салимова по време на Световната купа по шахмат в Азербайджан, 2023 г.(снимка:Rasim Huseynov)

Нургюл Салимова с исторически успех в шахмата

0
0
Следваща публикация
Медицински служител помага на пациент, нуждаещ се от лечение в болница, Хубей, 27 март 2020 г. (Noel Celis/AFP)

Провинция в Китай подготвя хиляди болнични легла поради задаваща се нова вълна от инфекции

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria