Фестивални прожекции, презентации, дискусии и работилници в Червената къща в София очакват своите гости и участници от 6 до 9 март
Фестивалът Възможното Образование 2025 (6 – 9 март) отвори врати в културния център „Червената къща“ в столицата с чисто ново съдържание, представяйки практики изцяло в България.
Има вече достатъчно образователни пространства и отделни учители в нашата страна, които практикуват човеколюбиво образование и доказват ежедневно, че е “възможно”. Да ги почетем, да им се порадваме, да се вдъхновим и учим от тях.“, споделят организаторите на фестивала и разказват:
В началото на 2024 г. се замислихме дали не е настъпил моментът за преименуване на Фестивала, който до този момент се наричаше “(не)Възможното образование”. Установихме, че целта на досегашното име вече не беше релевантна – в България има достатъчно образователни пространства (формални или не, официални или не), отделни класни стаи и учители, които всеки ден доказват, че човеколюбивото образование е напълно възможно. Родителите в такива места, макар все още да са малцинство, знаят колко благотворно се отразяват тези практики на децата им и не биха приели връщане назад. Време беше да се фокусираме върху популяризирането именно на това, което вече съществува в България. Така бе решено, че издание 2025 на Фестивала ще бъде посветено изцяло на човеколюбивите образователни практики в България, а “не”-то от името просто отпадна.
Програма на фестивала
07.03.2025 (петък) / 18.30 ч.
Училище за надежда (документален филм | 2024, България, 80′) – прожекция и дискусия
Официалното откриване на фестивала бе с прожекцията на документалния филм “Училище за надежда“, както и с дискусия със създателите на училището “Димитър Екимов” в село Русаля и авторите на филма за него. Основатели на училището са Анимари Димитрова и Златко Златков, чийто подход е различен от този, който срещат учениците обикновено в другите училища. Вече 10 години там грижа и приятелско отношение усещат деца от крайно бедни семейства, а с всекидневната им динамика и перипетии ни запознават режисьорката Яна Алексиева в документалния ѝ пълнометражен дебют.
“Важното е да свикнем един с друг, да се обичаме и да си помагаме” – това е едно от посланията, които чуват учениците в училището.
07.03.2025 (петък) / 18.30 ч.
ДрямкаТа | Има и друг начин (документален филм | 2025, България, 60′) – премиерна прожекция
Калин е тийнейджър, чиито интереси са да прави видео игри, и не намира смисъл и ценност в прекараното време в училище. След поредна неприятна ситуация с един от учителите му, той прави единственото, което вижда като възможно “спасение” от обзелото го безсмислие в този момент – излиза от час. Шляенето му по улиците го води до парка, където покрай нови запознанства открива, че ученето и училището могат да изглеждат различно и да се случват и по друг начин. Или всичко е било сън?
Дискусия на тема: “Използването на опита на училището в частни и общински учебни заведения”
08.03.2025 (събота)
11:00 – 13:00 ч. Диалогът между родител и учител: ключ към благополучието на детето – презентация и работилница с Асоциация Родители
Учителите и родителите са значимите възрастни за децата. Те са тези, които ги подкрепят да израстват и да се развиват. Пълноценната комуникация и партньорските отношения между семейството и училището/детската градина са от ключово значение, за да може всяко дете да постигне най-доброто на което е способно, да повярва в себе си и да бъде щастливо. В работилницата организаторите ще разгледат добрите примери и възможните решения за постигане на сътрудничество между родители и учители.
14:00 – 16:00 ч. Кинообразование и програма CinEd – презентация и работилница
Водещият, Даниел Симеонов от Арте Урбана Колектив, ще ни разкаже за работата си в училището на малкото село Дерманци и програма CinEd, посветена на повишаване на визуалната култура на учениците на възраст от 7 до 19 години. Работилницата ще представлява педагогическо преживяване, даващо възможности за социална и образователна рефлексия.
16.30 ч. Поколението Еразъм (документален филм | 2024, Италия, 67′) – прожекция
Премиера за България на документалния филм, създаден от Винсент Императо и вдъхновен от личния му опит с програмата Еразъм. Лентата проследява трансформиращото влияние на методите за неформално образование върху младите хора, като представя истории на участниците в младежка програма, организирана от НЧ “Бъдеще сега” в село Гудевица в Родопите. Филмът е показан на престижни фестивали, включително Festival del Cinema Europeo в Лече и The Hague Film Festival, където печели наградата за най-добър чуждестранен филм.
Панелна дискусия на тема: “Неформално образование за младежи”
09.03.2025 (неделя)
12:00 – 14:00 ч. ИГРАЕЩИЯТ ЧОВЕК – Настолните игри в образованието
- 11:00 – 12:00 ч. панелна дискусия
- 12:00 – 13:00 ч. обедна почивка и записване за втората част
- 13:00 – 14:00 ч. практическа сесия
Защо настолните игри могат да са част от човеколюбието в образованието? Къде да ги намерим и как да ги подберем? Как да се използват в клас, но и у дома? Организаторите ще предоставят възможност за обсъждане на тези и други въпроси, както и да се поиграе на: играта “Барабар” и математическата “Светът на Байта” – българската следа в топ 100 на иновациите на финландската организация HundrED; “Пирамида на храненето” – играта за начините на осигуряване на качествена храна за всички хора, както и играта за пътна безопасност “Пътят на промяната”. Организаторите са се погрижили да отговорят на разнообразните нужди на участниците, които освен да изпробват в реално време игрите, може да предпочитат да уточнят чисто практически въпроси или да обсъдят философията на подхода.
14:30 – 16:30 ч. Разбиране вместо наказание: ролята на възрастните в конфликтните ситуации – работилница
Един от основните въпроси на работилницата е: Как да разбираме и предотвратяваме агресията сред децата и младежите? Вместо наказания и забрани, организаторите ще говорят за подкрепата, която може да дадат като родители и учители. С опитния педагог Генадий Матвеев ще се изследват причините за рисковото поведение и ще се потърси път към изграждане на доверие и позитивни промени.
17:00 – 19:00 ч. Финал на Фестивала: Заедно към промяната!
За финала на фестивала „Възможното Образование 2025“ организаторите споделят: Синтезираме преживяното, обменяме идеи и се вдъхновяваме за действие! Ще преживеем интерактивна драматизация по реална история, ще се забавляваме заедно и ще обсъдим как всеки от нас може да допринесе за човеколюбивото образование.,
Участие във фестивала
За да се запази място за участие на фестивала, е необходимо да се направи регистрация и предварително дарение чрез формуляр, достъпен от тук. Препоръчителна стойност на дарението за едно събитие е 10 лв., като при дарение над 30 лв. всеки получава пропуск за всички събития във Фестивала.
Фестивал Възможното образование е нестопанска, доброволческа инициатива, която не формира печалба. Приходите от дарения се използват за покриване на разходите по провеждане на събитието.
Заповядайте на фестивала „Възможното Образование 2025“ в културния център „червената къща“ на адрес ул. „Любен Каравелов“ №15 – очакват ви споделени емоции, вдъхновение и много заряд за бъдещето!