• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

Запознайте се с новите китайски институти „Конфуций“ – работилниците за обучение „Лубан“

отДжон Мак Глион
7 февруари , 2023
Запознайте се с новите китайски институти „Конфуций“ – работилниците за обучение „Лубан“

Университета на Минесота затвори своя Институт "Конфуций" през 2019 г. (снимка: Стивън Матюрен/Getty Images)

На територията на България има два института „Конфуций“, интегрирани в академичните системи на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. В края на 2021 г. стартира първата работилница „Лубан“ в България, а именно новият българо –китайски център в Аграрния университет в Пловдив, открит от посланика на Китайската народна република в София Дун Сяоддзюн и ректора на университета проф. Христина Янчева. 

Организацията Ханбан, която е тясно свързана с Китайската комунистическа партия (ККП), създава програмата Институт „Конфуций“ през 2004 г. Привидно програмата е създадена, за да помогне за популяризирането на китайския език и култура в световен мащаб. Но световната общност все повече изразява опасения, че Китай я използва за разпространение на политическа пропаганда.

Много вероятно е днес да съществуват 525 такива института в 146 различни държави и региони. Обвинени, че са нещо повече от троянски коне на ККП, тези институти са си спечелили лоша репутация. Това обяснява защо редица държави решиха да ги закрият. Дания, Финландия и Швеция, които са само три от тези държави, предприеха мерки за пълното им премахване. 

Това може би обяснява защо ККП е създала нова инициатива – нека я наречем програма „Институт Конфуций 2.0“ . Както показвам в този материал, има много причини да се смята, че новата програма ще бъде също толкова опасна, колкото и първоначалната.

Миналата година в статия за хонконгската медия South China Morning Post Конър Майкрофт обсъди нова поредица от семинари, финансирани от ККП, които се появиха (и продължават да се появяват) по целия свят. Интригуващият материал започва с разглеждане на професионално училище в индонезийската провинция Източна Ява, където се преподават уроци по автомобилно инженерство и поддръжка на превозни средства. В същото време в град Сетубал, Португалия, учениците могат да научат тънкостите на технологиите за автоматизация и промишлената роботика. А неотдавна професионално училище в централноазиатската държава Таджикистан започна да предлага дипломи в областта на градското топлоенергийно планиране.

Какво е общото между тези три места? Досещате се, че и трите са тясно свързани с китайски инвестиции. „Въпреки разнообразието от образователни дисциплини и огромните разстояния между локациите – отбелязва Майкрофт – всички тези обучителни центрове съществуват под един и същ образователен чадър, произхождащ от северния китайски пристанищен град Тиендзин.“

Преди да прочетете този материал, вероятно никога не сте чували за работилниците „Лубан“ (Luban Workshop). Ако е така, не се чувствайте неудобно – не сте сами. Извън Китай тези центрове за обучение са получили много малко информация. Защо това е така? В края на краищата, от 2016 г. насам са открити най-малко 25 работилници Luban Workshop в 23 различни държави. Наред с Индонезия и Португалия, сред другите държави домакини са Египет, Етиопия, Индия, Индонезия, Пакистан, Тайланд и дори Обединеното кралство.

През септември миналата година медията Eurasiannet публикува материал, в който се обсъжда възходът на Luban Workshops и защо тези центрове трябва да се разглеждат като „втория етап“ на инициативата „Един пояс – един път“. Създаден, за да институционализира присъствието на ККП в сферата на „меката сила“, „Един пояс – един път“ – обширен и скъп) инфраструктурен проект, който обхваща целия свят – има 146 члена. Когато дадена държава подпише договор за членство в инициативата, Китай намира много начини да се намеси в политиката, културата и образователните институции на приемащата държава. Подписването на споразумение с Пекин, в много отношения, означава да се „предадат ключовете от къщата“.

gvadar v pakistan
Пристанището Гвадар в Пакистан – инфраструктурен проект за милиарди долари, в който Китай инвестира като част от инициативата „Един пояс – един път“ , 4 октомври 2017 г. (снимка: Амели Херенщайн/Getty Images)

Не е изненадващо, че институтите „Конфуций“ се намират предимно в страни, които са членове на „Един пояс – един път“. Същото може да се каже и за работилниците „Лубан“. Институтите „Конфуций“ са широко разглеждани като средства за различни форми на шпионаж. Защо да очакваме нещо различно от тези обучителни центрове? На тях трябва да се гледа като на ново допълнение към офанзивата на Пекин в областта на меката сила.

Меката сила е значително по-евтина – и вероятно далеч по-ефективна – в сравнение с твърдата като военната сила, да речем. Не бива да се подценява способността на ККП да поощрява, а не да принуждава. Когато се мисли за китайската „мека сила“, човек се сеща за пропагандата и цензурата. А когато се мисли за пропаганда и цензура, човек неизбежно се сеща за онлайн света, където профилите в социалните медии се следят отблизо и се популяризират фалшиви новини. Не е задължително обаче човек да се намира във виртуалния свят, за да се сблъска с китайската пропаганда и цензура от първа ръка.

Институтите „Конфуций“ са не само средства за шпионаж, но и служат за разпространение на фалшива информация и сплашване. Когато става въпрос за начинания, одобрявани от ККП, винаги трябва да се стремим да разберем какво наистина се случва зад кулисите и какви са истинските мотиви. Когато ККП казва: „Ние сме тук, за да помогнем“, трябва да се запитаме: „Кому точно да помогнем?“

ККП създава тези институти и центрове, за да разпространява фалшив образ на комунистически Китай. За да направи това, тя потиска гласовете на разума, сериозните разследванията и всеки политически коментар, които директно представят бруталността на китайския режим. Именно това прави работилниците „Лубан“ толкова опасни.

Според гореспоменатия материал на Eurasian, в сравнение с Институтите „Конфуций“, които по очевидни причини са обект на голямо внимание, тези обучителни центрове „са по-практични“ и не са толкова сложни за създаване. С други думи, те изискват по-малко бюрокрация и предизвикват по-малко тревоги. Създаването на инициатива като Институт „Конфуций“ изисква много нива на одобрение. В сравнение с това работилница „Лубан“ се изгражда по-лесно. Изграждането на тези работилници е по-лесно най-вече поради факта, че са толкова нови. Светът просто не е имал достатъчно време или достатъчно информация, за да осъзнае напълно потенциалните заплахи, които те представляват.

Сега обаче, когато вече знаем, че те са просто още една част от вредната програма на ККП „Един пояс – един път“, още една струна в лъка на меката сила на Пекин, е време да кажем „не“ на тези работилници, които крият в себе си толкова много рискове и потенциални заплахи.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.

Джон Мак Глион е изследовател и публицист. Занимава се с психология и социални отношения и проявява голям интерес към социалната дисфункция и медийната манипулация. Негови трудове са публикувани в New York Post, The Sydney Morning Herald, Newsweek, National Review, The Spectator US и др.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Може ли изкуственият интелект да създава изкуство? Сотбис казва да

Може ли AI да създава изкуство? Sothebys казва „Да“

0
0
Разгадаване на парадокса на трудолюбивите бедни в Китай

Парадоксът „трудолюбивите бедни“ в Китай

0
0
Тръмп открива непреднамерени съюзници в своята търговска война с Китай

Тръмп открива неволни съюзници в своята търговска война с Китай

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
В България е докладван недостиг на 7 медикамента (Ryan Remiorz/The Canadian Press)

На какво се дължи недостигът на лекарства и как ще реагира ЕК

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria