Getting your Trinity Audio player ready...
|
Едно от предложенията призовава за прекратяване на стажантските обмени между медицински институции в Китай и Великобритания
Група британски законодатели, адвокати и жертви на преследване от страна на Китайската комунистическа партия (ККП) се събраха на изслушване в Лондон на 5 ноември, за да повишат осведомеността за това как западното медицинско общество може по невнимание да допринесе за практиката на китайския режим за принудително отнемане на органи.
Елинор Стивънсън, адвокат и правен консултант на Международната коалиция за прекратяване на злоупотребите с трансплантации в Китай, заяви, че медицинските специалисти могат да бъдат съучастници в престъпленията на комунистически Китай, ако предоставят клинично обучение на китайски трансплантационни хирурзи, които вероятно са замесени в насилственото отнемане на органи.
„Не е необходимо обвиняемият да знае за точното престъпление, което ще бъде извършено“, каза тя по време на изслушването.
Стивънсън заяви пред НТД, сестринската медия на The Epoch Times, че западните медицински списания също може да станат съучастници, като приемат статии, свързани с трансплантации, от китайски изследователи, които не могат да отговорят на жизненоважния въпрос как са били набавени органите – което означава, че няма доказателства за доброволно съгласие от страна на донорите на органи.
„Нуждаем се от политическа воля от страна на правителството на Великобритания, която да ни помогне да разберем за сътрудничеството между западните медицински структури и специалистите, които работят в тях, да се опитаме да разберем какво обучение се провежда, кои списания приемат изследвания, да разберем какви лекарства се доставят“, каза тя.
Тя отбеляза, че през 2023 г. е имало неуспешен опит за внасяне на поправка по въпроса в законопроекта за обществените поръчки на Великобритания. Поправката щеше да забрани на доставчиците, за които е установено, че участват в насилствено отнемане на органи, да получават обществени поръчки.
Стивънсън изрази загриженост относно програмите за обмен на студенти и млади лекари, тъй като китайските болници изпращат свои стажанти в западни болници.
„Така че програмите за обмен на болници трябва да извършат своята надлежна проверка, за да видят откъде идват тези стажанти; в противен случай съществува риск те да бъдат законно замесени в принудителното отнемане на органи“, каза тя. „Дали [стажантите] идват от болница, за която е известно, че извършва трансплантации с насилствено отнети органи?
„Или, ако не е известно, че извършват операции по принудително отнемане на органи, има ли други индикатори, че извършват операции, като например рекламиране на органи с предварително определени срокове за изчакване? Това не е възможно при нормални обстоятелства.“
От години Китай отдавна е привлекателна дестинация за туристите, които се занимават с трансплантации, като се има предвид, че китайските болници могат да предложат необичайно кратки срокове за чакане за подходящи органи. Този феномен е възможен, тъй като режимът използва затворници на съвестта като жива банка за органи, според разследващи доклади и предишни репортажи на The Epoch Times.
Фалун Гонг
По време на събитието лорд Дейвид Алтън от Ливърпул каза, че много от жертвите на отнемане на органи в Китай са практикуващи Фалун Гонг, които са били обект на „отвратително преследване“ от страна на режима през последните 25 години.
„До момента са докладвани над 5000 документирани случая на практикуващи Фалун Гонг, починали вследствие на преследване“, каза той. „Но в страна, която насилствено отнема органи от затворници на съвестта, а след това изгаря останките им, за да бъдат унищожени всички доказателства – това може да е само върхът на айсберга, нямаме представа колко недокументирани смъртни случаи може да е имало.“
„Никой не трябва да бъде изправян пред затвор, мъчения или клане заради своите религиозни или духовни убеждения.“
Фалун Гонг, известен също като Фалун Дафа, е духовна практика, която включва плавни медитативни упражнения и морални учения, основани на принципите на истинност, състрадание и толерантност. Представен на обществеността през 1992 г., Фалун Гонг бързо придобива популярност в Китай, като до 1999 г., според официалните оценки, повече от 70 милиона души се занимават с тази практика.
ККП счита тази популярност за заплаха и през юли 1999 г. започва мащабна кампания срещу Фалун Гонг. Оттогава насам милиони практикуващи са задържани в затвори, трудови лагери и други съоръжения, като стотици хиляди от тях са измъчвани по време на престоя им в затвора, според Информационния център на Фалун Дафа.
През 2006 г. първите очевидци изнасят доказателства, че китайският режим е отнемал органи на затворници, докато те са били все още живи. През 2019 г. престъпленията на ККП бяха потвърдени от Китайския трибунал, независим народен съд в Лондон, след 18-месечно разследване.
Трибуналът установи, „извън всякакво съмнение“, че китайският режим е отнемал насилствено органи от затворници на съвестта в продължение на много години, като основните жертви са били практикуващи Фалун Гонг.
Трибуналът констатира, че медицинските тестове, проведени върху затворници на съвестта от Фалун Гонг и уйгури – но не и върху други затворници – са „използвани за оценка на функцията на органите им“.
Двама китайски практикуващи Фалун Гонг – и двамата лишени от свобода заради вярата си – споделиха по време на събитието как едва не са станали жертви на насилствено отнемане на органи.
Тиен Син, който пристигна в Обединеното кралство през януари, за да поиска убежище, заяви, че е преживял десетилетие на преследване, като през годините е прекарал време в различни затвори.
По време на престоя си в затвора Тиен каза, че е бил подложен на различни форми на изтезания, включително електрошок и робски труд. Той също така припомни, че той и други лишени от свобода практикуващи Фалун Гонг са били принуждавани да се подлагат на рентгенови лъчи и кръвни изследвания.
Тиен подозира, че не е бил убит, тъй като органите му не са били съвместими с тези на пациенти, които по това време са очаквали операция за трансплантация.
Хан Фей, пристигнала в Обединеното кралство през 2023 г., разказва, че е била подложена на компютърна томография, ултразвук и кръвни изследвания, докато е била задържана в Пекин.
Тя разказа за инцидент, при който полицай я държал на земята и почти я удушил, докато лекарка й вземала кръв.
Препоръки
По време на изслушването на 5 ноември канадският адвокат по правата на човека Дейвид Матас предложи 12 препоръки за това как Великобритания може да избегне съучастие в насилственото отнемане на органи от ККП.
„Избягването на съучастие [е] напълно по силите на Обединеното кралство“, заяви Матас пред НТД.
Една от препоръките е правителството да забрани влизането в страната на всеки, който е замесен в злоупотреби с трансплантации на органи в чужбина. Матас заяви, че парламентът на Великобритания трябва да разшири обхвата на действащото си законодателство, като позволи преследването не само на британски граждани, но и на посетители от Китай, които са участвали в насилствено отнемане на органи.
Друго предложение призовава за прекратяване на сътрудничеството между Китай и Обединеното кралство в областта на трансплантациите. Например, казва Матас, британските здравни специалисти не трябва да предоставят обучение на лекари или медицински сестри, които да участват в трансплантации в Китай, и не трябва да пътуват до Китай за конференции по трансплантации.
Матас предложи също така Обединеното кралство да измени своя Закон за държавния имунитет, така че извършителите да не могат да се позовават на държавен имунитет, когато са преследвани в Обединеното кралство за своите престъпления или са изправени пред граждански искове от представители на жертвите.
Отделно от това Матас предложи и четири различни препоръки за това какво може да направи Обединеното кралство, за да накара Китай да се откаже от тази ужасяваща практика.
„Мисля, че Обединеното кралство може да възобнови диалога за правата на човека. Те могат да направят изявления в Съвета по правата на човека на ООН. Те могат да повдигнат въпроса в Съвета за сигурност. Могат да повдигнат въпроса в Общото събрание на ООН“, каза Матас. „Така че има много неща, които правителството на Обединеното кралство може да направи и които не е направило досега.“
По време на изслушването беше цитиран и неотдавнашен доклад за състоянието на преследването на практикуващите Фалун Гонг от ККП в Китай и Обединеното кралство, изготвен от Британската асоциация Фалун Дафа.
Докладът предлага на правителството на Обединеното кралство да наложи „ефективни и целенасочени санкции в стил Магнитски“ на китайски служители, отговорни за нарушаване на човешките права срещу практикуващи Фалун Гонг; да забрани на британски компании да доставят оборудване, устройства или имуносупресори за трансплантация на органи в Китай; и да предложи законодателство, подобно на Закона за защита на Фалун Гонг в САЩ.
Камарата на представителите на САЩ прие Закона за защита на Фалун Гонг през юни. Ако бъде приет, законът ще изисква от Съединените щати да избягват всякакво сътрудничество с Китай в областта на трансплантацията на органи и да въведат целенасочени санкции и визови ограничения за справяне с преследването на Фалун Гонг.