• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Традиционна култура

Златното сечение в древната архитектура

отД. Х. Уайт
26 ноември , 2023
Златното сечение в древната архитектура

Хората предпочитат класическата архитектура. Партенонът в Атина, Гърция, 1978 г. (Стив Суйен/CC BY 2.0)

Getting your Trinity Audio player ready...

Древните архитекти са проектирали сгради, за да свържат хората с божествеността

„Доброто, разбира се, винаги е красиво, а на красивото никога не му липсват пропорции.“ Платон

Думите на Платон продължават да звучат актуално и днес. Архитектите например трябва внимателно да начертаят своите творения по подреден начин. Макар че има безкрайно много начини да се направи това, древните архитекти са знаели за един скрит код: Златното сечение, наричано още Златна среда или Божествена пропорция и е свързано със Златния правоъгълник, Златния триъгълник и други, подобни термини.

Архитектите са прилагали тази пропорция в историята, създавайки най-големите архитектурни постижения в света, като пирамидите в Египет и Партенона в Атина.

„Златното сечение преминава дълбоко през тъканта на сътворението, тъй като се проявява тук, в това физическо измерение“, казва архитектът и архитектурен фотограф Джеймс Х. Смит в интервю по телефона.

Златното сечение може да бъде разбрано визуално, ако се изучи един специален правоъгълник – златен правоъгълник. Златното сечение е съотношението между късата и дългата страна, или 1: 1,618.

zlatnijat pravoagalnik
„Златният правоъгълник“, от онлайн курса на Дъг Пат „Академия за архитекти“ (с любезното съдействие на Дъг Пат)

Когато поставите квадрат в Златния правоъгълник, той образува нов по-малък златен правоъгълник (завъртян вертикално). Ако добавите квадрат в този нов Златен правоъгълник, той образува нов, още по-малък Златен правоъгълник. Този модел се повтаря безкрайно.

„Завладяващ аспект на Златния правоъгълник е фактът, че във вътрешността му може да се начертае спирала, като се свържат стратегически точки от всеки все по-голям квадрат. Спираловидната форма е идентична с тази, която се среща в природата“, казва Дъг Пат в „Златният правоъгълник“, част от неговия онлайн курс „Академия за архитекти“.

Можете да видите същата пропорционална спирала в Млечния път, урагана, черупката на наутилус, главата на слънчогледа и дори в нашата ДНК.

„Пропорцията продължава да е безкрайно по-малка (за микрокосмоса) и по-голяма (за макрокосмоса), както се вижда от правоъгълника, докато той се върти и спираловидно се смалява“, казва Смит. Платон би го описал, както го тълкува Смит, като „сянка на една по-висша истина“.

„Във висшите сфери – продължава Смит – всичко е много фино подредено в пропорции. Тази пропорция, или златното сечение, е в основата на това, което възприемаме като красиво… Ето защо класическите архитекти са го използвали в своите сгради (творения), за да бъдем в хармония с природата и божественото.“

Но това не е просто решетка, която може да се постави върху произволен дизайн. Това е свещено съотношение.

„Древните са знаели, че то е запазено за специални творения – казва Смит. – Като дизайнер и творец аз все още не съм го използвал, защото чувствам, че не съм достигнал необходимото ниво. Не чувствам, че съм заслужил тази сфера.“

dzhejms h. smit
Архитект и архитектурен фотограф Джеймс Х. Смит (Джеймс Х. Смит)

Смит предполага, че класиците също може да не са оповестили, че са използвали златното сечение.

„Това е тайна, небесна тайна, вероятно позната и използвана само от онези, които са имали мъдростта да знаят къде и как да я използват“, казва той.

Но при наличието на улики за съществуването ѝ, отпечатани в тъканта на целия живот, златното сечение не би могло да остане тайна завинаги.

Древен Египет

Голямата пирамида в Гиза, построена около 2560 г. пр.н.е., е един от най-ранните примери за използване на златното сечение в архитектурата. Всъщност златната пропорция присъства в цялостната геометрия на постройката. Например площта на четирите стени, разделена на площта на основата, е 1,618.

Друг пример може да се види, ако се направи напречен разрез на пирамидата, който представлява два правоъгълни триъгълника. Хипотенузата на единия триъгълник, или правата, която минава нагоре по стената на пирамидата до нейния връх, е 186 м; разстоянието от средата на основата до стената (половината от основата) е 115 м. Ако разделите 186 м на 115 м, резултатът отново е 1,618.

naprechno sechenie na piramida
Напречно сечение на пирамида, както се вижда в „Златният правоъгълник“ от онлайн курса на Дъг Пат „Академията на архитекта“ ( Дъг Пат)


„Срещаме [златното число] толкова често, че вероятността то да се дължи на случайност е нулева. За мен тя е безкрайно малка; честно казано, тя е като нула – казва математикът и архитект Клод Генцлинг в документалния филм „Откровението на пирамидите“. – Дори за един математик, тоест човек, който може да преценява вероятността, е логично, че обемът на тази пирамида с нейните многобройни възможности е бил избран, за да се разкрие чрез нея Златното число.“

Древна Гърция

Това свещено съотношение става известно като Phi (или Φи) наречено на древногръцкия скулптор, художник и архитект Фидий от V век пр.н.е. Фидий го използвал при създаването на Партенона, както и в статуята на богинята Атина.

dizajnat na partenona
Дизайнът на Партенона също се основава на златния правоъгълник (С любезното съдействие на Дъг Пат)

В „Елементите на динамичната симетрия“ Джей Хамбридж подкрепя предположението, че Фидий е използвал златното сечение в своите проекти. Например Хамбридж обяснява, че височината на сградата на Партенона се основава на пропорциите на златния правоъгълник.

„Архитектурата е чудесно място за изследване на използването на златния правоъгълник, защото сградите са изградени от правоъгълни форми като прозорци, врати, стаи и фасади“, казва Пат в своя онлайн курс „Златният правоъгълник“.

За да заздрави вярата на поклонниците с божествеността, Фидий извайва и статуята „Атина Партенос“ вътре в храма в тези божествени пропорции. Например от главата до кръста е 1, а от кръста до краката – 1,618.

Векове по-късно Леонардо да Винчи също илюстрира връзката на човешката анатомия със златното сечение в своите скици, като например „Витрувианския човек“. Златната спирала може да се види например в ухото на човека; или пък ръката до предмишницата съответства на съотношението 1: 1,618. Дори пръстите на ръцете ви са разделени на намаляващи поредици от секции, като всяка пропорция съответства на Фи.

leonardo da vinci
„Витрувианският човек“ на Леонардо да Винчи (Обществено достояние)

„Наблюдавайки златното сечение в собствения си строеж и в природата, архитектите от онова време разбирали същността на сътворението“, казва Смит.

„В онези времена те са изпитвали голямо благоговение и са осъзнавали божественото. Те използвали това съотношение в строителните системи и пропорции, така че също да проектират в хармония с природата на сътворението, запазвайки божествената пропорция за проектирането на значими сгради, като например храмове. Тези места се превръщали в свещени, в места за връзка с висшите сфери, с божествените сфери.“

„Тази пропорционална тъкан не е толкова разпространена в архитектурата днес; тези вечни истини липсват в застроената среда“, казва Смит, а след това задава въпрос:

„Възможно ли е завръщането на красивата класическа архитектура да е само един от отговорите за пренастройване към по-висши сфери, към по-висш ред? С това красотата ще разцъфне отново и ще ни свърже отново с една по-висша истина.“

Джей Ейч Уайт е журналист в областта на изкуството, културата и мъжката мода, живеещ в Ню Йорк.

ВИЖТЕ СЪЩО
dvama vladeteli s mnogo obshti cherti
От Изтока и Запада – двама величествени владетели променят света
trakijsko sykroviste1
Панагюрското златно съкровище – уникален поглед в миналото
UNE Mosaic swastika in excavated Byzantine Church in Shavei Tzion Israel 657x447 1 1
Историята на символа свастика
sokrat avtor leonidas drosis 1
Сократ – основоположник на културата
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Надбягване с коне на Тодоровден в с. Негован, Софийско 1946 г. (Снимка: К. Василев, ИЕФЕМ - АЕИМ № I-21_5)

 Тодоров ден е!

0
0
(https://www.freepik.com/)

Три заръки на нашите предци за разпознаване на хоратa

0
0
roasted fish garnished with lemon slices served with vegetables

Никулден – празникът на Свети Николай и морските стихии

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
Частни самолети паркирани във военновъздушната база Дюбендорф, източно от Цюрих, 18 януари 2023 г. (Себастиен Бозон/AFP via Getty Images)

Световните елити отделят толкова въглерод, колкото 66% от населението

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria