Независимият филм „Звукът на свободата“, пресъздаващ истински събития, разкрива страшната картина на трафика на деца и тяхното сексуално експлоатиране
Може би не всички знаят, че трафикът на хора (половината от които са деца) е втората по мащаб най-голяма организирана престъпност, която носи на извършителите над 150 милиарда долара годишна печалба (близо 270 милиарда лева). Това престъпление, което е съвременен вид робство, надвишава по печалби нелегалната търговия с оръжие и е на път да надмине дори некоронования бос на нелегалния бизнес – трафика на наркотици.
Причината, както разбираме от вълнуващата лента „Звукът на свободата“ (“Sound of Freedom”) е, че торба кокаин може да бъде продадена само веднъж, докато 5-годишно дете може да бъде продавано „от пет до десет пъти на ден в продължение на 10 години.“
Завладяващата продукция, която пресъздава действителни лица и събития, проследява героичните усилия на Тим Балард – бивш агент от Департамента за вътрешната сигурност на САЩ, да спаси сексуално експлоатирани деца, отвлечени от международна престъпна мафия. Отдаден на тази благородна идея, през 2013 г. Балард напуска своята 12-годишна федерална кариера, за да продължи сам освободителната си мисия.
Впоследствие той основава неправителствената организация Operation Underground Railroad, която работи с органи на реда по целия свят, за да спасява деца от нелегален трафик и експлоатация, и да помогне на оцелелите да се върнат към нормален начин на живот.
В образа на Тим Балард се превъплъщава актьорът Джим Кавийзъл – най-известен с ролята си във филма „Страстите Христови“ на Мел Гибсън.
Сюжетът
В първата половина „Звукът на свободата“ представя проблема с незаконния трафик на деца, а втората половина показва самоотвержените усилия за борба с него и изразява надежда за неговото премахване. По думите на продуцента Едуардо Верастеги, който също играе във филма, целта е аудиторията в кината да стане надеждата на тези деца за слагане край на това отвратително престъпление.
В началото лентата ни отнася в Хондурас, където баща на 11-годишно талантливо и красиво момиче и 7-годишния ѝ брат е подлъган да ги заведе на прослушване в столицата Тегусигалпа, за да станат бъдещи звезди в развлекателната индустрия. Бащата е измамен и децата са отвлечени.
След това действието ни пренася в граничещ с Мексико град в щата Калифорния, където педофил, който предлага по интернет деца за сексуални забавления на потенциални клиенти е следен и заловен от федералните агенти на САЩ, един от които е Тим Балард.
Балард обаче е убеден, че престъпникът може да ги отведе до големите мафиоти и се заема да се добере до тях с цената на кариерата си и рискувайки живота си.
Оттук нататък сюжетната линия ни превежда през сърцераздирателни ситуации, спиращи дъха сцени от опасния международен лабиринт на трафика на хора и ни прави съпричастни с емоционалната борба на героя на Кавийзъл, чийто живот е белязан от 12-годишния му трудов стаж в борбата с това ужасяващо погазване на човешките права. Пред очите ни се сменят детски лица и разнообразни типажи, някои от които непреодолимо отблъскващи, но всички до един реално съществуващи личности.
Отличната актьорска игра ни въвлича във водовъртеж от състрадание, отчаяние, гняв, очакване и облекчение, всички от които пълнят очите със сълзи.
Боксофис хит
Филмът на режисьора Алехандро Монтеверде дебютира в американските киносалони на 4 юли 2023, въпреки че е бил завършен преди години. “Звукът на свободата” е заснет през 2018 г. в Картахена, Колумбия и е продуциран от 20th Century Fox. Дисни обаче става собственик на студиото през 2019 г. и решава да игнорира филма.
Други големи филмови студия, като Netflix и Amazon също отказват да го покажат. Едуардо Верастеги споделя в интервю с Джошуа Филип, водещ на рубриката “Crossroads” по EpochTV , за съкровената си мечта да получи помощ от ангел. В ролята на този ангел се явяват Angel Studios, които „спасяват“ продукцията и придобиват правата за нейното разпространение в световен мащаб.
Изборът на датата 4 юли не е случаен, тъй като това е Денят на независимостта на САЩ, в който американците празнуват свободата на своята държава. Това, според създателите на „Звукът на свободата“ отправя чудесно послание към всички нас, а именно – можем ли да върнем свободата на тези деца?
Междувременно лявоориентираните масмедии побързаха да разкритикуват филма. Washington Post написа, че критици обвиняват „Звукът на свободата“ в изопачаване на истината за детската експлоатация и че допринася за конспиративни теории.
“The Guardian” нарече филма „параноичен“ и обвини Кавийзъл, че открито подкрепя конспирации за съмнителна международна кабала, която отвлича деца, за да консумира техните органи.
Публиката обаче е на съвсем друго мнение. До момента над два милиона зрители в САЩ са гледали лентата. „Звукът на свободата“ се превърна в боксофис хит, изпреварвайки дори последната Дисни продукция „Индиана Джоунс и реликвата на съдбата“, която излезе на големия екран четири дни по-рано.
Съгласно уебсайта Box Office Mojo, който следи приходите от боксофисите, „Звукът на свободата“ зае мястото на най-касов филм на 4 юли с 14,24 милиона долара, следван от „Индиана Джоунс и реликвата на съдбата“ с 11,70 милиона долара.
Програмата „Pay it Forward“
След финалните надписи Кавийзъл отправя послание към зрителите, в което говори за специалната програма „Pay It Forward“, която позволява на хора с ниски или ограничени доходи да гледат прожекцията безплатно. Благодарение на нея, желаещите могат да платят за билетите на други хора, които не могат да си позволят да си ги купят сами.
„Ако милиони от нас се съберат, за да гледат този филм, можем да дадем тласък на движението в помощ на спасяването на милиони деца по света. Вие също можете да изпратите посланието, че Божиите деца не са за продан“, е финалният призив на актьора.
„Звукът на свободата“ все още няма дати за прожекции в България, но искрено се надяваме, че общественият интерес по темата за международния трафик на деца ще го доведе скоро и до родните киносалони.