Какво да очакват потребителите?
Бордът на директорите на Twitter одобри предложението на Илън Мъск да закупи социалната медия за 44 млрд. долара или 54,20 долара на акция. Това съобщи компанията на 25 април.
„Twitter има цел и значимост, засягащи целия свят. Дълбоко се гордеем с нашите екипи и сме вдъхновени от работата си, която никога не е била по-важна“ – заяви главният изпълнителен директор Парадж Агравал в изявление на компанията.
Мъск заяви: „Свободата на словото е в основата на функциониращата демокрация, а Twitter е цифровият градски площад, където се обсъждат въпроси, жизненоважни за бъдещето на човечеството. Искам също така да направя Twitter по-добър от всякога, като усъвършенствам продукта с нови функции, направя алгоритмите с отворен код, за да увелича доверието, победя спам ботовете и удостоверя всички хора. Twitter има огромен потенциал – с нетърпения очаквам да работя с компанията и общността от потребители, за да го отключим.“
От 4 април, когато Twitter потвърди, че Мъск е придобил значителен дял в компанията, акциите се повишиха с близо 30%.
През последните седмици имаше много обрати – от отхвърлянето на място в борда на директорите на компанията до множество анкети в Twitter от милиардера.
Първоначално членовете на борда на директорите се противопоставиха на офертата на Мъск, възприемайки я за враждебно поглъщане.
До споразумението се стигна, след като миналата седмица Мъск потвърди, че е осигурил 46,5 млрд. долара под формата на финансови ангажименти за финансиране на поглъщането. Това включва финансиране от 25,5 млрд. долара с дълг чрез Morgan Stanley и други финансови фирми.
Очаква се сделката да бъде финализирана тази година, след което Мъск планира да направи компанията частна. Goldman Sachs, J.P. Morgan и Allen & Co. работят като финансови съветници на Twitter, докато Morgan Stanley е водещ финансов съветник на Мъск.
Списъкът с промени на Илън Мъск
Основната цел на кръстоносния поход на Мъск е да насърчи свободата на словото в социалната медия. Мъск се описва като „абсолютен привърженик на свободата на словото“ и нарича уебсайта „обществен площад“.
„Надявам се, че дори и най-лошите ми критици ще останат в Twitter, защото именно това означава свобода на словото“, написа Мъск в Twitter малко преди обявяването на сделката.
„Инвестирах в Twitter, тъй като вярвам в потенциала му да бъде платформа за свобода на словото по целия свят, и вярвам, че свободата на словото е обществен императив за функционираща демокрация“, заявява той.
„Откакто направих инвестицията си обаче, осъзнавам, че компанията няма да процъфтява и няма да служи на този обществен императив в сегашния си вид. Twitter трябва да бъде трансформиран в частна компания.“
Мъск разкри неодобрението си относно перманентното спиране на акаунти и намерението си да го замени с „временно спиране на достъп“. Или ако бъде публикуван спорен туит, Мъск иска „да остави туита да съществува“.
През март той предложи алгоритъмът на Twitter да бъде с отворен код, публикуван в Github, за да се откриват грешки или да се препоръчват корекции. По-късно Мъск предложи потребителите да разполагат с инструменти, с които да научават дали публикациите им са повишени или понижени, без да има някаква задкулисна манипулация.
„Да имаш алгоритъм с черна кутия, който насърчава някои неща, а други не, мисля, че това може да бъде доста опасно“, каза Мъск по време на интервю на конференцията TED във Ванкувър миналата седмица.
От години потребителите на Twitter настояват за бутон за редактиране в цифровата платформа. Мъск отново обърна внимание на концепцията в анкета в Twitter на 4 април, като попита своите потребители: „Искате ли бутон за редактиране?“. Гласуваха повече от 4 милиона души, като мнозинството от тях подкрепиха идеята.
Друго предложение е преработване на Twitter Blue – първата абонаментна услуга на компанията с достъп до ексклузивни специални функции. Някои от тези възможности включват намаляване на цената на абонамента, премахване на рекламите и плащане в Dogecoin.
„Всеки, който се абонира за Twitter Blue (т.е. плаща 3 долара на месец), трябва да получи отметка за удостоверяване“, написа той в Twitter.
„Цената вероятно трябва да бъде около 2 долара месечно, но да се плаща 12 месеца напред… акаунтът да бъде спиран без възстановяване на сумата, ако се използва за измама/спам.“
„И никакви реклами. Властта на корпорациите да диктуват политиката значително се повишава, ако Twitter разчита на парите им от реклами, за да оцелее“ – заяви Мъск.
Може ли Мъск да спаси компанията?
През 2021 г. компанията регистрира загуба от 221 млн. долара, а броят на потребителите на Twitter не отговаря на прогнозите на „Уолстрийт джърнъл“. Като цяло ползването на Twitter е разочароващо през последното десетилетие. През 2013 г. платформата е имала повече от 200 млн. активни потребители. Днес тя разполага с приблизително 113 милиона, като изостава от Facebook (200 милиона), Instagram (164 милиона) и TikTok (114,5 милиона).
„Накъде ще тръгне Twitter след като бъде придобит от Мъск, честно казано, никой не може да предположи – заяви пред The Epoch Times Арон Соломон, главен правен анализатор за Esquire Digital. – Това, което е сигурно, е, че Мъск и всички други, които са помогнали за реализиране на офертата му, разчитат на факта, че Мъск начело на Twitter ще предизвика не само скок в цената на акциите, но и ще позволи на Twitter да се разрасне и да се разшири…“
Ще се върнат ли цензурираните потребители?
През последните няколко години се появиха много алтернативи на Twitter, включително Truth Social, Parler и Gettr. Според Тери Соучук, главен изпълнителен директор на Sawchuk Wealth, е трудно да се определи дали потребителите, които са се насочили към други медийни платформи, след като са били цензурирани, ще се върнат към Twitter.
Разбира се, единственият човек, когото много потребители очакват, е бившият президент Доналд Тръмп. Дали той ще бъде възстановен и дали изобщо би се върнал на този етап?
„Не мисля, че има голяма вероятност Тръмп да се върне – отбеляза Соучук. – Очевидно е, че той не е много доволен от начина, по който се отнесоха с него, а Тръмп не е от хората, които биха допуснали това“.
Другият проблем е, че Тръмп е инвестирал твърде много пари в новата си социална платформа Truth Social. „Просто не виждам Доналд Тръмп някога да се върне към Twitter“ – заяви Соучук.
Според Fox News Тръмп ще се присъедини официално към Truth Social през следващите седем дни, както е предвидено.
„Няма да отида в Twitter, ще остана в TRUTH – заяви Тръмп пред Fox News на 25 април. – Надявам се Илън да купи Twitter, защото ще направи подобрения в него и е добър човек, но аз ще остана в TRUTH“.
Наблюдатели от бранша твърдят, че всички актуализации, които могат да бъдат предприети от Twitter, ще бъдат достатъчни, за да привлекат нови потребители или да върнат онези, които са изоставили платформата преди години.
Очаква се след обявяването на сделката Twitter да направи незабавни промени, като започне със смяната на главния изпълнителен директор Агравал.