Днес е „Международният ден на „Междузвездни войни“ – неофициален празник, който всяка година на 4 май събира феновете на космическата сага.
Датата не е случайна, тя е избрана заради играта на думи, която се получава с често използваната във филма реплика “May the force be with you” (Нека силата да бъде с теб), която звучи почти идентично с преиначеното “May the fourth be with you” (англ. Четвърти май да бъде с теб).
Вече 46 години космическата опера „Междузвездни войни“ не спира да печели нови фенове и да поддържа страстта у утвърдените привърженици. Създаден през 1977 г. от Джордж Лукас, първият епизод „Нова надежда“ бързо се превръща в хит. Филмът получава одобрението на критиците за актьорската игра, режисурата, историята, музиката, озвучаването, монтажа, сценария, костюмите и дизайна, но най-вече за новаторските си визуални ефекти.
На 50-ата церемония по връчване на наградите „Оскар“ филмът получава десет номинации за „Оскар“ (включително за най-добър филм), като печели седем (повече от всеки друг филм на церемонията). През 1989 г. става един от първите 25 филма, които са избрани от Библиотеката на Конгреса на САЩ за съхранение в Националния филмов регистър поради това, че са „културно, исторически или естетически значими“. Това е най-новият филм в регистъра и единственият избран от 70-те години на ХХ век. През 2004 г. саундтракът му е добавен в Националния регистър на звукозаписите на САЩ, а година по-късно е включен в списъка на Американския филмов институт като най-добрата филмова музика на всички времена.
Като попкултурен феномен, филмът поставя началото на индустрия от свързани продукти, включително романи, комикси, видеоигри, атракции в увеселителни паркове и стоки, включително играчки, игри и дрехи. След „Междузвездни войни“ се появяват филмите „Империята отвръща на удара“ (1980 г.) и „Завръщането на джедаите“ (1983 г.), които завършват оригиналната трилогия „Междузвездни войни“. Оттогава са издадени предистория и продължение на трилогията, в допълнение към два антологични филма и различни телевизионни сериали.
„Междузвездни войни“ е вторият най-печеливш филм в Северна Америка (след „Отнесени от вихъра“) и четвъртият най-печеливш филм в света. През 2020 г. общата му стойност се оценява на 70 милиарда щатски долара и в момента е петият най-печеливш медиен франчайз на всички времена.
Кое обаче прави филма непреходен и актуален и днес?
Днес „Междузвездни войни“ се счита от много представители на филмовата индустрия за един от най-великите и влиятелни филми в историята на киното. Той е изключително популярен и обичан по целия свят заради важното послание, което носи, а именно посланието за надеждата.
Неслучайно първият филм е озаглавен „Нова надежда“. В този случай това не е просто общ тип надежда, а е вярата в едно по-добро бъдеще. Това е надеждата срещу потисническото авторитарно управление, срещу несправедливостта, робството и дискриминация. Това е надеждата, че чрез смело опълчване и противопоставяне на тиранията сме способни да преодолеем най-лошото поведение, което човечеството може да прояви. Не случайно Империята е човешко правителство и всички нейни членове са хора. Това е мощно послание, че злото във Вселената идва от човека, но също може и да бъде победено от него. Това е история за бунта и за силата на революционерите да променят света или галактиката.
„Междузвездни войни“ е история за това как доброто и злото променят хората, но ни показва и че доброто и злото не са чисти форми, а имат своите нюанси. Тя е история и за това какви избори правим и за това, че когато мотивацията е чиста, лишена от стремежи за лични облаги, човек може, загърбвайки себе си, да победи злото в цялата вселена.
„Star Wars е епичен тъй като успява да събере всички вълнуващи елементи на фантастиката в един огромен franchise. Има всичко – космически битки, преследвания с космически кораби, битки със специални оръжия (светлинните мечове), даже съдържа и елементи от фентъзи жанра като мистичната, но и загадъчна Сила“ – споделя пред „Епок Таймс България“ Кирил Аризанов, почитател на филма на 20 години.
„Междузвездни Войни“ чисто като концепция е познатата на всички ни формула- добро срещу зло, светлина срещу тъмнина и т.н. Този тип конфликти в киното, както и в други сфери на изкуството са вечни и не мисля, че някога ще спрат да бъдат релевантни. Истината обаче е, че тези конфликти не винаги могат да са придружени от добре изграден свят. А именно такъв е светът на тези филми. Човек навлезе ли надълбоко в материята, започне ли да учи повече и повече за вселената на Star Wars, все по-впечатлен ще става. Когато имаш толкова уникален свят и към него добавиш конфликта между добро и зло, няма как да не оставиш следа във времето“ – добавя Кирил.
Религия и морал
Според Стефан Царев, студент по корабоводене на 30 години, сагата съдържа всички аспекти на класическия староевропейски епичен фолклор, който създава легенди за вечната битка между доброто и злото. „Епичността идва от грандиозния спектакъл, който се разиграва пред очите ни – все пак говорим за съдбата на една цяла галактика, а и извън нея, ако добавим и Expanded Universe. Но сагата е епична не само заради това. Лукас създава цяла една дуалистична религия, и нейните последователи, които следват доктрината на един от двата нейни полюса (Светлата и Тъмната страна), но показва и нюансите между тях (сивите джедаи). И други франчайзи създават светове, но никой не постига такава дълбочина в изследването на различните нюанси във всеки един аспект“ – споделя Стефан.
„Това, че изгражда героите върху наложените от староевропейския фолклор архетипи (Лукас подчертава, че се води от „Героят с хиляда лица“ на Джоузеф Кембъл), но същевременно им придава характери, които са изключително човешки, и в които всеки един от нас би могъл да намери по нещо от себе си, прави историята винаги актуална. Основата, върху която е изградена сагата, е не просто битката между доброто и злото, а изборите, които правим – вътрешната битка между доброто и злото във всички нас, и образите, изградени от това. Сагата ни показва не само какви избори правят героите, но и последствията от тях – някои добри, други – лоши“ – продължава Стефан.
За промените, които настъпват в героите и на които ставаме свидетели в епизодите Стефан дава примери: „Хан отначало е себичен пират, който е нает да превози Люк, Оби-Уан и дроидите на Олдерон. Когато се сблъсква с реалността, той избира да остане и да се присъедини към бунтовниците. Така той се превръща в герой, като избира каузата пред собствените си интереси. Когато Люк разбира, че Вейдър е негов баща, той смята, че все още има добро в него. Той осъзнава, че не всички са изцяло добри или изцяло зли. Той се изправя пред дилема – да поеме по лесния път и да надвие баща си, или по трудния и да се опита да го спаси. Той избира трудния, но правилен път, и успява да спаси баща си. Анакин е може би най-сложният персонаж от всички в сагата. У него има и добро, и зло, защото е силно емоционален и се привързва към хората, които обича. Именно тази привързаност е експлоатирана от Палпатин, и той избира да стане сит, за да спаси съпругата си, но това го белязва за цял живот. Мислейки си, че е загубил всичко, Анакин става зъл и безмилостен. Тогава се появява Люк и му показва с борбата си, че Вейдър не е напълно загубен. Той осъзнава, че връщането му към светлината може да му коства живота, и все пак избира да го направи и да спаси сина си, като така се превръща в героят, който винаги е трябвало да бъде.“
Лея, разбира се, винаги е била борец за свобода. Тя претърпява най-малката промяна, защото вече съществува като идеал за най-доброто, на което човекът може да е способен. В крайна сметка бунтовниците побеждават, доказвайки, че злото може да бъде победено и светът може да стане по-добро място.
Тяхната съпротива не е била безполезна – тя е била начинът, по който са израснали.
„Именно тази дълбочина в характерите прави епизоди 1 до 6 толкова добри, защото описват няколко изключително човешки истории. И това, според мен, е основната причина защо Дисни трилогията никога няма да бъде толкова добра – защото точно това липсва в нея“ – допълва Стефан.
Оригиналната трилогия на Джордж Лукас е и винаги ще бъде в основата на „Междузвездни войни“. Тя е това, което дава началото на цялата история, и фокусната точка, около която се върти останалото. И все пак има нещо, което обединява всички филми от сагата и това е темата за стремежа към доброто. Основното послание е, че не бива да се примиряваме със злото, трябва да се борим срещу него и да се надяваме на едно по-добро утре.
„Междузвездни войни“ ни учи, че апатията, умиротворяването и стремежът към преговори и компромиси със злото не дават резултат. Сагата ни учи, че дори хората с благородни намерения могат да бъдат покварени, ако пренебрегнат моралните си устои. Постоянно ни напомня да бъдем по-добри, да се справяме по-добре във всичко, което правим и винаги да избираме правилната страна – светлата страна. Това е силното послание за надежда и вярва в доброто и е послание, от което можем да се възползваме точно сега.