Разширяването на НАТО само по себе си не е заплаха за Русия, заявява руският президент Владимир Путин на 16 май на срещата на върха на Организация на Договора за колективна сигурност (ОДБК) в Москва. Това, което би предизвикало ответен отговор от страна на Русия е „разширяването на военната инфраструктура на тази територия“.
На 18 май Швеция и Финландия официално подадоха заявленията си за членство в отбранителния Алианс, създаден около блокадата на Западен Берлин от Сталин през април 1949 г. Когато към НАТО се присъединява и ФРГ, в отговор през май 1955 г. комунистическият блок създава Организацията на Варшавския договор. Той обаче прекратява съществуването си на 1 юли 1991 г. в Прага. По това време президент на Чехия е Вацлав Хавел. НАТО остава като единствен световен военен съюз. През 2021 г. в интервю за NBC руският президент Владимир Путин го нарича „остатък от Студената война“.
Турският премиер Реджеп Ердоган продължавa категорично да е против членството на северните държави във военния пакт. Той заявява, че двете страни са „къщи за гости на терористични организации“ в явна препратка към марксистката Кюрдска работническа партия (ПКК) и Революционния фронт за народно освобождение – организации, които участват в терористични кампании срещу Турция от 80-те години на миналия век.
„Абсолютно необходимо е тук да има гаранции за сигурност. Те трябва да спрат да подкрепят терористични организации“, заявява турският външен министър Мевлют Чавушоглу пред турски репортери в Берлин. Той отбелязва, че трябва да бъдат прекратени забраните на Швеция и Финландия за износ на някои от стоките им от отбранителния сектор за Турция.
„Нашата позиция е напълно открита и ясна. Това не е заплаха, това не са преговори, в които се опитваме да наложим интересите си“, казва Чавушоглу. „Това не е и популизъм. Става дума ясно за подкрепата на две потенциални държави членки за тероризма и за нашите солидни наблюдения върху нея, това е, което споделихме.“
„Ние, социалдемократите, смятаме, че най-доброто за Швеция и за сигурността на шведския народ е да се присъединим към НАТО. Това е решение, което взехме след много внимателно обмисляне“, заявява шведският министър-председател Магдалена Андершон на пресконференция на 15 май. „На нас, социалдемократите, политиката на отказ от военен съюз ни е служила добре. Но нашият анализ показва, че в бъдеще тя няма да ни служи толкова добре. Това не е решение, което сме взели с лека ръка.“
По време на Студената война както Финландия, така и съседна Швеция се държат встрани от НАТО. Сега обаче правителствата и на двете държави заявяват, че са преразгледали позицията си по отношение на военния алианс на фона на руско-украинската война.
ОДКБ пък е руският отговор на новите геополитически реалности. Новата източна организация за колективна сигурност освен Русия включва още Беларус, Армения, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Афганистан и Сърбия са асоциирани членове. Организацията се е намесила в бунтовете в Казахстан по-рано тази година. За есента на 2022 г. ОДКБ планира поредица съвместни военни учения.