На 1 юли президентът Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на финансовия министър в оставка Асен Василев, който, заедно с премиера в оставка Кирил Петков, е съпредседател на партия „Продължаваме промяната“.
Смяната на Кирил Петков с Асен Василев бе предизвикана от негативните реакции в българското общество спрямо досегашния премиер, както и от категоричния отказ на БСП да води разговори за подкрепа на нов проектокабинет след решението на Кирил Петков да изгони 70 служители на руското посолство.
Днес от БСП и „Демократична България“ заявиха подкрепа за правителството на Асен Василев, като всяка от партиите заяви своите приоритети.
За ДБ това са конституционната реформа, енергийната независимост, Шенген и еврозоната, модернизиране на армията и реформа на службите за сигурност. Съпредседателят на ДБ Христо Иванов е подчертал нуждата от стабилност и е заявил, че Демократичната коалиция би подкрепила правителството с целия си възможен наличен ресурс.
От БСП пък са акцентирали върху здравеопазването, образованието, социалната политика и възстановяването на икономиката. Те са повдигнали и темата за отзоваването на 70-те служители на руското посолство. Корнелия Нинова е призовала да се направи всичко възможно да не се стигне до скъсване на дипломатическите връзки между Русия и България. Асен Василев е отговорил, че диалогът трябва да бъде нормализиран и от двете страни. И че не мисли, че „в дипломатическата история има преосмисляне на нота“ (има се предвид нотата за отзоваване, връчена на руското посолство от българска страна – бел.авт.).
Междувременно скандалът с изгонените руски служители има и своето продължение от руска страна. Руската посланичка Елеонора Митрофанова вече е изпратила нота до Външното министерство на Русия с искане посолството да бъде закрито. Постоянният представител на Русия към Европейския съюз Владимир Чижов също коментира случая.
„Това повече от странно решение, което не се вписва в никаква разумна рамка, беше взето от вече де факто министър-председателя в оставка Петков, а доколкото чувам, в София се водят разгорещени дискусии за неговата законност и най-вече за това какво да се прави в тази ситуация по-нататък. Затова в случая не бих бързал да правя окончателни заключения“, казва Чижов за телевизия „Русия 24“. Според него решението на България е взето под влияние на външни сили.
Отношение пред журналисти е взел и руският заместник външен министър Александър Грушко. Според него ситуацията в България „е много сериозна“, а
„отговорността за всички последици, които може да бъдат радикални, носи българската страна“
От българска страна реакция имаше и от вицепрезидента на България Илияна Йотова. При откриването на фестивала на Азиатското изкуство в парка до НДК в София пред журналисти тя заяви, че „руските дипломати, за които има доказателства или съмнение, трябва да бъдат отзовани, но след двустранен диалог“. Според г-жа Митрофанова обаче от МВнР не са предоставили никакви доказателства за реална дейност срещу интересите на България от страна на хората, за които българското правителство настоява да бъдат изгонени. Това каза тя в интервю за Нова телевизия на 30 юни. Тя нарече Кирил Петков „човек без корени“ и изрази увереност, че без негативното му отношение към Русия той „можеше да има дълъг политически живот“.
След провала на Кирил Петков ще успее ли обаче Асен Василев да удължи живота на 47-ото народно събрание, който засега надминава този на 46-тото с 4 месеца? В момента ПП, БСП и ДБ имат 109 гласа. С независимите депутати, отделили се от „Има такъв народ“, депутатите стават 115. Нужни са още 6, за да има стабилно мнозинство. Дали те ще бъдат намерени, предстои да видим.
Такава надежда изразиха и президентът Румен Радев при връчването на мандата на 1 юли, и вицепрезидентът Илияна Йотова ден по-късно.
„Българските граждани, нашето общество и институции имат нужда от сигурност, предвидимост и надеждна защита на обществения интерес, а това означава най-вече отговорност и усилия за съставяне на стабилно правителство, което да отговори на интересите на българските граждани“, бяха думите на Румен Радев.
Според Илияна Йотова Асен Василев e „начертал една много амбициозна програма за следващите 6 месеца – впрочем всичко това, което не беше свършено до този момент“, Тя пожела на кандидат премиера успех с проектокабинета и допълни, че имена на бъдещи министри не са били коментирани.
Самият Асен Василев сподели, че приема връчения мандат като „огромна отговорност“ и че е „важно страната да има кабинет, който работи в интерес на гражданите“.