На 28 юли социалната платформа Twitter блокира цялото съдържание на англоезичната медия The Epoch Times без да даде обяснение за причините. Предупреждение гласящо: „Тази връзка може да е опасна“, беше наложено на всички линкове на медията, което подканва потребителите да се върнат на предишната страница.
„Връзката, до която се опитвате да достигнете, е идентифицирана от Twitter или нашите партньори като потенциален спам или опасност“, гласи още предупреждението, позоваващо се на политиката на Twitter за URL адресите.
Известието посочва, че линковете може да попадат в някои от четирите категории: „злонамерени линкове, които могат да откраднат лична информация или да повредят електронни устройства“; „спам линкове, които подвеждат хората или нарушават тяхното преживяване в платформата“; „насилствено или подвеждащо съдържание, което може да доведе до реални вреди“; или съдържание, което „бивайки публикувано директно в Twitter, представлява нарушение на правилата на Twitter“.
Отправящата предупреждението страница на Twitter, позволява на потребителите да продължат към връзката на Epoch Times, ако кликнат върху думата „продължи“ в най-долната част на страницата.
Англоезичният The Epoch Times многократно отправи искания за коментар към Twitter, на които платформата до този момент не е отговорила.
Ситуацията привлече вниманието и на трима американски сенатори, които определиха действията на Twitter като „възмутителен акт на цензура“.
Кой е мишена на Twitter?
Twitter се прицелва към американските, а не към китайските държавни медии.
Англоезичният The Epoch Times е създаден през 2000 г. от американци с китайски произход, които бягат от комунистически Китай, в опит да създадат независима медия, която да предоставя на света нецензурирана и истинна информация.
В същата година на територията на Китай са арестувани най-малко 10 служители на The Epoch Times, като един от главните редактори прекарва десет години в затвор. Макар работата на медията да остава извън границите на Китай, тя се превръща в постоянна мишена на комунистическия режим през последните две десетилетия.
Редица насилствени разрушения е претърпяло и хонконгското издание на The Epoch Times, включително палежи, които изглеждат като опит на Пекин да сплаши изданието.
В контраст с наложените ограничения върху Epoch Times, водещите държавни медии в Китай остават нецензурирани от Twitter.
След масово недоволство от страна на американската общност цензурата, обхващаща цялото съдържание на The Epoch Times, е премахната. Неясно остава в кой момент точно се е случила промяната.