Клетвената декларация, върху която е базирана заповедта за обиск на имението Мар-а-Лаго на Доналд Тръмп във Флорида е публикувана в силно редактиран вариант
Щателно редактираната клетвена декларация, на чието основание е издадена заповедта за претърсване дома на Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго, Флорида от ФБР, е публикувана на 26 август 2022 г.
Разчитайки единствено на информацията в клетвената декларация, съставена от агент на ФБР, американският магистрат съдия Брус Рейнхарт е одобрил на 5 август 2022 г. заповедта за обиск. Агенти на ФБР я привеждат в изпълнение три дни по-късно.
Длъжностни лица твърдят, че имат основание да вярват, че Тръмп е нарушил федерални закони, включително такива, които забраняват унищожаването, фалшифицирането или промяната на определени документи, притежанието и трансферирането на информация за националната отбрана.
Според нередактираните части, главното разкритие, което е довело до разследването е било идентифицирането на класифицирана информация в 15 кутии, прехвърлени в средата на месец януари 2022 г. от Мар-а-Лаго в Националната администрация за архиви и записи. Според клетвената декларация самите агенти на ФБР са прегледали материалите през месец май и са имали основание да предположат, че в Мар-а-Лаго все още се съхраняват такива документи.
Тръмп твърди, че е разсекретил много материали, включително тези в Мар-а-Лаго. Части от клетвената декларация, които се отнасят до този въпрос, са редактирани.
Длъжностни лица са приключили проверката на документите, конфискувани по време на претърсването и е възможно агенти на ФБР да са иззели „поверителна информация между адвокат и клиент“, пише в съдебен документ на Министерството на правосъдието от 29 август 2022 г.
Клетвената декларация не подкрепя „екстремното“ нахлуване на ФБР
Нито една част от редактираната клетвена декларация за заповед за обиск не подкрепя предприетата от администрацията на Байдън безпрецедентна стъпка за нахлуване в дома на бивш президент, е мнението на бивш шеф на американското разузнаване.
„Мисля, че [клетвената декларация] предоставя обща версия на факта, че ФБР и Министерството на правосъдието са вярвали, че в Мар-а-Лаго има секретни документи. Но всъщност не видях нищо в нея, което да оправдава това, което все още изглежда като крайна мярка от страна на ФБР и Министерството на правосъдието за придобиване на тези документи, в случай, че наистина са били засекретени“, заяви Джон Ратклиф, директор на националното разузнаване по време на администрацията на Тръмп, в интервю за CBS News на 26 август.
„Станалото по никакъв начин няма да намали силното напрежение сред американския народ по въпроса дали това е оправдано“, коментира Ратклиф, който е и бивш конгресмен от Републиканската партия. „Ако са възнамерявали да задълбочат разделението между американците и да увеличат нивото на скептицизъм или недоверие към ФБР и Министерството на правосъдието, тогава са успели“, добави политикът.
Ричард Гренел, който беше директор на националното разузнаване преди Ратклиф, наблегна на факта, че клетвената декларация е силно редактирана.
„Има твърде много редакции. Редакция се прави единствено, за да не се разкрие източник или метод. Това става чрез редактиране на думи, а не на цели параграфи. Разузнавателните агенции създадоха криза на доверието“, написа Гренел в Twitter и добави, че „Това е напълно политически ход и американският народ го вижда“.
Стивън Милър, който беше старши съветник на президента по време на администрацията на Тръмп, също е сред бившите служители, които разкритикуваха документа.
„Идеята, изложена в клетвената декларация, че Архивите са накарали ФБР да нахлуе в президента Тръмп – въз основа на предпоставката, че не президентът на САЩ, а бюрократи, които не се избират от гласоподаватели, имат окончателни пълномощия по отношение на националната сигурност – може да се тълкува само като опит за сваляне на целия демократичен конституционен ред“, възмути се Милър в социалните медии.
Том Фитън – президент на активистката група Judicial Watch, която следи за неправомерно поведение на правителството, написа, че клетвената декларация „демонстрира солидни доказателства за сътрудничеството на президента Тръмп, сериозна правна дискусия относно легалния статут на документите, за които се предполага, че са притежание на Тръмп и за оскърбителното нахлуване на ФБР в дома му.”
Първоначално служители на Министерството на правосъдието на САЩ са се опитали да запазят цялата клетвена декларация запечатана под предлог, че след нанесените редакции тя няма да даде на обществеността правилна представа за случая. Медийни компании и неправителствени организации, включително Judicial Watch, обаче оспориха аргументите на министерството. Според тях презумптивното право на достъп означава, че клетвената декларация трябва да бъде публикувана, дори ако някои части в нея са редактирани. Те също така отбелязаха, че много предполагаеми подробности от документа вече са били публикувани от медии, които цитират анонимни източници.
Тръмп изрази възмущението си в своята медия Truth Social на 23 август: „Клетвената декларация е силно редактирана!!! Никъде не се споменава думата „ядрено“, фалшиви връзки с обществеността от страна на ФБР и Министерството на правосъдието, нищо за нашите близки работни взаимоотношения по време на обмяната на документи – ДАДОХМЕ ИМ МНОГО“.
Анонимни източници твърдят, че от Мар-а-Лаго са иззети документи, свързани с ядрено оръжие, но тази информация е непотвърдена.
Съдията Брус Рейнхарт демонстрира пристрастност
Президентът Доналд Тръмп обвини съдията Рейнхарт в пристрастност, заради факта, че се е оттеглил от текущо дело, което бившият президент заведе срещу Хилъри Клинтън и други официални правителствени служители.
Причината за отвода не е посочена, но според Тръмп, Рейнхарт е трябвало също така да се откаже и от подписването на заповедта.
„Той се оттегли преди два месеца от едно от моите дела поради враждебността и омразата си към мен – вашия любим президент. Какво се промени? Защо не направи отвод и в този случай?“ написа Тръмп в Truth Social.
Рейнхарт открито атакува Тръмп във Facebook през 2017 г. Той е бивш щатски прокурор, а от 2018 г. е съдия магистрат във Флорида.
Тръмп поиска от съда да назначи независим специален експерт, който да отдели привилегированите материали от иззетите от ФБР книжа по време на акцията. Казусът се разглежда от Ейлийн Кенън – американския окръжен съдия, назначен от Тръмп.
Междувременно група, наречена Tea Party Patriots Action, поиска Рейнхарт да бъде отстранен като блюстител на заповедта, отчасти заради публикацията му във Facebook.
Администрацията на Байдън е поискала от Националния архив да позволи на ФБР достъп до кутиите с документи в Мар-а-Лаго
Месеци преди нахлуването на ФБР в Мар-а-Лаго, администрацията на Байдън е поискала от федералната агенция, отговаряща за воденето на архивите на нацията, да позволи на ФБР да разгледа документите от дома на бившия президент Доналд Тръмп. Това показва наскоро публикувано писмо.
Офисът на Адвоката на Белия дом е изпратил искане до Националната администрация за архиви и досиета (NARA) през месец април тази година. Това е казал действащият архивист Дебра Уол на адвоката на Тръмп Евън Коркоран.
„На 11 април 2022 г. офисът на Адвоката на Белия дом – потвърждавайки искане от Министерството на правосъдието, подкрепено от меморандум с бланка на ФБР – официално е подал искане NARA да предостави на ФБР достъп до 15-те кутии за преглед в рамките на седем дни, с възможността ФБР да изиска копия на конкретни документи след прегледа на материалите“, пише Уол в писмото, което беше публикувано за първи път от Just the News. NARA публикува копие на 23 август.
Кутиите са били прехвърлени в Националната администрация за архиви и досиета в средата на януари 2022 г. от резиденцията Мар-а-Лаго на Тръмп във Флорида, след продължили месеци преговори, потвърждават от NARA. Дейвид Фериеро, архивист до месец май 2022 г., е заявил пред Камарата на представителите, че кутиите съдържат секретни документи. Тръмп твърди, че е разсекретил материалите и е сътрудничил на Националната администрация за архиви и досиета.
Според писмото на Уол сред материалите има над 100 документа, които съдържат над 700 страници, маркирани като секретни, включително такива с най-високо ниво на засекретеност.
От писмото става видно, че Отделът за национална сигурност към Министерството на правосъдието на САЩ е информирало Евън Коркоран на 29 април, че е започнал наказателно разследване и че по тази причина иска достъп до материалите.
Тръмп обяви в Truth Social, че писмото и други новоразкрити документи доказват, че Белият дом е знаел за разследването.
„Документите „разкриват, че те са знаели всичко и дефакто са ръководили акцията – политическо НЕ, НЕ!“, изрази възмущението си 45-ият президент на САЩ на 23 август в своята социална платформа.
Джо Байдън отрече пред кореспондента на Fox News Питър Дуси, да е бил известен за безпрецедентната акция на ФБР в личната резиденция на Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго.
„Нямах никакво предизвестие“, каза Байдън „Нищо. Нула. Абсолютно никакво.“