Банките от еврозоната ще изплатят близо 300 млрд. евро заеми на Европейската централна банка (ЕЦБ) през тази седмица, съобщи ЕЦБ миналия петък. Това е най-голямото изтегляне на пари от финансовата система на еврозоната в 22-годишната история на еврото.
Този ход е част от усилията на ЕЦБ да се пребори с рекордно високата инфлация в еврозоната, като повиши цената на кредитите, и е първата ѝ стъпка към изтеглянето на още повече ликвидност през следващата година чрез съкращаване на портфейла ѝ от облигации на стойност няколко трилиона евро.
Централната банка на еврозоната съобщи, че кредиторите ще изплатят 296 млрд. евро от многогодишните кредити на стойност 2,1 трлн. евро, които са взели в рамките на целевите операции по дългосрочно рефинансиране (TLTRO), когато получат първата си възможност да го направят на 23 ноември.
Чрез целевите операции по дългосрочно рефинансиране ЕЦБ предлага дългосрочни заеми на банките при благоприятни условия и ги насърчава да кредитират предприятията и потребителите в еврозоната. Като инструмент на паричната политика TLTRO поддържат цените на кредитите ниски и подпомагат разходите и инвестициите (бел. ред.).
Очакваните около 300 млрд. евро доброволно предсрочно изплащане на кредитите към ЕЦБ е по-малко от прогнозираните от анализаторите половин трилион евро, но все пак е най-големият спад на свръхликвидността от началото на записванията през 2000 г.
Едноседмичният лихвен процент ESTR, който измерва разходите на банките по заемите след осъществяване на погасяването, се понижи след съобщението на ЕЦБ, както и доходността по двугодишните държавни облигации на Италия, макар и за кратко.
Ръководителите на ЕЦБ ще следят как пазарът ще възприеме този внезапен спад на паричните средства, за да преценят колко бързо могат да пристъпят към отмяна на програмата на ЕЦБ за закупуване на активи на стойност 3,3 трлн. евро, която ще обсъдят на заседанието си на 15 декември.
„Тези значителни предсрочни плащания намаляват счетоводния баланс на Евросистемата и по този начин допринасят за цялостното нормализиране на паричната политика, което е необходимо, за да се върне инфлацията към целевите стойности в средносрочен план“, заяви в Twitter членът на Управителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел.
Това е първата възможност за доброволно погасяване, така че анализаторите предупредиха, че някои банки може да предпочетат да изчакат до следващата на 21 декември, за да имат по-добра видимост за състоянието на счетоводните си баланси преди резултатите в края на годината.
„През декември може да има и по-големи плащания“, каза Фредерик Дюкрозе, ръководител на отдела за макроикономически изследвания на Pictet Wealth Management, като оцени, че през този период ще бъдат изплатени 900 млрд. евро.
Въпреки че това ранно погасяване на TLTRO е доброволно, ЕЦБ стимулира банките да се отърват от тези заеми, като премахна субсидията за лихвите миналия месец.
Най-голямо въздействие от погасяването вероятно ще бъде наблюдавано в периферните държави на Евросъюза, в които по-голяма част от държавните им облигации ще се върнат на пазара, след като са били блокирани в ЕЦБ като обезпечение по TLTRO заемите.
Другата област на внимание на ЕЦБ са паричните пазари, на които банките си отпускат заеми една на друга за кратък период от време.
Тези пазари бяха възпрепятствани от политиката на ЕЦБ в продължение на години, тъй като банките не можеха да намерят висококачествени облигации, които да използват като обезпечение за заеми, или нямаха стимул да го правят, когато можеха просто да се възползват от TLTRO за субсидирани заеми.
Антоан Буве, старши стратег в ING, заяви, че по-ниското от очакваното изплащане „нанася удар върху надеждата за облекчаване на недостига на обезпечения в близко бъдеще“.
И той, и Дюкрозе заявиха, че може да се наложи ЕЦБ да въведе нов механизъм за дългосрочно финансиране на банките, макар и при по-неблагоприятни условия, ако банките изпитат напрежение.