С Тълкувателно решение № 2/2020 от 20.02.2023 г. по Тълкувателно дело № 2/2020 г. Общото събрание на Гражданска колегия на Върховния касационен съд (ВКС) реши: „Обективното материално право, действащо на територията на Република България, не предвижда възможност съдът да допусне в производството по реда на глава III, раздел VIII от Закона за гражданската регистрация промяна на данните относно пола, името и единния граждански номер в актовете за гражданско състояние на молител, който твърди, че е транссексуален.“ Решението е подкрепено от 28 съдии и е подписано с особено мнение от 21.
Специализираният правен сайт news.lex.bg припомня, че досега това беше възможно, като съдиите се позоваваха на Европейската конвенция за правата на човека, на съдебната практика на Европейския съд по правата на човека, както и на Закона за българските документи за самоличност.
Последният предвижа, че „при промяна на имената, единния граждански номер, пола, гражданството или при настъпили съществени и трайни изменения на образа лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нови български лични документи в срок до 30 дни“.
В прессъобщението си ВКС напомня, че според Основния закон понятието „пол“ следва да се разбира само в биологичния му смисъл. „Конституцията и цялото българско законодателство са изградени върху разбирането за бинарното съществуване на човешкия вид, полът е детерминиран по рождение и се изгубва със смъртта, като „понятието „пол“ има смислово приложение и обуславя конституционния статус на физическите лица във връзка със социалните отношения и конкретно с институтите на брака, семейството и майчинството“. Българското право не допуска родители или съпрузи от един и същи пол.
Тълкувателното решение може да бъде преодоляно единствено с промяна в закона и с него се слага край на възможността съдът да допусне промяна на данните относно пола, името и единния граждански номер в актовете за гражданско състояние на молител, твърдящ, че е транссексуален.
Правилно решение на съда!