Комунистически Китай се ангажира да задълбочи сътрудничеството си с Русия, като по този начин още повече заздрави връзките между двете авторитарни сили.
Най-високопоставеният дипломат на Китай Уан И се срещна с руския лидер Владимир Путин на 21 февруари, където двамата изразиха желание да развият стратегическото партньорство на страните.
Уан каза на Путин, че безбройните кризи на настоящата епоха изискват от китайския и руския режим „непрекъснато да задълбочават всеобхватното си стратегическо партньорство“.
„Настоящата международна ситуация наистина е критична и сложна, но отношенията между Китай и Русия са твърди като планина и могат да издържат на изпитанията на международните рискове“ – заяви директорът на Централната комисия по външните работи на Китай.
Посещението на Уан в Москва е визитата на най-високо равнище между двете страни, откакто Путин посети Пекин през февруари миналата година и подписа споразумение за партньорство „без граници“ с лидера на Китайската комунистическа партия (ККП) Си Дзинпин.
Оттогава насам ККП укрепи връзките си с Русия и ѝ предостави безценна икономическа подкрепа, докато Москва напредва в опита си да завладее Украйна.
Двете сили също така работят ръка за ръка за засилване на военното сътрудничество и в момента провеждат съвместни военни учения край бреговете на Южна Африка.
По същия начин сред лидерите на САЩ и НАТО е широко разпространено убеждението, че ККП предоставя друга подкрепа за незаконните опити на Русия да завладее Украйна.
Съобщава се, че базирани в Китай действащи лица са извършили масирана кибератака срещу украинската военна и гражданска инфраструктура в навечерието на руското нападение миналата година. Съединените щати са включили в черния списък множество китайски фирми за подкрепа на руската армия.
По същия начин американски официални лица обявиха по-рано този месец, че Пекин активно разглежда молби от Москва за предоставяне на материална помощ на руската армия, въпреки че подобна стъпка би направила Китай обект на безброй международни санкции. Освен това Китай е обвързан с договор за защита на Украйна от агресия от страна на ядрени сили.
Путин изрази желание да засили връзките между Русия и Китай в опит да избегне поражението в Украйна и да подкопае международния ред, ръководен от САЩ.
За тази цел Путин покани Си да посети Москва през следващите месеци и заяви на Уан, че очаква с нетърпение посещението и задълбочаването на партньорството.
Все още не е ясно кога Си ще пътува до Русия. Все пак се очаква комунистическият лидер да произнесе т.нар. мирна реч на 25 февруари, в която ще призове за политическо уреждане на войната в Украйна, включващо приемане на руските завоевания.
На въпроса дали Съединените щати са готови да се изправят пред заплахата от военно обединени Китай и Русия, генерал-лейтенантът от морската пехота Карстен Хекл заяви, че американската армия представлява по-широкия международен ред и може да посрещне всяко предизвикателство.
„Ние сме приложими във всяка теория“, каза Хекл пред The Epoch Times.
„Независимо дали става въпрос за неврозите на Близкия изток, дали за морските подходи в Далечния север, дали за Източното Средиземноморие… Ние сме представители на международния ред, основан на правила.“
Ройтерс допринесе за този доклад.