Последни сведения разкриват, че Китайският комунистически режим предоставя технологии на Русия за войната ѝ в Украйна, въпреки международните санкции и контрол върху износа.
Според преглед от 4 февруари на руските митнически данни, направен от медията Wall Street Journal, китайски държавни компании, свързани с отбраната, са „доставяли навигационно оборудване, технологии за заглушаване и части за реактивни изтребители на руски компании, свързани с дейности по отбраната, които са подложени на санкции“. Резултатите от прегледа показват също, че както държавни, така и частни китайски компании изнасят за Русия стоки с двойна употреба с военни и цивилни предназначения.
Проучването на медията анализира повече от 84 000 пратки, регистрирани от руската митническа служба, от момента на въвеждане на икономическите санкции срещу Русия от Запада миналата година, най-вече стоки, които са от решаващо значение за руската армия.
Руските митнически записи, които Wall Street Journal е прегледала, включват подробна информация за всяка пратка в страната, като дати, изпращачи, получатели, купувачи, адреси и описания на продуктите. Това може да е само върхът на айсберга, тъй като в изследването се посочва, че записите може да не включват всички данни за пратките.
Измина една година от началото на руско-украинската война. Въпреки санкциите, Русия все още може да се снабдява с технологии за своята армия, включително полупроводници, чрез държави, които не са се присъединили към водения от САЩ контрол върху износа, като Турция, Обединените арабски емирства и Китай, както показва прегледът на митническите и корпоративните документи, направен от Wall Street Journal.
Докладът се позовава на анализатор от неправителствената организация C4ADS, който посочва, че „китайските държавни отбранителни компании продължават да изпращат части с военно приложение на руски отбранителни компании, на които са наложени санкции. Тези руски компании са регистрирани как използват същите видове части директно във войната на Русия в Украйна“.
Говорител на китайското посолство в САЩ отрече „Китай да предоставя „помощ“ на Русия“.
Полупроводници от Китай и Хонконг
Полупроводниците, известни също като чипове, се използват в ракети и безпилотни самолети.
Други международни медии съобщават, че милиони чипове, произведени в Холандия, са постъпили в Русия чрез китайски и хонконгски компании, за да се избегнат санкциите.
По данни на Института за международни финанси (ИМФ), покупките на полупроводници за Русия възлизат на 2,45 млрд. долара между януари и септември миналата година, което е много повече от 1,8 млрд. долара за предходната година. Четиридесет процента от поръчките са били от Китай и Хонконг.
ИМФ заявява, че Китай и Хонконг са заменили страните от Европейския съюз в ролята на най-големи търговски партньори на Русия.
Холандският национален телевизионен оператор NOS съобщава, че откакто Русия нахлува в Украйна през февруари 2022 г., милиони чипове, произведени в Холандия, са били препродадени на Русия през китайски компании.
Базираният в САЩ коментатор по актуални въпроси Уан Хъ заяви пред The Epoch Times, че Китайският комунистически режим ще продължи сегашната си политика, „която е да не осъжда публично Русия, като междувременно помага на руснаците в индивидуален план. В отношенията си със Съединените щати той категорично ще отрича, че китайските държавни компании действат от името на китайския режим“.
Су Цзе-юн, директор на тайванския мозъчен тръст Институт за изследване на националната отбрана и сигурност, заяви пред The Epoch Times, че голямата стратегия на Съединените щати в отношенията с Китай и Русия е първо да продължат да изолират Русия, а след това да се съсредоточат върху справянето с Китайския комунистически режим. Той прогнозира: „През периода март-април украинската контраатака може да сложи край на руско-украинската война, което ще бъде повратна точка за глобалната политическа структура. По това време големите държави в света ще се съсредоточат върху обкръжаването на китайския режим и контрамерките им спрямо Пекин ще се увеличат.“
Хоу Дзюнлин, Лин Цънсин и И Жу допринесоха за този материал.