Според публикувани миналия месец данни близо 1 милион души са подали молба за международна закрила в Европейския съюз през 2022 г., с което броят на молбите за убежище достига ниво, невиждано от бежанската криза през 2015-2016 г. до сега.
Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището съобщи, че през миналата година в 27-те държави от ЕС, както и в Норвегия, и Швейцария, са били подадени 966 000 молби за убежище, което е с 50% повече в сравнение с 2021 г. Това не включва повече от 4 милиона украински бежанци, които са получили временна закрила в ЕС – специален механизъм, активиран, за да се избегне срив на вече натоварените системи за предоставяне на убежище.
Европейската агенция свързва увеличението с продължаващото облекчаване на COVID-19 ограниченията за пътуване, нарастващата продоволствена несигурност и конфликтите в много части на света. Въпреки че повечето лица, търсещи убежище, влизат в ЕС законно, главно със самолет с пътнически визи, някои от тях също така пресичат сухопътните и морските граници на ЕС без разрешение, главно през Западните Балкани и Средиземноморието.
След повече от десетилетие на война и икономически срив в страната си сирийците продължават да са водещата националност на търсещите убежище в Европа с повече от 130 000 молби. Те са следвани плътно от афганистанците, бягащи от спираловидните проблеми със сигурността, хуманитарните и финансовите проблеми, последвали превземането на властта от талибаните през август 2021 г., със 129 000 молби.
На трето място се нареждат кандидатите от Турция, чийто брой се е удвоил с 55 000 молби. Сред факторите, за които се смята, че са довели до увеличението, са рязко покачващата се инфлация и „отстъплението от демокрацията“, заявиха от агенцията.
На много места приемните центрове са препълнени, което оставя търсещите убежище на улицата.
Неотдавнашното земетресение, при което загинаха близо 46 000 души, а стотици хиляди останаха без дом в Турция и Сирия, породи опасения за потенциално нарастване на броя на незаконните преминавания на границата с Гърция. По-рано този месец Германия предложи временно да облекчи визовите ограничения за някои оцелели от земетресението, а Испания обеща да пренастани малка група от 100 уязвими сирийски бежанци от Турция, която е дом на 4 милиона бежанци.
Миналата година рекорден брой мигранти от Венецуела, Колумбия, Бангладеш и Грузия подадоха молби за убежище, както и мароканци, тунизийци и египтяни. Около 4% от търсещите убежище през 2022 г. са заявили, че са непридружени непълнолетни лица.
Европейската агенция не съобщава кои държави от ЕС са получили най-много молби през миналата година.
Миналата година органите за предоставяне на убежище са взели решения по над 600 000 молби, но са получили още повече нови случаи, което е довело до увеличаване на натрупаното изоставане в обработването им. От анализираните молби 40 % от кандидатите са получили статут на бежанец или субсидиарна закрила (хуманитарен статут). От тях най-голям брой са лицата от Сирия, Беларус, Еритрея, Йемен и Мали, както и украинци, които са избрали да кандидатстват за убежище вместо за временна закрила.