В Обединеното кралство са родени бебета с ДНК на трима родители, потвърди регулаторът на раждаемостта в страната.
Бебетата са родени с помощта на пионерската процедура за митохондриално донорство (МДТ), която се използва от хора с тежки митохондриални заболявания, за да избегнат предаването на заболяването на децата си, съобщиха от Органа за оплождане и ембриология на човека (HFEA).
Митохондриите са миниатюрни части на почти всяка клетка в тялото ви и действат като електроцентрала на клетките, като превръщат захарта и кислорода в енергия, от която клетките се нуждаят, за да функционират правилно, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC).
При хората с митохондриални заболявания обаче митохондриите не могат ефективно да превръщат захарта и кислорода в енергия, което означава, че различни части на тялото, като бъбреците, мускулите, сърцето, очите, ушите и други, не могат да функционират правилно.
Според CDC състоянието може да бъде както леко, така и сериозно.
HFEA потвърди пред The Guardian, че „малък брой бебета“ са родени в Обединеното кралство с помощта на трансфер на митохондрии.
Независимият регулаторен орган, който следи за използването на гамети и ембриони при лечението и изследванията на безплодието, заяви, че от април 2023 г. досега „по-малко от пет“ бебета са родени чрез това лечение.
Митохондриалните заболявания се предават от родителите. При MDT – по същество модифицирана версия на ин витро оплождането – яйцеклетките или ембрионите се създават с помощта на ядрен генетичен материал или ДНК и митохондрии, дарени от здрава яйцеклетка на друга жена, което предотвратява унаследяването на нелечимото заболяване от детето.
Според Министерството на здравеопазването на Обединеното кралство, въпреки че по-голямата част от ДНК на бебетата ще бъде получена от двамата им родители, 0,1 % от тяхната ДНК, или около 37 гена, ще бъдат получени от здравата яйцеклетка, предоставена от втората жена, откъдето идва и терминът „бебета с трима родители“.