Мианмар е пред продоволствена и хуманитарна криза сочи доклад на ООН
Организацията на обединените нации публикува доклад, в който се разкрива „огромна“ криза Мианмар, където повече от 17,6 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ.
В доклада, публикуван от Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека, се посочва, че след военния преврат през февруари 2021 г. военните потискат гражданското общество с „всички средства, с които разполагат“, и лишават цивилните от хуманитарна помощ.
Според доклада хунтата е създала „всеобхватна система за контрол“ върху цивилното население и са необходими спешни мерки за защита на основните права на хората.
„В контекста на въоръжените конфликти умишленото възпрепятстване или отказ на хуманитарна помощ може да представлява и военно престъпление като умишлено убийство, изтезание и друго унизително отношение, глад и колективно наказание“, се посочва в документа.
На 1 февруари 2021 г. военният режим свали от власт избраното гражданско правителство, ръководено от Аун Сан Су Чи, което предизвика протести и сблъсъци между армията и бунтовници от етническите малцинства в Мианмар.
Според доклада от април тази година над 3400 души са загинали по време на военни действия, а над 1,5 милиона души са били вътрешно разселени. Около 22 000 души са били арестувани, като 154 от тях са осъдени на смърт.
„Климат на страха“
Джеймс Роудхавър, ръководител на екипа на Върховния комисар на ООН по правата на човека в Мианмар, заяви, че военните създават „климат на страх“, за да подчинят цивилното население, като използват тежко въоръжение в цивилни райони, нанасят въздушни удари, подпалват села и използват противопехотни мини, за да попречат на принудените да избягат да се завърнат по домовете си.
„Друго нещо, което те правят редовно, е да палят складове за храна, посеви и семена, да разрушават медицински съоръжения и да атакуват медицински работници“, казва Роудхавър в изявление.
Том Андрюс, специалният докладчик на ООН за Мианмар, разкри в доклад от май, че хунтата се е снабдявала с оръжия и оборудване от компании, работещи в Русия, Китай, Сингапур, Тайланд и Индия.
„Русия е доставила самолетите Як-130, които са хвърляли бомбите, и е доставила хеликоптерите Ми-35, които са били използвани за стрелба по цивилни граждани“, се посочва в доклада.
В него се уточнява още, че доставките на тези оръжия са извършени с „ясното съзнание за незаконната дейност на военните в Мианмар“, тъй като са извършени по време на широко отразените бомбардировки на цивилното му население.
Нападения срещу хуманитарни работници
Междувременно говорителят на Службата на Върховния комисар по правата на човка Равина Шамдасани заяви, че хуманитарните работници постоянно са изложени на риск от арест, тормоз или дори смърт. Нападани са също линейки и медицински заведения.
Според преценката на Службата при военни нападения в Мианмар са били убити между 13 и 40 хуманитарни служители.
През ноември 2021 г. военните нахлуха в клиника в щата Кая, като арестуваха четирима лекари, 13 медицински сестри и един доброволец, а също така конфискуваха медицински материали и хранителни запаси.
„Военните действат така, сякаш тези, които оказват помощ, помагат на онези, които се противопоставят на тяхното управление, вместо да зачитат нуждата им от защита и да улесняват достъпа и помощта им за цивилното население по време на криза“, казва Шамдасани.
В доклада се твърди също така, че военните ще ограничават и контролират стриктно възможността на хуманитарните работници да раздават помощи, след като им разрешат да влязат в страната.
„Забавянето и отказът на визи са се превърнали в инструмент на военните да определят времето, местата и функциите на влизащите в страната“, се допълва още в доклада.
„След като пристигнете в страната, за придвижването на международния персонал и разпределянето на хуманитарната помощ се изискват разрешения за пътуване. Както за визите, така и за разрешенията за пътуване се изисква валидна организационна регистрация“, се посочва още в съобщението.
На 8 май индонезийският президент Джоко Уидодо заяви, че конвой, съставен от служители на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), е бил нападнат при „престрелка“, докато е доставял хуманитарна помощ за Бирма. Уидодо не предостави повече подробности относно нападението.