Getting your Trinity Audio player ready...
|
Местни избори 2023: Най-ниска избирателна активност и най-много невалидни бюлетини
„Лошите управници се избират от добри граждани, които не ходят на избори.” Джордж Джийн Нейтън
Изминаха и двата тура за избор на местна власт в България. Усещането след тях не е за демократично и цивилизовано провеждане на избори, а за грабеж, измама и унизително подценяване на избирателя. Това усещане дойде от атаката срещу машините преди изборите на първия тур на вота, когато Върховният административен съд отмени машинното гласуване. Това стана благодарение на ДАНС и ЦИК, които в последния момент съзряха непреодолим гаф, извършен от заместник-министъра на електронното управление Михаил Стойнов. На 27 октомври, три дни преди изборите, заместник-министърът снимал с мобилния си телефон изходния код на машините. Това огласи Тошко Йорданов от ИТН пред журналисти, консултирайки се с председателя на парламента Росен Желязков. Според тях всеки, който притежава този код „може да отключи машината, да направи каквото иска и след това тя да изплюе каквото иска”. В заключение депутатът от ДПС Делян Пеевски отсече „Или без машини на първия тур на изборите, или вотът може да бъде опорочен и може да се обжалва”.
По-късно стана ясно, че Стойнов е изпълнявал служебни задължения, може би с известни нарушения. Според вътрешните правила за удостоверяване на устройствата за гласуване, приети от Министерството на електронното управление „резултатите от проверката се документират, като се изготвят снимки с дата и час”. В правилата обаче се казва, че членовете на екипа, който извършва проверката „оставят личния си багаж и личните си електронни устройства на специална маса, като личните устройства не се допускат до работните станции”.
На 27 октомври (петък) от ЦИК взеха решение, че на първи тур ще се гласува само с хартиени бюлетини. За взетото решение от ЦИК казаха, че са получили писмо от министъра на електронното управление Александър Йоловски, който ги уведомява, че ръководеното от него ведомство не би могло да удостовери изправността на машините в срок. Малко по-късно през деня, заместникът на Йоловски Стойков изпрати до ЦИК необходимото удостоверение, но от ЦИК не го приеха. На следващия ден (събота) коалицията ПП-ДБ внесоха жалба до ВАС срещу решението на ЦИК, но липсата на дежурен съдийски състав остави жалбата да бъде разгледана едва в понеделник, когато първият тур ще е вече приключил.
Както посочихме в предходната ни публикация по темата, първият тур на изборите е от огромно значение, защото на него се избират общинските съветници – най-важните фигури, които са като правителство за всеки град.
Резултатът
Резултатът е меко казано катастрофален. Подобни машинации, липсата на демократичност и прозрачност компрометират изборите до крайност. А може би това е била и целта. Компрометирани са както резултатите от изборите, така и избирателната активност, а най-вече доверието в целия процес. Това доведе както до най-ниската избирателна активност до сега, така и до най-голям брой невалидни бюлетини. Около 500 000 хиляди на двата тура общо, което можеше да бъде избегнато именно с машинния вот.
Експертът по наблюдение и анализ на избори Николай Тулечки в интервю за Mediapool разяснява, че не може да бъде компрометиран самия процес по сертифициране, тоест да бъде инсталиран друг софтуер – каквито са обвиненията срещу заместник-министър Стойков – поради наличието на „ключа на ЦИК”. Но според експерта това е било спестено на обществото. Друго нещо, което би могло да помогне в разобличаването на спекулациите и засилване на контрол от страна на самия гласуващ, е това, че той може да сравни дали на бележката от машинното гласуване пише същото, което пише на стената в изборната секция. За това служи така нареченият „хеш код“, за който избирателите би трябвало да са добре информирани, споделя още експерта.
Машините бяха въведени точно поради тази причина, за да се преборят с невалидните бюлетини. Това са сгрешени бюлетини при зачеркване от избирателя, празна бюлетина, пусната от гласоподавател или бюлетини, които са унищожени умишлено от недобросъвестни членове на секционни комисии.
Хаосът беше създаден, изричаха се лъжи, полуистини и откровени манипулации. Ситуацията обърка хората и резултатите са видими. По студията на телевизиите започнаха да обикалят политици, членове на комисии и всеки прехвърляше отговорността на другия. Дори и най-наблюдателните биха могли да се объркат. Едно обаче стана ясно – наблюдаваше се нездравословна симбиоза между определени политици, служби и държавни институции. Влиянието върху тях на депутата от ДПС Делян Пеевски също повдигна редица въпроси.
Искане на оставки
ДАНС
Докладът на ДАНС като основен мотив за отмяната на машинното гласуване беше подписан от Деньо Денев, назначен по предложение на ГЕРБ. Премиерът Денков поиска оставката му, но Денев отказа да я подаде. От ПП-ДБ пък поискаха оставката на шефа на Денев – Пламен Тончев, председателя на ДАНС. И Тончев отказа да подава оставка, като заяви, че за да се случи това, трябва да има указ на президента Румен Радев, който назначи Тончев при едно от служебните му правителства.
ЦИК
Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК посочи пред „Нова телевизия”, че те не са си свършил добре работата. Според наблюдателя ЦИК вече системно не се справя със своите задължения, а действащият настоящ състав е най-слабият, който той е виждал. Доминиращите представители в ЦИК са от квотата на ГЕРБ, ДПС и БСП, като към този момент към тях се присъединиха и председателката на комисията Камелия Нейкова, издигната от ИТН и говорителката Росица Матеева от квотата на „Изправи се България” на Мая Манолова. От целия състав на ЦИК само двама представители се опитаха да се противопоставят на решението и те са от квотата на ДБ.
Изводът
Всеки път компрометираните по този начин избори отдалечават все повече и повече избирателите от урните и ги лишават от един от най-ярките белези на демокрацията, а именно: свободния вот. Провокира се отслабване на съпротивителните сили в обществото и така то неминуемо се превръща в лесно манипулируем или безразличен електорат.