Лондон – Учени предупреждават за потенциална вълна от мозъчни увреждания, позовавайки се на нови проучвания, които предполагат, че COVID-19 причинява тежки неврологични усложнения като мозъчни възпаления, психози и делириум.
Изследователи от University College London (UCL) правят проучване сред 43 пациента с COVID-19, претърпели временна мозъчна дисфункция, инсулти, увреждане на нервите или други сериозни мозъчни усложнения.
Изследването представлява едно от многото напоследък, които също установяват, че заболяването може да увреди мозъка.
„Дали ще ни сполети епидемия от мозъчни уврежданя, подобна на летаргичния енцефалит от 20-те и 30-те години на миналия век след грипната пандемия през 1918 г., остава да видим“ – казва Майкъл Занди от Института по неврология на UCL, който ръководи изследването.
COVID-19, заболяването, причинено от новия коронавирус, до голяма степен е респираторно заболяване и засяга основно белите дробове, но според невролозите са на лице достатъчно доказателства за въздействието му върху мозъка.
„Опасенията ми са, че вече имаме милиони хора с COVID-19. И ако след година имаме 10 милиона оздравели, но тези хора имат когнитивни дефицити… тогава това ще се отрази на тяхната работоспособност и способността им да се справят с ежедневните дейности“ – казва в интервю за Ройтерс Ейдриан Оуен, невролог от Западния университет в Канада.
В проучването на UCL, публикувано в списание Brain, при девет пациента с мозъчно възпаление е диагностицирано рядко състояние, известно като Остър дисеминиран енцефаломиелит, което се наблюдава по-често при деца и може да бъде предизвикано от вирусни инфекции.
Според екипът в специализираната им клиника в Лондон обикновено се срещал един такъв пациент на месец. Но по време на проучването им тази бройка нараснала до поне един седмично – увеличение, което те определят като „притеснително“.
„Имайки предвид, че познаваме болестта само от няколко месеца, трудно е да предположим какви дългосрочни щети може да причини COVID-19 – казва Рос Патерсън, един от ръководителите на изследването. – Лекарите трябва да са наясно с възможните неврологични ефекти, тъй като ранната диагностика може да увеличи шансовете за подобрение на пациента.“
Според Ейдриан Оуен новите доказателства подчертават необходимостта от големи, подробни проучвания и събиране на данни в световен мащаб, за да се установи колко често срещани са подобни неврологични и психиатрични усложнения.
Той стздава международен изследователски проект в covidbrainstudy.com, където пациентите с COVID-19 могат да се регистрират и да изпълнят поредица от когнитивни тестове, за да разберат дали мозъчните им функции са се повлияли от болестта.
„Тази болест засяга огромен брой хора – казва Оуен. – Ето защо е от изключително значение да съберем тази информация бързо.“
От Кейт Келанд