Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Макар че насилственото отнемане на органи може да изглежда далечно явление, за тези от нас в свободния свят то ще стане актуално ако ние или нашите роднини се нуждаем от трансплантация на органи“
В Женева на 23 януари 2024 г. се проведе универсалният периодичен преглед на ООН на състоянието на човешките права в Китай.
Дни преди събитието коалиция от 110 законодатели, лекари, учени и граждански групи отправиха призив към ООН да създаде международен наказателен трибунал, който да разследва престъпленията на насилственото отнемане на органи в източната държава.
Подкрепили инициативата от българска страна са:
- Андрей Ковачев – член на Европейския парламент и ръководител на българската делегация в ЕНП
- Илхан Кючюк, евродепутат от групата Renew Europe, президент на партия АЛДЕ
- доц. д-р Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране
- д-р Евелина Цветкова, директор на дирекция „Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция“ към Министерство на здравеопазването
- проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница
- д-р Борислав Цеков, доктор по конституционно право, директор на консервативния тинк-танк „Изследователски Център за нова Европа“
- д-р Любомир Канов, психиатър, автор, политик
- проф. Вили Лилков, психиатър, автор, политик
- адв. Владимир Шейтанов – съпредседател на Сдружение РОД
- д-р Любомир Талев, доктор по конституционно право на СУ, автор, наследник на поетесата Елисавета Багряна
- Стоян Иванов, водещ в телевизия SKAT TV, разследващ журналист
- Огнян Дъскарев, автор и журналист
- Иван Рачев, заместник главен редактор на финансовия вестник „Банкеръ“
- Кънчо Кожухаров, автор, журналист, водещ на „Видимо и невидимо“
- Александър Тацов, автор, политически анализатор
- Димитър Стоянов, разследващ журналист, носител на международни награди
- Полк. Вилис Цуров, председател на УС на СОР „Атлантик”
- Снежана Георгиева, журналист, философ, водещ в телевизия Bulgaria 24
- Михаела Джоргова, председател на Асоциация „Общество и ценности“
- Петър Кичашки, юрист, правозащитник, общественик и изпълнителен директор на Института за модерна политика
Универсалният периодичен преглед (Universal Periodic Review – UPR) е уникален механизъм на Съвета по правата на човека към ООН, чрез който всяка държава – членка на организацията се подлага на партньорска проверка на всеки четири и половина години по повод напредъка в областта на човешките права. Този периодичен преглед дава възможност на отделните страни редовно да докладват за мерките, които са предприели за подобряването на тези права, както и да получат от другите членки на ООН препоръки за тяхното подобряване.
Призив на DAFOH към ООН по повод Китай
Китайската народна република (КНР) е една от 14-те държави, които бяха разгледани от UPR работната група по време на сесия от 22 януари до 2 февруари 2024 г. Първият, вторият и третият преглед на Китай в рамките на универсалният периодичен преглед на ООН бяха проведени съответно през февруари 2009 г., октомври 2013 г. и ноември 2018 г.
В тази връзка с настоящия преглед на ситуацията с човешките права в КНР, международната организация „Лекари срещу насилственото отнемане на органи“ (Doctors Against Forced Organ Harvesting – DAFOH) в коалиция от законодатели, лекари, учени и други заинтересовани страни излезе с изявление. В него се казва, че прегледът на ООН „съществува, за да се противопостави на злоупотребите и да укрепи правата на човека и върховенството на закона“.
Организацията предупреди, че огромен брой затворници на съвестта в Китай, като симпатизанти на духовното учение Фалун Гонг, са жертва на извършваните от Китайската комунистическа партия (ККП) престъпления. Те включват брутални изтезания, в т. ч. насилствено отнемане на органи от живи хора, поради което мълчанието може само да окуражи извършителите да „разширят репресивните действия отвъд собствените си граници“. В призива бе отбелязано, че много западни институции – като университетски и други болници, фармацевтични компании и медицински организации „негласно са се съгласили да пожертват правните и етичните стандарти, за да сътрудничат на Китай в тези масови убийства“.
Фалун Гонг е духовна практика, която учи своите последователи да живеят според принципите Истинност, Доброта, Търпение. Нейното преследване в Китай превърна десетки милиони в мишени за насилствено извличане на органи, което се провежда от ККП. Източната държава в основна дестинация за международен трансплантационен туризъм. Болниците в страната често осигуряват нереално кратки срокове за предоставяне на съвместими органи за присаждане, които са в пъти по-кратки от тези, които съществуват в развитите страни с установени системи за донорство и съпроводени с етични гаранции.
„Макар че принудителното отнемане на органи може да изглежда далечно явление за тези от нас в свободния свят, то ще стане актуално, ако ние или нашите роднини се нуждаем от трансплантация на органи“, заявиха от DAFOH.
По време на срещата коалицията призова всички държави – членки на ООН да „поставят критично и смело въпроса за правата на човека в Китай“, както и да бъде създаден международен наказателен трибунал, който да разследва престъпленията на насилственото отнемане на органи в КНР.
Групата за защита на правата на човека също така призова за създаването на специален докладчик на ООН – лице, работещо от името на ООН в рамките на механизмите на „специалните процедури“, което да разгледа сведенията за насилствено отнемане на органи от живи затворници на съвестта в Китай. DAFOH предлага да допринесе за това усилие, като предостави експертния опит на избрания докладчик, който да предложи обективни констатации и допълнителна информация на Съвета на ООН по правата на човека, както и на всяко правителство.
Конференция по състоянието на правата на човека в Китай
На 22 януари в ООН се проведе информационна среща за процеса на универсалния периодичен преглед на състоянието на човешките права в Китай. В нея взеха участие Лорд Филип Хънт от Камарата на лордовете във Великобритания, Едуард Макмилан-Скот, бивш член на Европейския парламент и заместник-председател на Европейския парламент за демокрация и права на човека, правозащитния адвокат Дейвид Матас, както и други адвокати и активисти за човешки права.
Съпътстващото събитие, озаглавено „Отказът на Китай от всеобщите права на човека“, бе организирано от CAP Freedom of Conscience, европейска група за защита на правата на човека с консултативен статут в ООН. Конференцията предостави платформа за преглед на предишните препоръки на държавите – членки на ООН към Китай, както и произхода на извършвания студен геноцид от ККП, като изложи своето основно послание:
От 2018 г., когато се проведе последният универсален периодичен преглед на Китай, преследването и насилственото отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг в цял Китай от страна на китайската държава продължава с пълна сила. Нещо повече, мълчанието и бездействието на международната общност окуражават Китай да извършва все повече нарушения на правата на човека в световен мащаб, включително разпространението на COVID-19, изкореняването на свободата в Хонконг, политическата и военната агресия в Южнокитайско море и участието във военни конфликти по целия свят.
Едуард Макмилан-Скот – заместник-председател на Европейския парламент за демокрация и права на човека от 2004 г. до 2014 г., сподели спомените си за преживения шок, когато преди 18 години по време на командировка в Китай научава, че такива злоупотреби се случват в реалния живот.
През май 2006 г. той се среща в Пекин с Цао Дун, който е бивш затворник и практикуващ Фалун Гонг. Цао му разказва за най-добрия си приятел, който изчезнал от затворническата килия. По-късно Цао видял голото мъртво тяло на приятеля си в затворническата морга с прорези по него, откъдето са били извадени жизненоважните му органи.
По време на конференцията Макмилан-Скот сподели, че заради тайната си среща с него, Цао Дун е вкаран в затвора. По-късно бившият заместник-председател на Европейския парламент се среща с още привърженици на Фалун Гонг, които са избягали от Китай заради жестоките репресии на режима. Той е подкрепил бойкота на европейските лидери на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. в знак на протест срещу потъпкването на човешките права от режима на Пекин.
През годините множество разследващи доклади и очевидци свиделестват за сериозността на зверствата на ККП.
През 2019 г. базираният в Лондон независим, международен Трибунал за Китай стигна до заключението, че насилственото отнемане на органи се провежда Китай в продължение на години „в значителен мащаб“, като практикуващите Фалун Гонг са „основният източник“ на органи за трансплантация и тази нечовешка практика продължава и до днес.
Публикация в специализираното медицинско издание American Journal of Transplantation през 2022 г. цитира 71 китайски документа, свидетелстващи, че китайски лекари са вземали сърца и бели дробове от хора за трансплантация, без да извършват тестове за установяване на мозъчна смърт – което показва, че живи пациенти са били убивани заради органите им.
На 18 януари 2024 г. Европейският парламент прие резолюция, която осъжда преследването на Фалун Гонг и призовава за разследване на близо 25-годишната жестока кампания, която може да се окачестви като студен геноцид. Резолюцията също призовава да бъдат подведени под отговорност извършителите на бруталните репресии.
Съществуват данни, че Пекин е изпращал меморандуми на чуждестранни пратеници и е лобирал пред страни, които не са от Запада, да излагат хвалебствия, преди срещата в Женева, относно състоянието на човешките права в Китай.
Лорд Хънт не е особено изненадан от този факт: „Мисля, че това показва, че Китай изпитва нужда да отговори на отправените критики“, посочи той и добави, че като британски парламентарист, неговата роля и тази на колегите му е „да държим този въпрос в полезрението на обществеността. Тя е да се опитаме да гарантираме, че доказателствата ще бъдат събрани по възможно най-ефективния начин“.
ВИДЕО: Работната група за универсален периодичен преглед към Съвета по правата на човека на ООН разглежда за четвърти път състоянието на правата на човека в Китай на 23 януари на среща в Женева.