• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Отнемане на органи

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

отКели Сун
25 ноември , 2022
Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Първата среща на високо равнище на медицинските сестри за борба и спиране на насилственото отнемане на органи, информира и стимулира професионалистите в областта

На 1 ноември професионалисти в областта на сестринската практика проведоха първата среща на високо ниво за противопоставяне и спиране на насилственото отнемане на органи. Събитието е резултат от сътрудничество между Академията за съдебни медицински сестри (Academy of Forensic Nursing – AFN) и организацията „Лекари срещу насилственото отнемане на органи“ (Doctors Against Forced Organ Harvesting – DAFOH).

DAFOH е международна неправителствена организация, основана от лекари, която от 2006 г. информира обществеността за насилственото отнемане на органи. AFN е професионална организация на медицинските сестри, чиято мисия е да подпомага грижите за тези, чийто живот е бил несправедливо засегнат.

“[AFN] си партнира с [DAFOH], защото споделяме единна визия за защита и насърчаване на етичните, медицински и сестрински практики в световен мащаб“ – заявява д-р Дженифър Джонсън, президентът на AFN. “Изключително важно е всички здравни специалисти да са наясно с насилственото отнемане на органи.”

Съоснователката на AFN Катлийн Тимсен – доцент по сестрински грижи в Университета на Невада в Лас Вегас, САЩ с докторска степен по сестрински грижи, е модератор на панела от десет водещи експерти в областта на сестринството, съдебната медицина, етиката, човешките права, правото и журналистиката. Участват още и двама свидетели от Китай, единият от които е преживял нечовешки изтезания в китайски трудов лагер, а другият е загубил баща си, вероятно поради незаконната практика за отнемане на органи.

katlijn timsen 2
Катлийн Тимсен, съосновател на AFN и модератор на Срещата на върха на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи, говори пред експертния панел на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH и домакин на срещата, заяви пред The Epoch Times New York: „Чрез тази среща на върха целим да информираме и вдъхновим медицинските сестри и обществеността.На пръв поглед „далечният“ проблем с насилственото отнемане на органи, за който е отговорен китайският режим е всъщност много „близо до нас“ и ние като медицински сестри имаме знанията и отговорността да му се противопоставим.“

Индустрия за милиарди

Колинс-Перика предоставя подробна информация, за да повиши осъзнатостта за проблема с незаконното отнемане на органи – нарушение на човешките права, при което се отстраняват органи от живи хора, без тяхно съгласие.

„В Китай практиката [на принудително отнемане на органи] е одобрена и дори организирана от правителството … управлява се от полицията и е под надзора на военните.“ Колинс-Перика заявява, че индустрията на трансплантационния туризъм за органи в Китай се е превърнала в „една от най-доходоносните“ в света, печелейки един милиард долара годишно за режима.

debora
Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH и домакин на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи, на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

В допълнение домакинът цитира Китайски трибунал – независим трибунал, базиран в Лондон, чието разследване потвърждава, че основен източник на органи са репресираните и преследвани в страната духовни последователи на мирната практика Фалун Гонг. „Аз съм от 30 години медицинска сестра в сферата на психиатричните грижи“, казва тя. „Когато става въпрос за насилствено отнемане на органи, след като чух за това, срещнах се с жертвите и чух техните истории, аз съм активист … Не мога да мълча.“ Тя насърчава колегите си да направят необходимото да информират, образоват и спрат това престъпление срещу човечеството.

Медицинските сестри – „ключов елемент“ в медицинската етика

Итън Гутман, разследващ журналист, който прекарва години в пътуване по света, в интервюиране на оцелели свидетели от китайски трудови лагери и затвори, пише обширно за над десетилетната практика на насилствено отнемане на органи в Китай.

ijtan
Разследващият журналист Итън Гутман на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

В речта си Гутман очертава историята на изземването на органи от Китайската комунистическа партия (ККП), което е засегнало и уйгурите в северозападната китайска провинция Синдзян, както и други малцинствени групи. Говорейки за неотдавнашната реформа на системата за трансплантации и донорство на ККП, която е възхвалявана от някои западни лекари, Гутман заявява, че тя „включва семантични трикове и в нея броят на доброволните донори се основава на уравнение“.

Гутман се позовава на рецензирана статия, публикувана в специализираното издание BMC Medical Ethics, която показва, че официалните данни за даряването на органи в Китай се основават на математическо уравнение, което създава параболична крива.

„Това беше и е катастрофа в областта на човешките права. Тя е създадена от Пекин“, казва Гутман, „но е била непрекъснато подпомагана от шепа западни хирурзи, които са смятали, че могат да яхнат китайския дракон и да се върнат у дома, сякаш всичко е наред.“

„Сестринските грижи очевидно са сърцето на западната медицинска култура… Отнемането на органи от политически и религиозни дисиденти противоречи на всички аспекти на клетвата, която са положили медицинските сестри и на етичния кодекс“, отбелязва той.

„С присъствието си тук, с взимането под внимание на това, което аз и толкова много други изследователи установихме, с обсъждането на колективно действие под каквато и да е форма, вие се превръщате в критична опорна точка.“

Гутман излага някои предложения как да действат медицинските сестри: „Не е необходимо да измисляте нищо ново, тук прецедентът е ясен: премахване на всички западни контакти с трансплантационната индустрия на континентален Китай, никакви китайски трансплантационни хирурзи или медицински сестри, в този смисъл, в нашите медицински списания, нашите университети, нашите конференции и нашите болници, и замразяване на всички продажби на хирургическо оборудване, фармацевтични разработки и правене на тестове в Китай.“

„Основни проблеми в Китай“ в медицинската етика

Проф. Артър Каплан, който има докторска степен по история и философия на науката, е професор по биоетика и основател на отдела по медицинска етика в Училището по медицина „Гросман“ на Нюйоркския университет. Преди да започне работа в Нюйоркския университет, Каплан основава Центъра по биоетика и Департамента по медицинска етика в Пенсилванския университет. Освен това той е съпредседател на голяма работна група на ООН и Европейския съюз за борба с трафика на органи.

artar kaplan
Ръководителят на отдела по медицинска етика в Нюйоркския университет Артър Каплан говори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

„Със съжаление трябва да кажа, че все още вярвам, че в Китай има сериозни проблеми“, признава Каплан. „Има огромно разминаване между броя на трансплантациите, които Китай твърди, че извършва всяка година, и цифрите, които съобщава за донорството на органи.“

Каплан твърди, че за да получи органи, китайският режим използва своите затворници, които варират от политически, до затворници на съвестта като практикуващите Фалун Гонг или представители от определена етническа група – хора, които могат да бъдат неправомерно лишени от свобода.

„Смятам, че медицинските сестри имат специално задължение да бъдат внимателни към това, което се случва в момента в Китай по отношение на трансплантациите на органи, да се опитват да оказват натиск върху правителството да подобри и промени практиките, които особено засягат затворници, да се опитват да протестират, ако в списанията се публикува информация … която идва от Китай за трансплантации, освен ако не е ясно какъв е произходът и цялостния контекст за набавянето на органите, за които се съобщава“, казва той.

„И не бива да препоръчваме на пациентите да отиват за трансплантации в Китай“.

„Цялостно информиране на пациентите“

По темата за етиката Екои Руни, президент на Асоциацията на медицинските сестри в щата Луизиана и председател на комисията по етика на AFN, говори за етичните съображения при осигуряването на органи.

runi
Президентът на Асоциацията на медицинските сестри в щата Луизиана Екои Руни говори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

„Като доставчици на здравни грижи „наше задължение е да помогнем на [нашите пациенти] да разберат потенциалните рискове и ползи от всяко решение, което вземат във връзка със здравеопазването. … Така че в съответствие с това, за което говорихме днес, цялостното информиране на пациентите за действително случващото се в Китай в момента, що се отнася до трансплантацията на органи … би било достатъчно, за да се осигури известна яснота около това решение. Със сигурност едно от нещата, които като медицински сестри сме длъжни да правим, е да гарантираме, че хората, които обслужваме, са с ясно съзнание и информирани относно решенията, които вземат“, обяснява тя.

rouz
Роуз Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг говори на срещата на върха на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

Роуз Константино – с докторска научна степен и степен по право, която преподава в Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг от 1971 г. има богат опит в областта на етичните и правни въпроси в медицинската сестринска практика. Тя разказва за международния трафик на органи и насилственото отнемане на органи и призовава научната общност да отхвърли всички съобщения от държави с практики на трафик и отнемане на органи. В допълнение Константино смята, че срещата на върха може да бъде добър шанс за обучение на студенти. Четиричасовият семинар е най-добрият начин наистина проблемът да бъде разбран, споделя тя. Ако може да има такъв семинар, „насочен към всички студенти, това би било много добър шанс за тяхното обучение. Защото никой вероятно не е чул или видял това, което ние видяхме днес.“

Глобална законодателна кампания

Адвокатът по човешки права, Тереза Чу, намираща се в Тайван, адресира Всеобщата декларация за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи (Universal Declaration on Combating and Preventing Forced Organ Harvesting –
UDCPFOH), на която тя е председател на управителния комитет. UDCPFOH e лансирана през 2021 г. съвместно от пет неправителствени организации, включително DAFOH – САЩ, Тайванската асоциация за международна грижа при трансплантацията на органи (Taiwan Association for International Care of Organ Transplants) и други три НПО от Европа, Южна Корея и Япония.

deklaracija
Универсалната декларация за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи (UDCPFOH) е инициирана от 5 неправителствени организации през 2021 г. Тереза Чу, международен адвокат по правата на човека и председател на управителния комитет на UDCPFOH, говори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

Всеобщата декларация, създадена по аналог на Всеобщата декларация за правата на човека на ООН, призовава света да защитава неотменимите права на човечеството, да поддържа най-висшите ценности на справедливостта и да сложи край на едно от най-ужасяващите зверства на този век: насилственото отнемане на органи от живи хора – без съгласие и с цел печалба.

В момента провеждаме законодателна кампания за борба и край на насилственото отнемане на органи в Европа, Америка и Азия, за да бъдат наказани и спрени жестокостите на насилственото отнемане на органи чрез наказателните кодекси и закони на различните държави“, казва Чу, която работи от 20 години защитавайки жертвите – Фалун Гонг практикуващите в Китай.

Благодарение на законодателството си Тайван е водещ в света в това да защитава своите граждани от съучастие в престъплението на насилственото отнемане на органи. От 2015 г. насам Тайван задължава пациентите, които отиват в чужбина за трансплантация, да посочват съответната държава, болница и лекар, като в противен случай са лишавани от застрахователно покритие за лекарства срещу отхвърляне на органи. Тайван също така поддържа черен списък на хирурзи от континентален Китай, участващи в престъпната практика, гарантиращ забрана за влизането им в Тайван.

Тереза Чу приветства желанието на медицинските сестри и здравните специалисти да подпишат декларацията.

„[AFN] се ангажира да подкрепи Всеобщата декларация“, казва Дженифър Джонсън, президент на Академията на съдебните медицински сестри (AFN). „Знаем, че насилственото отнемане на органи е нарушение на човешките права, а елементите, които са в действие, са сила, измама, принуда и дори отвличане.“

dzhenifar
Дженифър Джонсън, президент на AFN, говори на срещата на върха на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

Дебра Холбрук, избрана за следващия президент на AFN и директор на съдебномедицинското сестринство в Медицински център „Мърси“ в Балтимор, Мериленд, заявява: „Практиката на насилствено отнемане на органи е форма на трафик на хора в най-ужасната ѝ форма и ние като съдебномедицински сестри имаме не само отговорността, но и задължението да подкрепим всички усилия за премахване на тези действия, независимо къде се извършват.“

debora 2
Новоизбраният президент на AFN и директор на съдебномедицинската сестра в Медицински център „Мърси“ Дебра Холбрук говори на срещата на върха на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (С любезното съдействие на DAFOH)

Холбрук заяви, че би искала да предизвика AFN да направи „работна група от специалисти – медицински сестри, лекари, лица, занимаващи се с етика – които наистина биха искали да се ангажират с борбата срещу насилственото отнемане на органи в правната сфера. „И ние обединяваме гласовете си [в каузата], и ние подпомагаме информираността, на база цялата информационна образованост, която [DAFOH] е създала“.

„Събираме се заедно, за да изготвим проект или да ангажираме някои юристи от законодателната сфера в Съединените щати и те да ни помогнат да работим по изготвянето на необходимото законодателство. Така че бих се радвала да бъда част от тази група“, заявява тя, подканяйки зрители и други специалисти да се свържат с AFN.

Лични преживявания

Двама практикуващи Фалун Гонг от Китай също разказват за преживяванията си в китайските трудови лагери и затвори, включително за изтезанията, честите кръвни тестове и медицински прегледи правени на практикуващите. Бащата на една от практикуващите умира в затвора, вследствие на преследването. Тя разказва как на семейството ѝ не е било позволено да направи пълен преглед на тялото и как всички те са подозирали, че органите му са били незаконно отнети.

Фалун Гонг е практика насочена към подобрение на съзнанието и тялото, включваща морални учения, в основата на които са принципите на истинността, състраданието и търпението. Практиката става много популярна в Китай, като по официални данни на Китай през 1999 г. има над 70 милиона последователи. Китайската комунистическа партия обаче възприема популярността на Фалун Гонг като заплаха и започва жестоко преследване на последователите й, което продължава и до днес. Възможно е милиони симпатизанти на Фалун Гонг да са хвърлени в затвора. Подложени на изтезания и принудителен труд, те неволно се превръщат в „банка донори“, която захранва китайската индустрия за трансплантации, носеща приходи от милиарди долари.

Път към решението

Срещата на върха приключва след сесия с въпроси и отговори, на която са обсъдени въпроси, свързани с принудителното отнемане на органи. „Срещата на върха ни даде пътна карта за действията, които можем да предприемем сега, особено в областта на образованието и правото“, коментира Колинс-Перика пред The Epoch Times. „За първи път медицински сестри и лекари си сътрудничат публично по въпроса за насилственото отнемане на органи. Имаме единно виждане за бързото му прекратяване и очакваме с нетърпение да работим заедно.“

След участието си в срещата на върха медицинска сестра от Вирджиния написва: „Срещата на върха на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи беше много ползотворна, лекторите бяха страхотни. Като чух как говорят оцелелите от преследването в Китай, това наистина се превърна за мен в нещо лично“.

Друг член на аудиторията написва: „Благодаря на всички участници в срещата, че насочиха вниманието към престъпленията, свързани с насилственото отнемане на органи. Оценяваме смелостта и упоритостта ви.“

Кели Сонг, САЩ, отразява за The Epoch Times въпроси, свързани с Китай, както и здравни теми.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Tags: Фалун Дафа

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Лекари пренасят органи за трансплантация в болница в провинция Хънан, Китай, 16 август 2012 г. (снимка от екран: Sohu.com)

Трагичната истина за отнемането на органи от живи затворници на съвестта в Китай

0
0
Лекари се подготвят за трансплантация на бъбрек - снимка от архив. (Пиер-Филип Марку/AFP/Getty Images)

Хирурзи „екзекутори“: Как китайските лекари извършват убийства за органи

0
0
ET Wendy I took Pledge card 2048x1076 3

#NotFromChina: Обещание против убийствата за органи в Китай

0
0
Екранна снимка на сцена от "Давид и Голиат" - документален филм за отнемането на органи от живи затворници на съвестта. Филмът печели наградата за най-добър документален филм на филмовия фестивал в Хамилтън, Канада, на 9 ноември 2014 г. (Epoch Times)

Санкции срещу ККП заради насилственото отнемане на органи предлагат експерти

0
0
Практикуващи Фалун Гонг пресъздават незаконно плащане за човешки органи във Вашингтон на 19 април 2016 г. (Джим Уотсън/АФП чрез Getty Images)

Пекин блокира медийното отразяване на насилствено отнемане на органи в Китай

0
0
Практикуващи Фалун Гонг участват в парад по случай 22-рата годишнина от преследването на Фалун Гонг в Китай в Бруклин, Ню Йорк, на 18 юли 2021 г. (Chung I Ho/The Epoch Times)

Отнемането на органи – комерсиалният медицински геноцид в Китай

0
0
Снимка: DAFOH

Световна среща за борба с насилственото отнемане на органи започва днес

0
0
Практикуващи Фалун Гонг се събраха във Вашингтон на 16 юли 2021 г., за да отбележат 22-та годишнина от началото на преследването на практиката в Китай (Лари Дай / The Epoch Times)

Правозащитници и последователи на Фалун Гонг призоваха за край на 22-годишното преследване

0
0
Водещата на "Епок Таймс" Рейчъл Уон води шоуто си на кантонски език  “Възгледите на Ши Шан” на 12 март 2021 г. (скрийншот от YouTube)

Полицията в Китай заплашва тв водеща на „Епок Таймс“ в Хонконг след предаване за насилствено отнемане на органи

0
0
Парад на Фалун Дафа в Манхатън, Ню Йорк, 16 май 2019 г. (Самира Боуаоу/"Епок Таймс")

Окръг в щата Вирджиния прие резолюция срещу насилственото отнемане на органи в Китай

0
0
Снимка от краткия документален филм „Убити за органи: Бизнесът за тайни трансплантации на Китай.“ (NTD)

САЩ да положат повече усилия за спиране на насилственото отнемане на органи в Китай, призова експертна група

0
0
Пластичен хирург извършва „специална“ операция на носа на пациент в своята клиника в югозападния китайски град Чончин (Питър Паркс/ AFP via Getty Images)

Четири сърца за 10 дни: въпросът за насилствено извличане на органи в Китай отново е на дневен ред

0
0
Следваща публикация
Протестиращи по време на протест срещу драконовските мерки на Китайската комунистическа партия за нулев COVID в Пекин, Китай, на 28 ноември 2022 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Масови протести срещу ковид мерките в Китай след пожар в жилищна сграда

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.