Getting your Trinity Audio player ready...
|
Исторически избори за турската опозиция – има ли полъх на демокрация?
Тази неделя, 31 март, десетки милиони турски граждани гласуваха за избора на кметове. Опозицията в Турция спечели местните избори, сочат резултатите от следизборния ден. На 1 април, при 99% обработени данни стана ясно, че партията на Реджеп Тайип Ердоган губи драматично. Двата най-големи града – Анкара и Истанбул, преизбраха старите си кметове, които са от опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП).
Това е най-сразяващата загуба за Ердоган от идването му на власт преди двадесет години. Според неделните данни, цитирани от турската държавна информационна агенция “Анадолу”, опозицията е на път да завоюва решителни кметски победи срещу Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган. Съгласно преброените 98% от бюлетините до обяд на 1 април, петте най-големи града в Турция – Истанбул, Анкара, Бурса, Измир и Анталия отиват при опозицията.
Крепостта Истанбул
Истанбул е един от най-важните градове в Турция. Смята се, че който спечели Истанбул – печели цяла Турция. Или поне задава тона за президентските избори. Истанбул предаде своето послание…. това каза Екрем Имамоглу на своите избиратели рано сутринта на 1 април, въпреки активната подкрепа и агитация от страна на Ердоган за кандидата на ПСР – 47-годишния Мурат Курум, надявайки се да детронира най-големия си съперник. И така Имамоглу се превръща във водеща политическа фигура в Турция и основен претендент на следващите президентски избори.
Партията на справедливостта и развитието губи и така наречените си бастиони. Поражението на ПСР е изненада за цяла Турция, споделят експерти. Преподавателят по политология Берк Есен заяви: Турското общество е дало ясно послание на управляващите. За последните 40 години то казва – стига!, а това е най-голямото поражение на избори за Ердоган за цялата му кариера. Управляващата партия изгуби по-голямата част от общините в страната и вече всъщност не е най-голямата политическа сила. Това може би ще принуди Ердоган да предприеме някои трудни решения, а може би ще смени и голяма част от лидерите в партията си.
Политическите анализатори очакват Ердоган да се опита да вдигне икономиката на крака в следващите няколко години, а ако не успее – ще бъде изправен пред тежка политическа битка на следващите избори.
Надежда за демокрация
За първи път от години насам в турското население са прокрадва надежда за демокрация. И ако гражданите са имали очаквания за големите мегаполиси, то пробивът идва от Бурса.
Въпреки че политиката на Ердоган все още намира поддръжници, страната е в тежка икономическа криза, а обезценяването на лирата пробужда гняв във все по-обедняващото население. По официални данни през изминалата 2023 г. инфлацията в страната е 70%, но мнението на експерти е, че тя е значително по-висока. Говори се дори, че цифрата е двойна.
Над 1 милион млади хора са гласували в тези избори за първи път. 15 милиона пенсионери са дали своя наказателен вот, тъй като пенсиите в Турция са изключително ниски.
Мнозина съзират в гласуването за местна власт референдум и противопоставяне на авторитарната политика на Ердоган. Гражданските общества не са съгласни с намесата на президента в паричната политика на централната банка, ограничаването на свободата на словото, цензурирането на медиите и огромното политизиране на съдебната система.
Дали тези избори ще са началото на края на ерата Ердоган или повратна точка, както ги нарече той – остава времето да покаже. С любопитство ще следим дали Турция ще се промени политически и дали най-голямата врата между Азия и Европа ще върне своето очарование и мощ.