Getting your Trinity Audio player ready...
|
Ново проучване, представено на годишната научна сесия на Американския колеж по кардиология, разкрива връзка между вейпинга и сърдечната недостатъчност.
„Все повече проучвания свързват електронните цигари с вредни ефекти и установяват, че може би не са толкова безопасни, колкото се смяташе досега“, посочва в прес съобщение д-р Якубу Бене-Алхасан, лекар в MedStar Health в Балтимор и водещ автор на проучването. „Разликата, която видяхме, беше съществена“, изтъква медикът.
Изследователският екип открива връзката след анализ на данни от изследвания и електронни здравни досиета в рамките на голямо национално проучване, проведено от Националния институт по здравеопазване на САЩ, наречено „Всички ние“. Данните са включвали информация от над 175 000 участници, които са били на средна възраст 52 години, като около 60,5% от тях са били жени. От извадката 3 242 участници развиват сърдечна недостатъчност със средна продължителност на проследяването 45 месеца.
Резултатите показват, че вероятността тези, които са използвали електронни цигари в даден момент, да развият сърдечна недостатъчност е с 19% по-голяма в сравнение с тези, които не са ги използвали. Изследователският екип е установил, че възрастта, полът или текущият статус – пушач или непушач на участниците не са оказали влияние върху вероятността да развият сърдечно заболяване.
Екипът също така установи, че използването на електронни цигари е по-често срещано сред хората с вид сърдечна недостатъчност, която се проявява със запазена фракция на изтласкване. Този вид сърдечна недостатъчност се проявява, когато сърдечният мускул стане твърд или скован и не успява да се напълни правилно с кръв между мускулните контракции.
Новото проучване се основава на предишни изследвания, които също показват връзки между употребата на електронни цигари и рисковете, свързани с развитието на сърдечна недостатъчност. Това обаче е първото проучване, което успешно установява пряка връзка между употребата на електронни цигари и вейпинг. Според д-р Бене-Алхасан предишните проучвания са се провалили поради избора на малки по размер извадки.
„Смятам, че това изследване отдавна е закъсняло, особено като се има предвид колко много навлязоха електронните цигари“, каза той. „Не искаме да чакаме твърде дълго, за да установим в крайна сметка, че може да са вредни, а дотогава вече може да са нанесени много вреди“, добави той.
Вейпингът сред непълнолетните рязко нараства, въпреки че дългосрочните рискове остават неизвестни
Според Американския колеж по кардиология почти един на всеки 20 възрастни американци използва електронни цигари, а един на всеки трима от тях – ежедневно. Половината от тези потребители са на възраст под 35 години. Все повече млади американци се обръщат към използването на електронни цигари, като повече от един на всеки петима гимназисти редовно използва електронни цигари. Според национално проучване на тютюнопушенето сред младите хора в САЩ през 2023 г. повече от 2,8 милиона, или 10%, от учениците в средните и висшите училища в САЩ се съобщава, че използват електронни цигари, като 89,4% от тези младежи използват ароматизирани електронни цигари.
Електронните цигари се рекламират като по-безопасна алтернатива на тютюна, но те все още съдържат никотин и други силно пристрастяващи вещества, които понякога се модифицират, особено ако електронната цигара е закупена от улицата, според Американския колеж по кардиология.
Тези модификации са свързани с по-високи нива на белодробно увреждане. Дългосрочните ефекти все още не са известни, тъй като продуктите се предлагат на пазара едва от около десетилетие, но употребата на електронни цигари е свързана със сериозни увреждания на белите дробове, заболявания и дори някои смъртни случаи в повече от 30 държави.
Въпреки че електронните цигари се рекламират като средство, което помага на хората да спрат да пушат, Американската агенция по храните и лекарствата не е одобрила електронните цигари като официално средство за отказване от тютюнопушенето. Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ съветва тези, които искат да спрат да пушат, да се обърнат към варианти като терапии, заместваща никотина, включително лепенки, дъвки, таблетки за смучене, инхалатори или назални спрейове.