Getting your Trinity Audio player ready...
|
България чества 110 години от рождението на Борис Христов
Борис Христов е български оперен певец с огромен принос в световното оперно изкуство. Обявен за „Бас номер 1 на планетата”, той поставя страната ни сред водещите нации в оперното изкуство.
Борис Христов е роден на 18 май 1914 година в Пловдив, Царство България. Макар музиката да е неговата страст, той завършва Юридическия факултет към Софийския университет. Повратна точка в живота му е съдбоносната среща с българския цар Борис III. Царят е изключително впечатлен от младия юрист с изключителен певчески талант и настоява Христов да замине на обучение в Италия.
Така едва на 28 годишна възраст, през 1942 година, Борис Христов получава от правителството стипендия и заминава за Италия, където учи класическо пеене при Р. Страгари. Само четири години по-късно дебютира в Реджо ди Калабрия в ролята на Колин от „Бохеми”. През декември 1949 година пее в лондонския „Ковънт Гардън” и оттогава владее най-големите оперни сцени в света.
Безсмъртна слава му носят освен брилянтния глас, и неповторимо изиграните роли. За близо 10 години той подготвя впечатляващ репертоар от 40 роли, които оставят следа завинаги в световното оперно изкуство. Някои от най-известните му превъплъщения са в Мефистофел, Кончак, Галицки, Филип, Борис Годунов и др.
През 1950 година Борис Христов е звезда на световната оперна сцена, но българската държава не се интересува особено от този факт. През 1961 година му е отказана входна виза за България и той е лишен от възможността да присъства на погребението на баща си. През следващата година, след 20-годишно отсъствие, световният бас се завръща в родината си. По време на престоя си в България Христов прави забележителни записи на църковна музика в катедралата „Св. Александър Невски”. Съвместно с Българската хорова капела „Светослав Обретенов” и под диригентството на Георги Робев записва „Български и руски църковни песнопения”, многократно издавани на грамофонна плоча.
Въпреки политическите несправедливости, които Борис Христов понася, той запазва силна любов към България. През 60-те години дарява дома си в София, който по-късно се превръща в музей и музикален център „Борис Христов” със статут на държавен културен институт към Министерството на културата. Дома си в Рим превръща в Академия за млади оперни дарования, в която до края на дните си преподава.
Борис Христов умира в Рим на 28 юни 1993 година, но продължава да живее не само чрез духовното и материалното наследство, което ни е завещал, а и с делото на своите ученици. Един от последните му специализанти е ръководителят на Държавна опера Русе – Пламен Бейков.
Събития по повод 110 години от рождението на Борис Христов
Днес, 18 май, от 19:00 ч. в църквата „Света Параскева” на ул. „Георги Раковски“ № 58 ще се състои концерт с църковнославянски песнопения по случай 110-тата годишнина от рождението на Борис Христов. Песнопения от репертоара на големия български бас ще бъдат изпълнени от Българската хорова капела „Георги Робев“ със специалното участие на Пламен Бейков.
XX фестивал на изкуствата „Борис Христов” е посветен на 110-годишнината от рождението на Борис Христов, като програмата на двадесетото издание на фестивала, организиран съвместно от Национален музей „Борис Христов” и Регионалния исторически музей – Пловдив, можете да видите тук.
В памет на великия българин и гениален оперен артист в централното фоайе на Софийски университет „Св. Климент Охридски” в периода 20 – 26 май предстои изложба „Борис Христов на световните оперни сцени”, която може да бъде посетена всеки ден от 9:00 ч. до 17:00 ч.