Според вътрешни документи на ККП в началото на септември 2019 г. вече е имало пациенти със симптоми на коронавирус в Ухан, но властите не споделят тази информация със света
Поредица от изтекли документи сочат, че пациенти в Китай със симптоми, подобни на COVID-19 са хоспитализирани месеци преди официалната статистика на режима, което повдига въпроса кога точно ККП вирусът е започнал да се разпространява в Ухан.
Доверен източник, с достъп до правителствени документи, предостави информация на „Епок Таймс“, според която поне един пациент със симптоми на COVID-19 е лекуван през септември 2019 г. През следващите месеци още десетки пациенти са били хоспитализирани.
През октомври 2019 г. болниците в Ухан регистрират няколко смъртни случая вследствие на тежка пневмония, белодробни инфекции и други заболявания, подобни на причинените от COVID-19.
Единственото, което здравната комисия предприема след нашумелите постове на лекари в социалните мрежи, е да съобщи за епидемия от нов вид пневмония на 31.12.2019 г.
„Епок Таймс“ се сдоби с писмо от 19 февруари, с което национален разследващ екип, сформиран от централното правителство, съобщава, че иска да проследи най-ранните случаи на заболяването. С него екипът моли местните власти за данни от всички лечебни заведения в Ухан за периода 1 октомври – 10 декември 2019 г., включително и информация за пациенти, посетили инфекциозните клиники в близост до пазара за морски дарове Хуанан (мокър пазар, който властите определят като епицентър на епидемията), подробна информация за най-ранните 10 случая, отговарящи на симптоматиката във всяка медицинска агенция, и смъртни случаи от пневмония с подобни на COVID-19 симптоми.
Според писмото деветте болници, приели най-много пациенти с коронавирус в града, имат ключова роля за разследването. „Епок Таймс“ получи достъп до част от предоставената от 11 болници информация.
Въпреки събраната информация, на 26 февруари работната група за контрол на епидемията в Ухан заявява пред медиите, че първият регистриран пациент е човек с фамилия Чен, който се разболява на 08.12.2019 г.
Не става ясно дали властите са провели разследвания за случаи, предшестващи тези от февруари.
Според някои критици, разследването изглежда прекалено ограничено и доста закъсняло във времето. „Защо не проследиха и останалите болници, при положение, че става въпрос за поголовна респираторна болест, разпространяваща се в района?“ – риторично пита „Епок Таймс“ Шон Лин, бивш директор на лабораторията за вирусни заболявания на Института за изследвания на армията Уолтър Рийд. „Това отдавна трябваше да бъде направено“ – добавя той, определяйки забавянето на разследването като „нелепо“.
Подозрения за заразени
Получените данни сочат, че в три от болниците е имало девет смъртни случая от подобни на COVID-19 симптоми. Пет от тях са били пациенти с тежка пневмония, починали между ноември и декември 2019 г. в болница Номер 6 (една от болниците, посочени в разследващото писмо) в Ухан. В болницата за традиционна китайска медицина е имало три смъртни случая през октомври 2019 г., а в болница Номер 8, отново в Ухан, е регистриран един починал.
Пациентите умирали в период от няколко дни до четири седмици след появата на първите симптоми.
Например 82-годишният пациент Сю Джънциен е приет в болница Номер 6 в Ухан. Започва да проявява симптоми на 1 октомври 2019 г., включващи пристъпи на кашлица, възникнали без основателна причина и храчки – показателни за белодробна инфекция, според клиничното описание. Пациентът е преместен от друго заведение малко преди смъртта си на 3 ноември.
Трима други пациенти в същата болница са изпитвали затруднение в дишането преди на починат. Резултатите от компютърната томография показвали замъглени петна по дробовете им, наподобяващи лезиите, които някои пациенти с COVID-19 имат.
Файловете разкриват поне още 40 пациенти със съмнения за COVID-19 в осем различни болници, като най-ранно установеният е бил 67-годишният Сяо Ниенгуей, който започва да проявява симптоми на 25.09.2019 г. и е приет в болницата „Пужън Дзиенган“.
През март в Ухан вече има 205 здравни заведения на общинско и градско ниво и 66 специализирани болници, които лекуват пациенти с COVID-19.
Липсата на прозрачност от страна на Китай е тежко критикувана от правителствени служители. Китай отказва да допусне експерти на САЩ и Световната здравна организация (СЗО) да проучат епицентъра на заразата. На 12 февруари служител от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ заявява, че агенцията все още няма достъп до „точни данни“ относно епидемията и „продължава да се надява да получи този достъп“.
В медийно интервю, излъчено на 1 май, представител на СЗО в Китай също потвърждава, че Китай не допуска експертите на организацията до вирусните проби.
Никол Хао допринесе за създаването на тази статия.
Последвайте Ева в Twitter: @EvaSailEast